• BIST 9658.28
  • Altın 2446.307
  • Dolar 32.5002
  • Euro 34.5935
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 22 °C
  • Antalya 21 °C

Dünyanın yeni 7 tabii harikası

Dünyanın yeni 7 tabii harikası
Dünya çapında gerçekleştirilecek ve yaklaşık 2,5 yıl sürecek oylama sürecinin ardından dünyanın yeni Yedi Tabii Harikası belirleniyor.

DUBAİ -Dünya çapında gerçekleştirilecek ve yaklaşık 2,5 yıl sürecek oylama sürecinin ardından dünyanın yeni Yedi Tabii Harikası belirleniyor. Dünyadaki ilk ve en geniş katılımla toplam 100 milyon oy neticesinde bu sene 7 Temmuz tarihinde Portekiz'in Lizbon kentinde açıklanan Yeni Yedi Harika'nın ardından Yedi Tabii Harika'nın seçilmesi için aday listesine yarım milyondan fazla kişi 300'ün üzerinde yer ismi gönderdi. Şu ana kadar gelen teklifler arasında Türkiye'den Pamukkale ve Kapadokya var.
Bugün itibariyle resmi internet sitesinde, Pamukkale 114'üncü, Kapadokya ise 111'inci sırada bulunuyor. Diğer teklifler arasında Baykal gölü (Rusya), Galapagos adaları (Ekvator), Sina dağı (Mısır), Ha Long körfezi (Vietnam), Serengeti milli parkı (Tanzanya), Ayer kayalığı (Avustralya) ve Etna yanardağı (İtalya) var.

 OYLAMA NASIL OLACAK?

 

Öncelikle organizatör vakfa, isim tekliflerinin gönderilmesi gerekiyor. Teklif edilen tabii harikalar, organizatörler tarafından kabul edilirse bu yer adına resmi destek komitesi kurulacak. Sadece resmi destek komitesi olan harikalar için telefon, cep telefonu ya da internet üzerinden oylama yapılabilecek.

 

Teklif edilen harikalar için oylama 31 Aralık 2008 tarihine kadar devam edecek. Ocak 2009'da UNESCO genel müdürü Prof. Federico Mayor'un liderliğini yaptığı Uzmanlar Paneli tarafından ilk 77 sırayı alan ve resmen desteklenen harikalar arasından 21 finalist belirlenecek.

 

Bu 21 finalist için de 2009 yılı boyunca popüler oylama gerçekleştirilecek ve dünyanın yeni Yedi Tabii Harika'lar 2010 yazı itibariyle seçilmiş olacak.

 

İlk yedi harika, insan yapımı iken bu yarışma ile akarsu, yağmur ormanı, buzul, dağ zirvesi, göl, yanardağ, çöl ve düz ova gibi tabiattaki güzellikleri daha çok insanın bilmesi ve koruması ve böylelikle daha fazla kişinin bilinçlendirilmesi hedefleniyor.

Geçen Temmuz ayında seçilen yeni Yedi Harika listesinde şu yapılar vardı: Çin seddi, Petra (Ürdün), İsa Heykeli (Brezilya), Maçu Piçu (Peru), Çiçen Itza piramidi (Meksika), Kolezyum, ve Taç Mahal (Hindistan).

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.