• BIST 8099.62
  • Altın 1900.45
  • Dolar 28.9359
  • Euro 31.8166
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 5 °C
  • Antalya 14 °C

Emin Çakmak: Türsab değişecek

Emin Çakmak: Türsab değişecek
TÜRSAB Başkan Adayı Emin Çakmak’ın Trakya ve Egeli acenteler Türsab’ın hepimizin olması için bizi yalnız bırakmayın. Seçilince acenteleri unutmayın” dediler.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
ÇANAKKALE / BALIKESİR -
TÜRSAB Başkan Adayı Emin Çakmak “Türkiye’nin acenteleri” gezisini Trakya’da sürdürürken Osmanlı’nın başkenti Edirne’den Cumhuriyet’in tohumlarının atıldığı Çanakkale’ye doğru yol alarak seyahat acenteleri ile buluştu. Seyahat Acenteleri Emin Çakmak”a “Artık değişim zamanı. Biz Türsab hepimizin diyoruz. 'Türsab Benim' veya 'Yeniden' diyerek kangren haline gelen aynı sorunları yeniden yaşatacak olan zihniyetten uzak kalmak istiyoruz” dediler.

emin1a.jpg
Emin Çakmak: Türsab hepimizin. Artık Türsab'ı acentelerle birlikte yöneteceğiz

emin-17.jpg
Emin Çakmak: Türsab, açık şeffaf ve üyelerinin yanında bir kurum olacak

ACENTELER AMELE GİBİ ÇALIŞIYORUZ, ANA YALNIZ KALIYORUZ
Yıllardanberi Türsab’ın bölgeye uğramadığını belirten acenteler Emin Çakmak'ın  toplantısında söz alarak  “Türsab zenginler kulübü oldu. Biz acenteler ise ameleler konumundayız. Ortaya “yeniden” diyerek çıkan yeni isimlerde eskinin devamı çizgisinde gidiyorlar. Türsab’ın hepimizin olması için bizi yalnız bırakmayın. Seçilince acenteleri unutmayın” dediler.

hasan-erdem21.jpg
Hasan Erdem: Türsab hepimizin. Oylarımızla ona sahip çıkmalıyız

hasan-erdem14.jpg
Hasan Erdem: Türsab bizlerin sizlerden aldığı güçle gerçek kimliğine kavuşacak

EMİN’DEN ACENTELERE BEREKET İÇİN ÇAM FİDANI
Türsab Başkan Adayı Emin Çakmak, Balıkesir ve Manisa’da Ege’nin tarihi kentlerinde seyanat acenteleriyle bir araya geldi. Bazı bölgelerde toplantılar yaptı, ama büyük çoğunlukla acenteleri ofislerinde ziyaret ederek onlara projelerini anlattı ve “bereket sembolü” olarak tanımladığı çam fidanının “dikili bir ağacınız olsun” diyerek armağan etti.
Anadolu’nun en güzide bölgelerinde yaptığı görüşmelerde bir dokunan bin ah işiten Emin Çakmak’a seyahat acenteleri “ Türsab zenginler kulübü biz acenteler ise ameleleriz. Bizi yalnız bırakmayın. Yıllardır kapımızı kimse çalmamıştı. Ama Emin Çakmak güleryüzü ve elinde çam fidanıyla gelerek bizleri yüceltti” dediler.

emin-canak1a.jpg
Türsab Başkan Adayı Emin Çakmak, Çanakkale'de toplantıya katılamayan tüm acenteleri kapı kapı gezerek ofislerinde ziyaret etti.

ÇANAKKALE VALİSİ’NDEN KAÇAK ACENTEYE TAKİP YASAĞI
Türsab Başkan Adayı Emin Çakmak, Çanakkale’de acentelere yaptığı ziyaretlerde anlatılanlar karşısında şaşkınlığa düştü. Türkiye’nin tarihinde büyük önemi bulunanve turizmin gözbebeği Çanakkale’de kaçak faaliyetlere karşı Türsab BYK tarafından yapılan uygulamaların valinin talimatıyla engellendiini öğrenmek Türsab Hepimizin ekibini şok etti.

VALİ: UÇAKLA GELMESELER NE OLUR?
Acenteler Çanakkale’ye yeni atanan Vali Hamza Erkal’ı turizmde yaşanan zorluklara yardım etmesi için ziyaret ettiklerini belirttiler. Acenteler belediyeler başta olmak üzere kamu kuruluşları ve “Ablalar’ ile “Hanımları’ın kaçak turlarının denitlenmesi gerektiğini anlatmak istediklerini söylediler.
Görüşmede acentelerin kaçak acente faaliyetlerine karşı yardım istemeleri üzerine Vali Hamze Erkal’ın “Kaçaklara ceza yazmayın önümüzde seçimler var. Bu dönemde olmaz” dediğini belirttiler. Ayrıca Çanakkale’ye hava ulaşımında sorunları ilettiklerinde ise “Çanakkale’ye uçakla gelmeseler ne olur? Karayoluyla gelsinler. Zaten yakın” gibi sözler söylediğini anlattılar.

hasan-erdem-canak12.jpg
Türsab Hepimizin yönetiminden Hasan Erdem, "Çanakkale için özel projelerimiz var" dedi.

TÜRSAB EKMEĞİMİZLE OYNANIRKEN BİZİ YALNIZ BIRAKIYOR
Valinin Çanakkale Kültür ve Turizm İl Müdürü için “Ben sana Türsab BYK ile denetime çıkma yetkisi vermiyorum. Bana sormadan çıkmayacaksın” dediği belirtildi.
Acenteler maliye kökenli valinin kaçak faaliyetlerden Türkiye’nin uğradığı zararı gözardı etmesine şaşırdıklarını belirterek “Türsab’ın bu gibi durumlarda yanımızda olması gerekir. Ama ekmeğimizle oynanırken bile her zaman bizi yalnız bıraktı” dediler.

hasan-erdem-canak1.jpg
Hasan Erdem: Çanakkale Türkiye turizminde ihmal edilemeyecek kadar değerli bir bölgedir. Türsab Hepimizin ekibi yönetime geldiği zaman değişimi hep birlikte göreceğiz

BÖLGESEL TÜRKÇE KOKARTLI REHBER İHTİYACI VAR
Bölgede 700 alan kılavuzu olduğunu ve sorunun kangren haline glediğini belirten acenteler “Bölgesel çalışacak Türkçe kokartlı rehberlere ihtiyaç var. Ancak çok sayıda olan alan kılavuzları 4 ay çalışıp 6 ay  bekliyor. Bu şişkinlik rehber sınavları açılarak 5 yıl içinde eritilebilirdi. Daha sonra ile kapasiteye uygun sayıda alan kılavuzu kokartlı rehber olur. Bölgesel Türkçe rehbere Türkiye’nin her yöresinde ihtiyaç var. Ancak Rehber Odası ile birlikte çalışabilirler. Çanakkale’ye Nisan ve Mayıs ayında 15 bin kişi geliyor” şeklinde konuştular.
Çanakkale’de rehber ve alan klavuzları sorununun giderek büyüdüğünü belirten acenteler “Alan kılavuzlarının hepsi ayaküstü acente gibi çalışıyor. Seyahat acentelerinden aracı alıyor tur yapıyorlar. Acentecilik Ayşe teyze Fatma teyzelerin eline kaldı. Acentecilik ayağa düştü. Acentelerden başka herkes acenteci oldu.

emin-canakb.jpg
Northwest Turizm'in sahabi Şahin Dilemre ve eşi: Türsab Başkan Adayı Emin Çakmak'ın 154 projesinin en az 50'si hayata geçtiği zaman acentelerin yüzü gülecek" dedi.

TÜRSAB YASASI KAĞNI ARABASI GİBİ
Türsab’ın çok konuşulan 1618 Sayılı Yasa’sı için “kağnı arabası gibi… “ diyen seyahat acenteleri “Türsab yasası bizi korumak ve kollamak için değil, üyelerini cezalandırmak için var. Türsab yasasını yeniden yapıyoruz derken tur operatörleri ve büyük acenteleri güçlendirirken küçük acenteleri ortadan kaldıracak bir yasa hazırladıklarını biliyoruz. İyi ki o yasa uygulanmadı. Yoksa bugün bizler yoktuk. Doğru bir anlayış ve doğru bir ekiple yapılacak ve tüm sektörü kapsayacak yasanın turizme barış, güven ve güç getireceğine inanıyoruz” şeklinde görüş bildirdiler.

emin-canak2.jpg
Dardanel Turizm'in sahibi Zafer Güneş: Emin Çakmak'ın projelerinde internetten satışta havayolu ve acente fiyatlarının eşitlenmesi gerektiğini görmek beni sevindirdi.

ACENTELERİ MÜŞTERİ GÖZÜNDE HIRSIZ OLMAKTAN KURTARIN
Türsab’ın üyesini koruyan, kollayan değil cezalandıran bir kurum haline geldiğini ve internetin acenteleri öldürmesi karşısında sessiz kaldığını belirten acenteler şunları anlattılar: “Bilet satışında internet ile acente satışı arasındaki fiyatlardaki farkı bir türlü çözmediler. Benim bilet satış fiyatım 90 lira iken internet 77 liraya satabiliyor. Arada 2-3 lira oynasa satılıyor. Ama 8-10 liralık fark durumunda müşterinin gözürde hırsız durumuna düşüyoruz.. Ben 103 liraya satıyorum, Pegasus kendi sitesinden 90 liraya satış yapıyor. THY’de bu fark 7-13 lira arasında oynuyor. Bu durumda müşteri bizden kaçıyor.”

emin-canak5.jpg
Çimtepe Turizm'in sahibi Yücel Geçim, müze otobüsüyle Türkiye'deki okulları gezerek öğrencileri Çanakkale Savaşları'nın önemini anlatarak büyük bir kültür hizmeti veriyor. Çalışmalarını Emin Çakmak seçildiğinde Türsab ile daha rahat yapabileceğini söyledi.

İNTERNET İLE TEK RAKABETİMİZ GARANTİLİ SATIŞ İMKANIMIZ
Anadolujet’in 28 Temmuz itibarıyla asker, öğrenci ve 65 yaş indirimini kaldırmasının müşteri kaybına neden olduğunu anlatan acenteler şöyle devam ettiler: Yurtdışı biletlerde takdiri bize bırakarak 80 lira kar marjı tayin etmişler. Ancak kendi sitelerinde 50 lira karla satıyorlar. Bizde çaresiz onlara uyuyoruz.
THY bir ara fiyat farkını ortadan kaldırmış ve düzelmişti. Ama 3,4 aydır yine eskiye döndü. Bizim tek avantajımız yolcunun internetten bilet alırken yaptığı yanlıştan geri dönemeyişi riskidir. Bu nedenle acente tercih ediliyor. Bizim bilet satışımız her zaman garantilidir ve düzeltme imkanı vardır.”

emin-canak-3.jpg
Türsab Başkan Adayı Emin Çakmak'ın ziyaret ederek kendilerine çam fidanı armağan etmesinden duygulandıklarını belirten Tenedos Turizm'den Mehmet Ak ve Naci Sezen "Bizim beklediğimiz yakınlığı gösteren bir başkan adayı olması sevindiricidir" dediler.

ÇANAKKALE’NİN 100’CÜ YILINDA TÜRSAB YOKTU
Çanakkale’nin seyahat acenteleri büyük ümitlerle hazırlandıkları Çanakkale Zaferi’nin 100’cü yıl etkinliklerinden bekledikleri verimi alamadıklarını söylediler. Sadece yurtiçinde tanıtımların yapıldığını anlatan acenteler “100’cü yılda da Türsab yoktu. Bu iş için Türsab’ta 100’cü yıl komitesi kuruldu. Bi rkişi görevlendirildi. Ama o kişi İngilizce bilmiyordu. Bu durumda Türsab’ın varlığı konuşula bilir mi?” dediler.

emin-ayvalik1.jpg

ayvalik-kazdaglari.jpg
Emin Çakmak, Ayvalık'ta Kazdağları Turizm'in sahibi Türsab Körfez BYK 2. Başkanı Nevzat Ergün'e eşinin izniyle Türsab Hepimizin rozetini taktı ve çam fidanı armağan etti.

emin-cunda3.jpg
Bölgenin turizmcileri Cunda'da Emin Çakmak ve Hasan Erdemin "Türsab Hepimizin" toplantısına katıldı

emin-cunda2.jpg

TÜRSAB YILLARDIR BİZİ UNUTTU
Türkiye’nin en güzide yerlerinden Ali Bey Adası’nda (Cunda) Balıkçı Bahtiyar’da bölgenin seyahat acenteleri ile Türsab başkan Adayı Emin Çakmak ve “Türsab Hepimizin” ekibinin bölge sorumlusu Hasan Erdem bir araya geldi. Daha çok bölge sorunlarının tespiti üzerine yapılan görüşmede Emin Çakmak’ın ortaya koyduğu 154 projede bölgenin sorunlırını ilgilendiren konular görüşüldü. Toplantıya katılan acenteler yıllardanberi Türsab’ın bölgeye uğramadığını belirterek “Türsab zenginler kulübü oldu. Biz acenteler ise ameleler konumundayız. Ortaya “yeniden” diyerek çıkan yeni isimlerde eskinin devamı çizgisinde gidiyorlar. Türsab’ın hepimizin olması için bizi yalnız bırakmayın. Seçilince unutmayın” dediler. 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.