• BIST 11064.85
  • Altın 2559.282
  • Dolar 33.0331
  • Euro 35.9507
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 22 °C
  • Antalya 26 °C

Boat Show fuarlarında yapılan yanlışlıklar

Kaan Karaelmas

Tekne sayısı açısından bizim ülkemizden kat kat fazla olan ülkelerde denizcilik fuarları düzenleniyor.
Fransa’da Paris ve Almanya’da Düseldorf’da birer kara fuarı yapılıyor.
Dünyanın en ünlü denizci ülkesi İngiltere Londra’da bir kara fuarı, Southampton’da bir adet deniz fuarı olmak üzere iki adet denizcilik fuarı düzenleniyor.

boat-show-ist-14.jpg

TALİHSİZ ORGANİZASYONLAR

Türkiye’de denizciliğiin yeni geliştiği yıllarda aynı tarihlerde iki firmanın birden denizcilik fuarı düzenlediklerini duyurması katılımcılar ve ziyaretçiler açısından talihsizlikten başka bir şey değildir.

KISIR REKABET ZARAR VERİYOR
27 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında aynı anda iki fuarcılık şirketinin Boat Show düzenlemeleri sonucu aralarında yarattıkları kısır rekabet Türkiye’deki üretici ve distribütörlerin zaten sınırlı olan kaynaklarını gereksiz harcamalarına neden oluyor.

boat-show-ist-1.jpg

KATILIMCI VE ZİYARETÇİ ŞAŞIRIYOR

Bu yanlışlığın bir de tüketici cephesi bulunuyor. Katılımcı firmalar yanında potansiyel müşterilerde bu yıl İstanbul’da aynı tarihlerde düzenlenen fuarlardan hangisini ziyaret edeceklerini şaşırıyorlar

İstanbul’da şaşkına dönen ziyaretçiler yanında Ankara, İzmir gibi şehir dışından gelecek olan potansiyel müşterilerde bölük pürçük fuarlara gitmekten kaçınıyorlar. Bütün bunlar gözönüne alındığında iki fuar organizasyonunun beklenen ilgiyi görmediği ortadadır.

DENİZSEVERLERİ AĞIRLADIK
EAST-MED firması olarak Uluslararası Boat Show Organizatörleri - IFBSO ve Uluslararası Denizcilik Endüstrisi Konseyi - ICOMİA üyesi olan Avrasya Boat Show Deniz Fuarı’nda ki stanatta müşterileri ağırladık.

boat-show-ist-13.jpg

ÖNEMLİ MARKALAR KATILDI

Deniz bölümünde; Trio, Karina, Turmarin, Princess, Deniz Yatçılık gibi firmalar yer aldı. Ayrıca Absolute, Fairline, Galeon, Prestige, Sea Ray , Numarine, Dufour Yachts ve Mercury markalarının yeni modelleri deniz severlere sunuldu.

PROFESYONEL ZİYARETÇİLER BEKLENDİ
Yetkililer ile yaptığımız sohbetlerde 300 ‘ün üzerinde markanın katıldığı Boat Show’a Rusya , İngiltere, İspanya, Fransa, İran ve İtalya başta olmak üzere çok sayıda ülkeden profesyonel ziyaretçinin beklendiğini öğrendik. Bu arada yerli ve yabancı toplam 35 bin ziyaretçi hedeflendiği bildirildi.

boat-show-ist-12.jpg

HANSE 765 ÖZELLİKLERİYLE DİKKAT ÇEKTİ

Bir yelkenci olarak fuarda en göze çarpan tekne Trio yatçılığın mümessilliğini yaptığı ‘’Hanse 765 ‘’ oldu. Bu yelkenliyi diğer markalar yelkenli teknelerden farklı kılan özellikleri dikkat çekti. Teknenin 67 feet uzunluktaki anayelkeni, cenavo ve bir floktan oluşan yelkenleri vardı. Tekneyi 10 knot hıza kadar çıkaran 220 Hp motor gücü önemliydi. Ayrıca 3.25 boyutundaki bot garajı, elektrikle açılan üst tavan özellikleri arasındaydı. Bütün bunların yanında en önemlisi misafirler ile personelin tekne içindeki trafiğini ayıran iç dizayn yapısı diğer teknelere göre üstün özellikleri arasındaydı.
Bu kadar önemli bir sektör için yapılan fuarlardaki düzensizliğin birileri tarafından engellenmesi gerektiğini düşünüyorum.
Başka bir deniz etkinliğinde görüşmek üzere…
 

Bu yazı toplam 3926 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.