• BIST 9122.83
  • Altın 2043.965
  • Dolar 31.2204
  • Euro 33.9077
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 3 °C
  • Antalya 12 °C

Elektrik özelleşince soru bitecek

Elektrik özelleşince soru bitecek
Bakan Unakıtan, doğalgaz ve elektrik zamlarından başka zam yok dedi. Elektrik de özelleşecek böylece 'zam var mı?' diye kimse sormayacak"

ESKİŞEHİR- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, doğalgaz ve elektrik zamlarını başka zamların takip etmeyeceğini bildirdi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, seçim bölgesi Eskişehir'de yeni zamların olmayacağı mesajını verdi. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli'yi ziyaret eden Unakıtan, bir gazetecinin "Doğalgaz ve elektrik zamlarının ardından Türkiye'yi yeni zamlar bekliyor mu?'' sorusu üzerine "Doğalgaz ve elektrik zamlarını başka zamlar takip etmez. Bu zamlar zorunluluk neticesindeki zamlardır'' dedi. Elektriğin üretildiği kaynaklardan petrolün varil fiyatının 100 dolarlara çıktığına işaret eden Unakıtan, petrol fiyatlarına bağlı olarak doğalgaz fiyatlarının da arttığını vurguladı.

 

HAKLI ZAM

Bakan Unakıtan şöyle devam etti: "Elektriğin ham maddesi artarken 'elektriğin fiyatı aynı kalacak' demek mümkün değil. Zamlar da asgari ölçülerde yapıldı. Bu arada hükümetin yapmış olduğu zamma Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu da haklı olarak zam yaptı. Türkiye'de yapılan zamlar asgari ölçeklerde mecburi yapılan zamlardır. Ekonominin gereği neyse o yapılıyor. Allah nasip ederse bizde de petrol çıkar, doğal gaz çıkar, o zaman 'ne lüzum var, fiyatları artırmaya' deriz. Devletin elindeki zam yapılacak, zam yapılmayacak maddeleri giderek azalıyor. Elektrik de artık özelleştirilecek. Böylece 'zam var mı, yok mu?' diye kimse bize sormayacak. Türkiye bir normalleşme süreci içindedir. Ayrıca ülkedeki birçok üründe indirim de var.'' Unakıtan, bu yıl otoyol ve köprülerin özelleştirilmesi konusunda bir adım atacaklarını da bildirdi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.