• BIST 1.857,40
  • Altın 753.95289
  • Dolar 13.2545
  • Euro 14.9906
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 4 °C
  • Antalya 10 °C

Geleceğe kalabilmek./ Lagaluga Tur (63)

Ateş Nesin

Ünlenmek çok zordur. Ama o ünü yarınlara taşıyıp, kalıcı olabilmek bin kez daha zordur.
Bir kişinin yaşamı boyunca çok üstün, değerli yapıtlar ortaya koyması, o kişiye her zaman ün kapısını açmayabilir.Günümüzde; binbir çeşit oyun, reklamlar ve sıkı fıkı  yakın ilişkilere dayalı olarak, kafamıza vurula vurula bize  sunulan; aslında içi fos, değerlerine şüpheyle bakılması gereken bir çok yazın ve sanat ürününün yaratıcılarını, en çok okunanlar ve kazananlar olarak, tepeden inme  karşımızda  görebiliyoruz!
 
Sözünü ettiğim kişiler, hiç hak etmedikleri çakma ünlerini, geriye bırakacaklarıyla yarınlara sarkıtabilecekler mi  ki ? Doğrusu ben hiç sanmıyorum...
 
Bu yazıyı neden yazma gereğini duyduğumu  hemen açıklamak istiyorum size: 19 Nisan Pazar Günü; biri yazın, diğeri de gülmece dünyamızdan iki önemli kişinin  ölüm yıldönümü. Değerli şair, öykü ve oyun yazarı Sabahattin Kudret Aksal'ı bundan 16 yıl, karikatürcü Tekin Aral'ı da 10 yıl önce yitirmiştik.
 
Ünlü gülmece yazar-çizerimiz Oğuz Aral'ın  kardeşi olan, karikatürcü Tekin Aral'la ben, 1950'li yılların sonunda  tanışmış, kendisiyle kısa bir süre arkadaşlık yapmıştım. Zamanında kızların arkasından koştuğu bu uzun boylu,  yakışıklı delikanlıyı, ne yazık ki,  çaresiz bir illet nedeniyle oldukça genç bir yaşta kaybettik. Tekin Aral'ı, abisiyle birlikte çıkardığı unutulmaz Gırgır ve Fırt dergileri ve gülmecenin  her zaman  kolay ulaşılabilir,  yaygın olması nedeniyle, ülkemizde  tanıyanlarının sayısının yüksek olduğunu düşünüyorum.
 
Ama söz konusu Sabahattin Kudret Aksal olunca, olayın şekli iyicene değişiyor derim. İlk gençlik yıllarımızda benim ve yaşıtlarımın büyük bir ilgi ve beğeniyle ölümsüz yapıtlarını okuduğu bu çok önemli  yazarımızı ülkemizde  acaba kaç kişi tanıyor ya da okuyor  dersiniz?  Eğer günümüzde Sabahattin Kudret Aksal'ın TV'deki yarışmalarda, gazetelerdeki  bulmacalarda  ve diğer yerlerde adı ve yapıtları sorulmaya kalkışılsa; düşünceme göre içlerinde yüksek okul öğrencileri ile öğretmenlerin de bulunduğu çok  kişi bu yazarın kim olduğuna ilişkin soruya  doğru dürüst bir yanıt veremiyecektir
 
Dandik dizileri, uyuşturucu etkisi yapan bitip tükenmeyen reklamları, 80'lik hanım ve beyleri baş göz etmeyi amaçlayan izdivaç programları, mutfak kültüründen habersiz kişilerin  düzenlediği yemekteyiz saatleri nedeniyle  adı "Aptal kutusu"na çıkan TV'miz, eğer bundan böyle,  biraz da yayınlarında,  ulusumuzu eğitici, öğretici kültürel programlara yer vermeye başlarsa; hem insanlarımızın gelişmesine büyük ölçüde katkıda bulunacak  hem de   ülkemizde yapılan her siyasi seçim sonuçlarından  sonra  bizi birbirimizin yüzüne şaşkın şaşkın bakmaktan da  kurtarmış olacak!
***


Benzersiz Lady'ler

Londra'da yapılan G-20 zirvesinde First Lady'ler şıklıklarıyla göz kamaştırmış
N'olmuş yani?
Bizim Lady'ler de, giyim kuşamlarıyla o zirvede dudak uçuklattı!
***
Üzülmüşler! 
Washington'daki Güvenlik Politikaları Merkezi'nin kurucusu Frank Gaffney, "Türkiye gözümüzün önünde yok oluyor" demiş
Bu Amerikalılar çok alem doğrusu...
Önce adamı ağaca asarlar, ardından da  altına geçip ağlarlar!
***
Bir şarkısın sen...
CHP Lideri Deniz Baykal, Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığı konusundaki soruya," Her makama layıktır "demiş
Evet,kendisi genel başkanlık dışında; acemaşiran, hüzzam, nihavent, hicazkâr, hisarbuselik gibi tüm makamlara uygundur!
***
Teveccühünüz
İstanbul'da düzenlenen Dünya Haz Zirvesi'ne katılan Amerikalı film yıldızı  Eva Mendes, " Benim için en seksi şehir İstanbul" demiş
Körün tuttuğunu becerdiği, kimin eli kimin poposunda olduğu belli olmayan,  neredeyse15 milyon nüfuslu bu kente kibarca  iltifat ettiğinden dolayı Eva Mendes'e buradan çok teşekkür ediyoruz!
***
Kökünden çözüm
ABD'den mesaj gönderen İstanbul eski Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, "Şu an diş tedavisi görüyorum" demiş
Bilmem haberi var mı?
Türkiye'ye döndüğünde, o dişini anında çekecekler!
***
Teselli mükafatı
Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, " Seçimi Saadet kazandı" demiş
Oylarını artırdıklarına göre, galip sayılır bu yolda mağlup!
***
Afiyet olsun
Tahran Üniversitesi uzmanları  gırtlak kanserine karşı çayın bardakta dört dakika bekletilerek içilmesini önermiş
Hele bir de demsizse; imam efendinin abdest suyunu afiyetle içersiniz!
***
Oku bakiim...
Kitap okumada Tanzanya'nın gerisindeymişiz
Yıllardır yinelemekten bıktık usandık...
Birbirimizin kitabına, soyuna sopuna, canına okumakta üstümüze yok ama!
***
Sebil tatil
THOMAS Cook Şirketinin Türkiye temsilcisi Gerald Weitgasse, " Almanlar evlerinin balkonunda değil, Türkiye'de tatil yapacaklar" demiş
Düştüğümüz şu duruma bir bakın hele; adamların ülkemizde keka keyif yapmaları, evlerinin  balkonunda pineklemelerinden  daha ucuza geliyor!
***
Laf ola...
Sarıklı Ahmet Hoca'nın fetvasından: "Zinhar 'Küresel kriz' diye bir şey yoktur. Dünyanın yuvarlak olduğunu iddia eden zındıkların uydurmasıdır!"
***
Bu ülkede muhalif olarak akıl yürütmeye kalkanı anında yerinden yürütürler..
***
Beyniyle topu hareket ettiremeyen  bir futbolcu, yeşil sahalarda onun ihanetine uğrar!  

Bu yazı toplam 1393 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.