• BIST 9722.09
  • Altın 2428.571
  • Dolar 32.5199
  • Euro 34.8
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 19 °C
  • Antalya 21 °C

Firmalara KDV indirimi uyarısı

Firmalara KDV indirimi uyarısı
Adana Barosu Tüketici Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Turgay Mumcuoğlu, KDV oranının derhal fiyatlara yansıtılması gerektiği uyarısında bulundu.

ADANA -Adana Barosu Tüketici Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Turgay Mumcuoğlu, 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren bazı ürünlerde KDV oranının düşürüldüğünü ifade ederek, bunların derhal fiyatlara yansıtılması gerektiği uyarısında bulundu.

Düzenlenen basın toplantısında Mumcuoğlu, "Ancak yaptığımız araştırmada bazı firmaların KDV oranlarını düşürmedikleri hala eski fiyattan mal sattıkları tespit edilmiştir." dedi.

 

Tüketicilerin aldıkları mallarda KDV oranlarına dikkat ederek, satıcıları ikaz etmeleri ve gerektiğinde derhal maliyeye şikayet etmelerini isteyen Mumcuoğlu, belirlenen oranların dışında yapılan her ödemenin fazladan firmaların cebine girdiğini vurguladı.

 

Adana Barosu Başkanı İbrahim Gazioğlu'da Bakanlar Kurulu'nun turizm ve bazı gıda maddelerinde Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarını yeniden belirleyen indirimin kapsamını genişlettiğini dile getirdi.

 

Fason olarak yapılan tekstil ve konfeksiyon işleri, kır kahvesi, çay bahçesi, lokanta, pastane, otel, motel, huzurevi, yetimhane vb. gibi yerlerde verilen hizmetlerde KDV oranının yüzde 18'den yüzde 8'e indirildiğinin altını çizen Gazioğlu, piyasada bazı uyanık işletmelerin henüz bu indirimleri fiyatlarına yansıtmadıklarını kaydedip, vatandaşın dikkatli olmasını hatırlattı.

 

Gazioğlu, "Satıcılar hazırlıksız yakalandıklarını beyan ediyor. Ancak Bakanlar Kurulu Kararı'nın 25.05.2007 tarihli olduğu bu nedenle bu beyanlarının yerinde olmadığı açıkça görülmektedir. Bu sebeple tüketiciler uyanık olsun. Bu konudaki şikâyetlerini çekinmeden Adana Vergi Dairesi Başkanlığı'na yapsınlar" şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.