• BIST 11156.2
  • Altın 2547.659
  • Dolar 33.014
  • Euro 35.9538
  • İstanbul 31 °C
  • Ankara 30 °C
  • Antalya 36 °C

Çin, İzmir'e hayran

Çin, İzmir'e hayran
China's Foreign Trade (Çin'in Dış Ticareti) Dergisi, Aralık ayı sayısında İzmir ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na geniş yer verdi

İZMİR-Yaklaşık 1.3 milyarlık nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin'in önemli ve en ciddi ekonomi dergilerinden China's Foreign Trade (Çin'in Dış Ticareti) Dergisi, Aralık ayı sayısında İzmir ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na geniş yer verdi.

 

Kasım ayı içinde, yatırım yapılabilecek en iyi 70 kentten biri seçilen İzmir'in ödülünü almak üzere Çin'e giden Başkan Kocaoğlu, bu ülkede "1. Çinli ve Yabancı Çok Uluslu Şirketler Uluslararası CEO'ları Yuvarlak Masa Toplantısı'nda İzmir'i ve kentin yatırım imkanlarını anlatmış, ardından da basın toplantısı gerçekleştirerek İzmir'i tanıtma fırsatı bulmuştu.

 

Çin'de Uluslararası Ticareti Teşvik Konseyi Başkanı Wan Jifei ve Çin Halk Cumhuriyeti Halk Meclisi Başkan Yardımcısı Cheng Siwei ile görüşen Başkan Kocaoğlu, biri basına yönelik olmak üzere, Çinli ve Yabancı Çokuluslu Şirketler Uluslararası CEO'ları Yuvarlak Masa Toplantısı'nda iki ayrı konuşma birden yaparak İzmir'in küresel ölçekte bir metropol olmak için gerekli potansiyele fazlasıyla sahip olduğunu söylemişti. Yatırım ortamlarının olgunlaştırılması ve cazip hale getirilmesi başlıklı foruma da katılan

 

Kocaoğlu, orada Bern Belediye Başkanı Alexandre Tchoppat, Çin Sanayi ve Ticaret Birliği Başkanı Sun Xıao, Çin Hava Yolları Genel Müdürü Wu Guangquan ve Fransız Veloia Grup Gobal Başkan Yardımcısı Jorge Mora ile birlikte konuşmacı olarak 15 dakika süreyle İzmir'i, yatırım fırsatlarını ve EXPO hedefini anlatmıştı.

 

Başkan Kocaoğlu'nu derginin kapağına taşıyan "China's Foreign Trade", İzmir'de yapılan yatırımları anlattığı yazısında, İzmir'in EXPO 2015 adaylığına da geniş yer verdi. Kapak ile birlikte İzmir'e ve Başkan Kocaoğlu'na 4 sayfa ayıran dergi, İzmir'in EXPO 2015 adaylık yarışındaki iddiasına da dikkat çekti.

 

İzmir'in limanı ve sanayi bölgeleriyle yatırım yapılabilecek önemli kentlerin başında yer aldığına dikkat çekilen yazıda, Başkan Kocaoğlu'nun Çinli girişimcilere yaptığı "İzmir" davetine de yer verildi.

 

Başkan Kocaoğlu, Kasım ayındaki ödül töreninin ardından Aralık ayında bu ülkeyi bir kez daha ziyaret ederek, 2010 EXPO'sunun yapılacağı Şanghay kentinde ve İzmir'in kardeş kenti Tianjin'de çeşitli görüşmelerde bulunmuştu. Şanghay'ın "Daha iyi bir kent, daha iyi bir yaşam" teması ile EXPO düzenleyeceğini belirten Başkan Kocaoğlu, İzmir'in Körfez kirliliğinden arındırılması projesiyle EXPO 2010 kapsamında açılan proje yarışmasına da katılacaklarını ifade etti. "Körfez'in temizlenmesi projesi, tüm dünyadan

 

en iyilerle birlikte Şanghay'da değerlendirilecek ve İzmir tanıtılacak" diyen Kocaoğlu, Çin'de EXPO 2010 İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Jianzi Huang, Tianjin Belediye Başkanı Dai Xianglong, Tianjin Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanı Chen Hong Jiang ile iş birliği imkanlarının artırılması konusunda çeşitli görüşmelerde bulunmuştu. 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.