• BIST 105.520
  • Altın 380,656
  • Dolar 6,8125
  • Euro 7,5605
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 14 °C

COVID-19 tarihin bükülme noktası ve yaşam nasıl değişecek?

COVID-19 tarihin bükülme noktası ve yaşam nasıl değişecek?
Novartis’in eski yöneticisi, Aditum Bio’nun kurucu ortağı ve genel müdürü Joe Jimenez Covid-19 sonrası yaşamın nasıl değişeceğine ilişkin 5 tahminde bulundu

KALIFORNIYA- Dünyanın ünlü ilaç firması Novartis’in eski yöneticisi, Aditum Bio’nun kurucu ortağı ve genel müdürü Joe Jimenez Covid-19 sonrası yaşamın nasıl değişeceğine ilişkin 5 tahminde bulunarak “Büyük Buhran ve II. Dünya Savaşı gibi milyonlarca insanı etkileyen her trajedi gibi olan bu kriz tarihin gidişatını değiştiren bir bükülme noktası yaratıyor” dedi.

joe-jimenez-covid-19-.jpgJoe Jimenez’in yazısı şöyle

İnsan tarihinde daha önce hiç bir olay aynı anda gezegende COVID-19'dan daha fazla insanı etkilemedi. Tıpkı II. Dünya Savaşı ve Büyük Buhran'ın bu olayları izleyen yıllarda sonsuza dek tarih değiştirmesi gibi COVID-19 da değişecek. Hastalığın etkisi, bazılarını ezerken, bazı kriz öncesi eğilimleri büyük ölçüde hızlandıracaktır. Bu, yaşamımızdaki son küresel salgın olmayacak ve COVID-19'un birçok insanın ruhları üzerinde yarattığı silinmez etki derin bir değişime yol açacak. Önümüzdeki 20 yıl boyunca yaşam hakkında birkaç tahmin:

1) MEGA KENT OLMANıN AZALMASı: Kent merkezlerine onlarca yıl süren göçün tersine dönmesi, on milyonlarca insanla yüksek yoğunlukta yakın yaşama riski ortaya çıkmıştır. Hiç kimse kentsel merkezlerden olumsuz göç beklemiyor olsa da, büyüme oranları kaçınılmaz olarak düşecektir. Teknolojinin gelecekte daha düşük yoğunlukta yerleşime olanak tanımasını ve daha küçük, daha düşük yoğunluklu ofislerin büyük şehir merkezlerinin dışında filizlenmesini bekleyin.

2) GERÇEK E-TICARET HAKIMIYETININ BAŞLANGıCı: İnsanların bu kriz sırasında yaşadıkları e-ticarete bağımlılık, milyonlarca insanın satın alma şeklini kalıcı olarak değiştirecektir. Bu, halihazırda başlamış olan bir trendde bir bükülme noktasını temsil edecektir. Amazon ve diğerlerinin hacim artışları nedeniyle gördüğü kapasite sorunlarına rağmen, çevrimiçi satın almanın rahatlığı ve güvenliği alışkanlıkları kalıcı olarak değiştirecek ve perakende mağaza ziyaretleri sadece kesinlikle gerekli olduğunda gerçekleşecek. Bu, e-ticaret perakende alımların baskın biçimi haline geldiğinden ve ölçek meseleleri olduğundan, Amazon ve Alibaba gibi büyük şirketlerin ne kadar büyük olabileceği üzerinde derin etkileri vardır. Egemen devletlerin büyüklüğü ve ölçeğinde az sayıda baskın e-ticaret şirketi bekliyoruz.

3) GÜNLÜK YAŞAMıN BIR KOLAYLAŞTıRıCıSı OLARAK INTERNETIN YÜKSELIŞI: Hiçbir şey insan-insan etkileşiminin yerini alamaz. Ancak, kriz milyonlarca insanı uzak bir çalışma ortamına, uzaktan eğitime ve hatta uzak mutlu çalışma saatlerine maruz bırakmıştır. Zoom bir gecede genel bir tanımlayıcı haline geldi. Bununla birlikte, Zoom yorgunluğu, uzun saatler ev hayatı ile çalışma hayatı arasındaki ayrım eksikliği nedeniyle bu sorunları çözenler için büyük fırsatlar yaratacak rahatsızlığa yol açmaktadır. Yeni video ekranlar ve cihazlar, holografik görüntüler ve daha hızlı geniş bant gibi uzak yaşamı kolaylaştırmak için kullanıcı dostu arayüzler bekleyebilirsiniz.

4) TOPLU TAŞıMACıLıĞıN SONA ERMESI: Bu yaşamı değiştiren olay boyunca yaşamış bir nüfus için, bunu karşılayabilen herkes için özel taşımacılığın güvenliği ve güvenliği konusunda bir prim olacaktır. Otomobil endüstrisinde gelen tamamen elektrikli bir gelecek sayesinde bireysel otomobil sahipliğinin dramatik bir şekilde artmasını bekleyin. Ayrıca, araba sahipliğini reddedenler için verimli ve özel taşımayı mümkün kılmak için isteğe bağlı, isteğe bağlı ulaşım hizmetlerinin düşük maliyetli bir yol olmasını bekliyoruz.

5) TELETIPIN YÜKSELIŞI: COVID-19 sırasında evde doktor ziyaretinin güvenliği ve emniyeti, en acil tıbbi durumlar hariç herkes için teletıp yönünde olumlu bir eğilimi güçlendirecektir. Evlat edinme, teletıp kabul etme istekliliği halkın çoğunluğu arasında zaten yaygın olduğu için geniş ve geniş olacaktır. Bu, sağlık hizmetleri maliyetleri ve hasta sonuçları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır, ancak büyük fiziksel altyapıları olan sağlık hizmeti sağlayıcıları arasında, bu siteleri gelir üreteci olarak ziyaret etmek için büyük hasta sayılarına bağımlı olacak şekilde çıkık yaratacaktır. Sağlık hizmetleri maliyetlerini düşürmek için ödemeler ve işverenler tarafından teletıp'a geçişin beklenmesi. Ayrıca, uzaktan ziyaretler, teknoloji destekli platformlar ve azaltılmış altyapı sayesinde farmasötik araştırma ve geliştirmenin daha hızlı, daha ucuz ve daha üretken olmasını bekleyin.

SONUÇ: Yeni koronavirüs milyonlarca insanın acı ve acı çekmesine neden oldu. Bu bir trajedi. Ancak, Büyük Buhran ve II. Dünya Savaşı gibi milyonlarca insanı etkileyen her trajedi, tarihin gidişatını değiştiren bir bükülme noktası yaratıyor. Bu kriz farklı olmayacak.

Bu haber toplam 820 defa okunmuştur
Etiketler: ,
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler