• BIST 8026.27
  • Altın 1923.087
  • Dolar 28.8712
  • Euro 31.4364
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 7 °C
  • Antalya 16 °C

Dardari:Dünyanın merkezi olabiliriz

Dardari:Dünyanın merkezi olabiliriz
Suriye Başbakan Yardımcısı Dardari: ''Türkiye ile birlikte Şam ve Halep'i eskiden olduğu gibi dünya ticaretinin merkezi haline getirebiliriz.

İSTANBUL -Suriye Başbakan Yardımcısı Abdullah Al Dardari, Türkiye ile birlikte Şam ve Halep'i eskiden olduğu gibi dünya ticaretinin kalbi haline getirmek istediklerini söyledi. Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ise, "Suriye'nin ticaret hacmi, önümüzdeki dönemde çok hızlı bir şekilde artacak. Altyapıda biz olalım, ondan sonra bütün dünya gelir" dedi.

Dardari ve Tüzmen, Türk-Suriye İş Konseyince düzenlenen ''Suriye'de İş ve Yatırım Olanakları'' konulu toplantıya katıldı. Dardari burada yaptığı konuşmada, Suriye'nin ekonomik ve sosyal anlamda önemli bir dönüşüm içinde olduğunu ve bu yolda Türkiye'nin deneyimlerinden yararlandıklarını söyledi. Kardeş Dost Türkiye ile ilişkilere çok önem verdiklerinin belirten Dardari, Türkiye ile Suriye'nin Avrupa, Orta Asya ve Arap ülkeleri arasında çok önemli bir koridor olabileceğini kaydetti.

Suriye'ye gelen yabancı yatırımların her geçen gün arttığını ifade eden Dardari, 2000 yılında 115 milyon dolar olan yabancı yatırım tutarının 2007 yılında 787 milyon dolara ulaştığını ifade etti. Dardari, Suriyeli ortaklarla yapılan yatırımlarında dahil edilmesiyle toplam yabancı yatırımların geçen yıl 2 milyar doları aştığını kaydetti.

Son dönemde yayımlanan uluslararası raporların Suriye'den olumlu şekilde söz ettiğini kaydeden Dardari, Uluslararası Para Fonu (IMF) raporlarını gözden geçirmelerini istedi. Hiç kimsenin İMF'nin Suriye ile dost bir tarafı olduğunu söyleyemeyeceğini ifade eden Dardari, tarafsızca hazırlanan bu raporun Suriye'nin nerede olduğu ve nereye yönlendirilmesi gerektiğini gösterdiğine dikkat çekti.

Suriye'nin çok hızlı bir gelişim içinde olduğuna ve dünya ticareti içinde hak ettiği yerde bulunmadığına işaret eden Dardari, ''Türkiye ile el ele vererek Şam ve Halep'in eskiden olduğu gibi dünya ticaretinin merkezi haline getirebiliriz. Biz bunu Türkiye ile yeniden gerçekleştirebiliriz'' dedi. Dardari, Suriye'ye yatırıma gelen her şirketin sorunlarını tek tek ele alarak çözmeye çalışacaklarını söyledi.

 

TÜZMEN: "SİYASET TİCARETİN ARKASINDA KALACAK"

 

Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ise, toplantıdaki konuşmasında, Suriye ile ticaret hacminin geliştirilmesine yönelik yapılması planlanan çalışmalara değindi. Tüzmen, 2008 yılı sonunda 2 milyar dolara çıkarmayı hedefledikleri ticaret hacminin 2012 yılında 5 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini kaydetti. Henüz bir yıl olmasına karşın serbest ticaret anlaşmasının olumlu etkilerinin kendisini çok güzel bir şekilde gösterdiğini belirten Tüzmen, yabancı yatırımcılar kanunun da Suriye'deki yatırımları arttıracağını ifade etti.

Tüzmen, Suriye'de sadece Türk firmalarına ait bir yatırım bölgesinin oluşturulması imkanlarını araştırmak üzere DTM'nin koordinasyonunda, özel sektör kuruluşlarını önümüzdeki aylarda Suriye'ye göndereceklerini belirterek, Türkiye, Irak ve Suriye sınır üçgeni içerisinde Irak'ın ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir ''intermodal'' taşıma merkezi oluşturmayı düşündüklerini aktardı.

Türkiye'nin müteahhitlik hizmetleri alanındaki tecrübesini Suriye'de en iyi şekilde ve en doğru alanda kullanmak istediklerini dile getiren Tüzmen, ''Suriye'deki ihale mevzuatı, bizim müteahhitlerimiz için sıkıntılı. Ama bunlar bizi yıldırmıyor. Biz burada işimizi devam ettireceğiz. Zorlaya zorlaya Suriye'nin ticaret hacmini de artıracağız. Türkiye'nin ticaret hacmini biraz zorladık, 270 milyar dolara geldik. Bence Suriye'nin ticaret hacmi, önümüzdeki dönemde çok hızlı bir şekilde artacak. Altyapıda biz olalım, ondan sonra bütün dünya gelir.'' diye konuştu.

Tüzmen, Suriye ile ticareti arttıracaklarını vurgulayarak, "Siyaset, ticaretin arkasında kalacak. Siyaset, ticaretin önüne geçtiği zaman neler olduğunu hep beraber görüyoruz. Biz ticareti öne alacağız.'' dedi.

Bu arada toplantıya katılması beklenen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren toplantıya katılmadı.

Öte yandan Konuk Bakan Dardari, İstanbul'daki temasları çerçevesinde enerji sektörü temsilcileriyle görüşecek. Dardari'nin, Türkiye'den ayrılmadan önce bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.