• BIST 11134.08
  • Altın 2625.74
  • Dolar 33.0895
  • Euro 36.271
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 22 °C
  • Antalya 31 °C

Hasan Dağı'nda yatırımlar

Hasan Dağı'nda yatırımlar
Aksaray Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Hasan Dağı'nda 1235 yatak kapasiteli 8 konaklama ve 3 günü birlik yemek ve dinlenme tesisinin yapımını hedefliyor.

AKSARAY- Hasan Dağı'nda turizm merkezi projesi kapsamında teleferik sistemi kurmak için araştırma yapan ve mekanik tesisler için gerekli ihaleyi bu yıl içinde tamamlamayı planlayan Aksaray Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 1235 yatak kapasiteli 8 konaklama ve 3 günü birlik yemek ve dinlenme tesisinin yapımını hedefliyor.

Aksaray Kültür ve Turizm Müdürü Hamza Zengin, 4 mevsim turizme uygun olan Hasan Dağı'nın 15'e yakın eski kilise, kale kalıntısı, Nora Antik Kenti nedeniyle tarih turizmi açıdan da iddialı olduğunu belirterek, parsellere ayrılan bölgenin yatırımcı beklediğini söyledi.

Zengin, şehir merkezine 28 ve Ihlara Vadisi'ne 15 kilometre mesafede yer alan Hasan Dağı'nın 3 bin 268 metre rakıma sahip olduğunu ifade ederek, "Bin 750 metreye kadar ormanla kaplı bölge, dağcılık, yaylacılık, klimatizm, orman içi dinlenme alanları, yamaç paraşütü, sportif amaçlı turizm uygulamalarıyla, yaz ve kış sporları turizmine ev sahipliği yapıyor. Dağ, eteklerinde bulunan Nora Antik Şehri ile Bizans devrine ait kiliselerle de kültür turizmi açısından büyük önemi var" dedi.

Hasandağı'ndaki kayak merkezinde 54 yatak kapasiteli bir otel bulunduğunu ifade eden Zengin, "1 teleski ve 1 telesiyej sisteminden oluşan iki ayrı mekanik tesisle ziyaretçilere hizmet veren otele ait zirvede yaklaşık 350-400 metrekarelik bir alan var. Tüm Orta Anadolu'ya hakim 360 derecelik bir panoramaya sahip olan alan içindeki pistler ise toplam 25 kilometrelik bir kombinasyona sahip. Hasandağı, taşıdığı bu özelliklerle Türkiye'nin en yüksek ve en uzun kayak merkezi konumundadır" diye konuştu.

Bölgenin en önemli ihtiyacı olan teleferik sisteminin yapımı için araştırmaların sürdüğünü kaydeden Zengin, "Mekanik tesisler için de ihale yapılacak ve 2008 yılı içinde tamamlanacak. Bölge ile ilgili Turizm Merkezi Projesi üzerinde çalışıyoruz. Proje kapsamında bin 235 yatak, 8 konaklama tesisi ve 3 günü birlik yemek ve dinlenme tesisi yapmayı planlıyoruz.Bu kapsamda yakın zamanda bir konaklama tesisi yapıldı. Parsellere ayrılan bölge yatırımcı bekliyor. Tanıtım amacıyla televiyon kanalları için belgesel çekimleri yapıldı, 25 bin broşür basıldı" dedi.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.