• BIST 1.508,510
  • Altın 545,93
  • Dolar 9,4719
  • Euro 11,0026
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 12 °C
  • Antalya 24 °C

Çözüm üretebilmek

Süha Öncü

Sorunların verdiği zarar kişiye göre değişir. Ekonomik sorunlar bütün sektörü etkiler ama sektörün ekonomik gücü en zayıf halkasına en fazla zararı verdiğini Korona krizinde yaşadık.

Turizm sektörünün bileşenlerinden Seyahat Acenteleri bu krizden çok etkilendiler. Bugün seyahat acentelerinin sorunları üzerine yazacağım. Çünkü 9.000 seyahat acentesinin yaklaşık %80’inin kredi ve finansal kiralama için ödemesi gereken taksit yükümlülükleri ile ertelenen vergi ve SSK borçları kapıda bekliyor. Bu günlerde seyahat acenteleri bireysel girişimleri taksitlerini ödemek için çözüm üretmekle meşguller.

virüs krizini yaşayan ülkeler, seyahat acenteleri iflas etmesin diye mali yardım yaparken bizde vergi borçları kısa süre ödenmek üzere ertelendi. Seyahat acenteleri taksit ödemeleri ile birlikte ertelenen vergi borçlarını ödemek zorundalar. Çünkü vergi ve SSK borcu olunca yeni destek kredisi almaları mümkün değil. Vergi ve SSK borcu olunca mali destek almak mümkün değil.

restoran ve kafeteryalar misafirlerine güven verecek Sağlıklı Tesis Belgesinde yazılı 132 maddeyi yerine getirmek için çalışmaları yapıyor ama Avrupa kıtasındaki ülkelerden misafir geleceği şimdilik belli değil. 132 maddenin maliyeti belli olmadığı için otellerin yeni fiyatlarının ne olacağı belli değil.

Oteller açılıyor ama iç turizmde (18 ila 60 yaş arası) kimlerin bu otellere geleceği belli değil. Erken rezervasyon yaptıranların çoğu şimdilik iptal etmediler gibi gözüküyor. İşyerlerinin açılacağı daha belli olmadığı için çalışanların bu sene tatil yapacakları kesin değil. Erken rezervasyon yaptıranların bir kısmı iptal için bu belgeyi kimlerin alacağını bekliyor olabilirler.

virüs genel ekonomiye hasar verdiği için bireysel gelirlerin azalmasına neden oldu. İç turizmde geliri azalanların çoğu 2020 de tatil planlarını erteleyebilir. Geliri azalmayanlar 2020 de nasıl bir tatil yapmayı tercih edecekler? Lüks otellerin bağımsız bölümlerini tercih edebilirler. Mevcut otellerimizdeki bağımsız bölüm kapasitesi kadar sınırlı olarak bir bölüm tatil yapma olanağına kavuşacaklar gibi gözüküyor.

Seyahat yasağı kalktı ama 65 yaş üstü ve 18 yaş altına sadece yazlıklarına gitmek serbest. Yasak kalkıncaya kadar bu yaş gurubunda olanlar otellerde tatil yapamayacak. Sadece uçak ve otobüsle şehirden şehre izin aldıkları takdirde seyahat edecekler. Bu yaş grubunun çoğunun seyahatlerinde özel araçlarını tercih edecekleri söyleniyor.

Tek başına bırakılmış seyahat acenteleri şirketlerini kurtaracak planlarını yapıyor olmalılar. Kime hangi turları satacaklar. Gelir elde edecekler ki taksitlerini ödesinler. Plan yapmaya mecburlar. Gelir olmazsa taksit ödemesi olmayacak. Banka ve finansal kiralama şirketleri de taksitlerini alabilmek için planlar yapmaya mecburlar.

Mevcut şartlarda 9.000 seyahat acentesinin bireysel çabaları vergi, SSK, kredi ve finansal kiralama sorunlarını çözemeyeceği ortadadır. Seyahat acentelerinin çatı kuruluşu TÜRSAB tarafından Kamu ve finans kurumları ile yapılacak görüşmelerle bu sorunlara çözümler üretilebilir.

Kalın sağlıcakla,

Bu yazı toplam 1005 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.