• BIST 10643.58
  • Altın 2504.005
  • Dolar 32.1989
  • Euro 34.8984
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 23 °C
  • Antalya 22 °C

Engelliye KDV darbesi

Engelliye KDV darbesi
KDV indiriminin sevinci yarım kaldı. Pamuk, elyaf ve derinin KDV'si 7 puan yükseldi. Engelli aracının KDV'si de yüzde 1'den yüzde 18'e çıkarıldı.

ANKARA- Turizmde bugün başlayan KDV indiriminin sevinci yarım kaldı. Pamuk, elyaf ve derinin KDV'si 7 puan yükseldi. Engelli aracının KDV'si de yüzde 1'den yüzde 18'e çıkarıldı.

Türkiye, geçen mayısta alınan ve bugün uygulamaya giren KDV indirim kararını konuşurken hükümet sessiz sedasız bazı mal ve hizmetlerin KDV'sini artırdı. Önceki gün Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre pamuk, elyaf ve deri gibi geniş kitleleri ilgilendiren pek çok ürünün KDV'sinde değişiklik yapıldı. KDV'si yükseltilenler arasında engelli arabası, kan gibi sağlık için olmazsa olmaz ürünlerin de yer alması dikkat çekti.

Mal ve hizmetlere yüzde 1, yüzde 8 ve yüzde 18 olmak üzere üç kategoride KDV uygulanıyor. Bu üç kategori için üç ayrı liste bulunuyor.

 

 Tekstilciye kötü haber

Hangi ürünün KDV'sinin ne olduğu yer aldığı listeye göre belli oluyor. Önceki günkü Resmi Gazete'de KDV'si yüzde 1 olan mal/hizmetlerin yer aldığı 1 numaralı listeyle, KDV'si yüzde 8 olanların bulunduğu 2 numaralı liste yayımlandı.

Bu listelerin daha önceki halleriyle kıyaslama yapıldığında listeler arasında bazı kaydırmalar yapıldığı, dolayısıyla bazı mal ve hizmetlerin KDV'sinin artırıldığı gözlendi.

KDV değişikliği başta tekstil sektörü olmak üzere pek çok sanayi kolunu da üzecek gibi görünüyor. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre pamuk, elyaf ve derinin KDV'si yüzde 1'den yüzde 8'e çıkarıldı. Karar, kan ürünlerinin KDV'sinin de yüzde 1'den yüzde 8'e yükseltilmesini öngörüyor.

KDV'si yüzde 1'den yüzde 18'e yükseltilen ürünler de motorsuz bisiklet ve engelli aracı olarak sıralandı. Ayrıca özelleştirmelerin işletme hakkı devir sözleşmeleri için uygulanan yüzde 1'lik KDV de yüzde 18'e çekildi.

 

Leasing'de avantaj bitti

Leasing sektörüne teşvik sağlamak amacıyla uygulanan düşük KDV oranında da değişikliğe gidildi. Daha önce leasingle alınan mallara yüzde 1 KDV uygulanıyordu. Yeni karara göre KDV, leasing'e konu olan mala göre değişiklik gösterecek, yani leasing'le almış olmak malın KDV'sini düşürmeyecek.

Araç kiralama şirketlerinin sattıkları araçların KDV'si de yüzde 1'den yüzde 18'e yükseltildi.

 

Dün yürürlüğe girdi

KDV konusundaki değişikliklerin leasing'le ilgili olanları 30 Aralık'ta, diğerleri ise 31 Aralık'ta yürürlüğe girdi. Uzmanlar söz konusu kararın pek çok sektörün üzerindeki yükü artıracağını, KDV artışının fiyatlara da yansıyacağını, özellikle tekstil ve konfeksiyon ürünlerindeki fiyat artışlarının hem vatandaşın kesesini hem de enflasyon hesabını zora sokacağını söyledi.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.