• BIST 10899.28
  • Altın 2454.774
  • Dolar 32.1586
  • Euro 34.9206
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 17 °C
  • Antalya 21 °C

Dünyada buzul çağı yaşanacak

Dünyada buzul çağı yaşanacak
Rus bilim adamları son dönemde yaşanan küresel ısınmanın ardından dünyanın soğumaya başlayarak yeni bir buzul devrine gireceğini iddia etti.

MOSKOVA-Rus bilim adamları son dönemde yaşanan küresel ısınmanın ardından dünyanın soğumaya başlayarak yeni bir buzul devrine gireceğini iddia etti. Bilim adamları dünyanın yüzde 80'ini etkileyecek gelişmenin 21. yüzyılın ortalarında başlayacağını ve büyük ekonomik, sosyal, demografik değişikliklere neden olacağını savundu.

Ria Novosti Haber Ajansı'nda düzenlenen toplantıya katılan St. Petersburg Pulkova araştırma merkezinden bilim adamları 2007 yılı mevsim ortalamasının 2006 ile yaklaşık olarak aynı olduğunu bundan sonra tüm dünyada ısınma değil, soğuma yaşanacağını iddia etti. Sıcaklıkların 1998 yılından itibaren görülmeye başlandığına dikkat çeken bilim adamı Habibulla Abdüssametov son on yılda dünya atmosferindeki karbondioksit miktarının yüzde 4'den fazla arttığını, ancak küresel ısınmanın da durduğunu söyledi.

 

Aynı dönemde güneşten yeryüzüne ulaşan enerjide önemli oranda azalma meydana geldiğini savunan bilim adamı, "Bir çok bilim adamı 2007 yılının küresel ısınma nedeni ile daha sıcak geçmesi gerektiğini tahmin ediyordu. Ancak bu tahminler gerçekleşmedi. 2008 yılından itibaren küresel ısınmada düşüş başlayacak. Bundan sonraki 30 yıl içinde de en düşük seviyeye ulaşacak. Bu endüstriyel karbondioksit salınımının aynı hızda devam etmesi durumunda gerçekleşecek." dedi. 2041 yılında güneş enerjisinin yeyüzüne ulaşım miktarının en az seviyeye ulaşacağını savunan Abdüssametov dünyanın 2055-2060 yıllarında soğuk bir döneme gireceğini belirtti. Girilecek buzul devri bilim adamına göre 45 ile 65 yıl arasında sürecek.

 

Abdüssametov değerlendirmesine şu tespitlerle devam etti: "21. yüzyılın ortalarından itibaren yeryüzü küçük bir buzul devrine girecek. Kuzey Amerika ve Avrupa'nın bazı bölgelerinde görülmeye başlayan soğuk havalar bununla ilgili. Dünya büyük buzullarla kaplanacak. Dünayanın yüzde 80'ini etkisi altına alacak gelişmeler ekonomik, sosyal ve demografik büyük değişimlere neden olacak."

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.