• BIST 92.071
  • Altın 362,136
  • Dolar 6,7645
  • Euro 7,3101
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 4 °C

Çin, dünya ülkelerine yardım için kolları sıvadı

Çin, dünya ülkelerine yardım için kolları sıvadı
Çin’in sağlık ekipleri 'insanlığın ortak sağlığının geleceği korunmalı' diyerek çağrı üzerine İtalya ve Mısır’dan sonra, Sırbistan, Fransa ve İngiltere’ye gidiyor.

XINHUA: SHI XIAOMENG
PEKİN- Ülkesinde korona virus salgınını sıfıra indiren Çin şimdi dünya ülkelerine yardım için kolları sıvadı. Sağlık ekiplerini İtalya’ya gönderen Çin’den yardım talebi , Mısır’dan sonra, Fransa’dan ve en son İngiltere’den geldi.
Xinhua Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre “Ortak geleceğimiz için, cesur insanlar her zaman bir krizden daha güçlü olarak ortaya çıkarız. İnsanlığın ortak sağlığı için, pandemi bir eylem çağrısı olarak hizmet etmelidir” denildi.

cin’in-saglik-ekipleri-.jpgÇİN: İNSANLIĞIN ORTAK SAĞLIĞI İÇİN...

Küresel köyün bir üyesi olarak sorumluluğunu göz önünde bulunduran Çin, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve diğer ülkelerle zamanında, açık ve şeffaf bir şekilde bilgi paylaşmakta ve işbirliği yapıyor.

Çin salgın mücadelesinin en zor zamanlarındayken, dünyadaki ülkelere yardım elini uzattı. Patojen küreselleştiğine göre, Çin tıbbi malzeme sunarak, sınırlama deneyimini paylaşarak ve tıbbi uzman ekipleri göndererek acil ihtiyaç duyanların yardımına koşuyor.

korona-virus-atiklari-001.jpg
Tedavi edilen COVID-19 hastası Bayan Zeng (2. R), 24 Mart 2020 Güney Çin Hainan Eyaleti, Haikou'daki Hainan Genel Hastanesinde sağlık personeli ile fotoğraf için poz verdi. Salı günü Güney Çin'in ada eyaleti Hainan mevcut sayısını azalttı. Yeni koronavirüs hastalığı (COVID-19) vakaları sıfıra indi. Eyaletteki son COVID-19 hastası, 40 yaşında bir kadın Zeng iyileşti. Hainan'ın başkenti Haikou'daki Hainan Genel Hastanesinden sabah saat 9.00'da taburcu edildi

boris-johnson-003.jpg

ÇIN VE İNGILTERE’NIN COVID-19 MÜCADELESINDE IŞBIRLIĞI
Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson COVID-19 salgına karşı küresel mücadelede Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) işbirliği teklifine destek verdiler.

Çin hükümeti ve insanlar adına Cumhurbaşkanı Xi, koronavirüs hastalığına karşı mücadeleleri için İngiliz hükümetinin talebine olumlu cevap verdi. Salgın önleme ve kontrol önlemlerini uygulamaya koydu.

Cumhurbaşkanı Xi, Çin'in, salgının yayılma riskini en aza indirgemek için İngiltere'nin Çin ile koordinasyonu artıracağını ve aynı zamanda insanların ve ticaretin gerekli akışını sağlamayı umduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Xi, Çin'in İngiltere'ye destek ve yardım sağlamaya hazır olduğunu belirterek, İngiltere'nin Boris Johnson'un önderliğinde salgının üstesinden gelineceğinden emin olduğunu da sözlerine ekledi.
Cumhurbaşkanı Xi ile hiçbir ülkenin salgından uzak duramayacağını ve tüm ülkelerin işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini söyledi. İngiltere’nin DSÖ'de önemli bir rol oynamasına destek verdiğini ve tüm tarafların G20 ve diğer çok taraflı çerçevelerdeki ilgili işbirliğini derinleştireceğini umduğunu da sözlerine ekledi.

sirbistan.jpg

Sırbistan, COVID-19 için Çin yardımı ile test yaptı
Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç 23 Mart 2020'de Belgrad, Sırbistan'daki Çinli uzmanlarla yaptığı toplantıda konuşuyor. Sırp makamları COVID-19 ile Çinli uzmanlar arasında işbirliği yapmayı planlıyor ve nüfusu arasında kitlesel testler yapmaya karar verdiler Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç dedi Pazartesi günü bir basın toplantısında. COVID-19 için kriz personeli, Çin'deki savaşın ön saflarındaki uzmanlarla bir araya geldi ve toplantıya katılan Vuciç'e göre, sağlık personelinin virüs enfeksiyonunu tedavi etmesinin ve virüsün kendisi ile başa çıkma yollarını tartıştılar.


KORONAVIRÜS DÜNYAYı HAZıRLıKSıZ YAKALADı

Dünyanın 11 Eylül 2001'deki terörist saldırılardan 2008 küresel finansal çöküşüne kadar, insanlık bu yüzyılın meydan okumalarına hiç de yabancı olmadığını belirten Çin, “Bu zorluklar genellikle on yılda bir ortaya çıkar” diyor. Bu sefer, daha önce bilinmeyen bir koronavirüs dünyayı hazırlıksız yakaladı. Neden olduğu bulaşıcı hastalık olarak COVID-19, 180'İ aşkın ülkeye ve bölgeye yayıldı. Küresel sağlık güvenliği için benzeri görülmemiş bir risk oluşturuyor. Dünyadaki uluslar virüsü engellemek ve bir çare bulmak için zamana karşı yarışırken, pandemiyi engellemek için zaman gerekiyor.

cin’in-saglik-ekipleri--001.jpg

Koruyucu maskeler giyen insanlar, 18 Mart 2020 Hindistan kontrolündeki Keşmir'in kış başkenti Jammu'ya yaklaşık 45 km mesafedeki Katra Tren istasyonunda COVID-19 salgınına karşı bir önlem olarak tren bekliyor.


ÇIN CUMHURBAŞKANı XI JINPING İLERİYİ GÖRMÜŞTÜ

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2017 yılında Cenevre'deki BM toplantısında dünyaya yönelttiği "Dünyaya ne oldu ve nasıl cevap vermeliyiz?" sorusunu yöneltti. Xi bu soruyu yedi yıl önce, insanlık için ortak geleceği olan bir topluluk inşa etme fikrini ilk kez ortaya koydu.

ORTAK BIR KADER
Xi 23 Mart 2013'te Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'ndeki konuşmasında sorusuna şöyle bir açıklık getirdi:

"Ülkelerin daha önce hiç görülmemiş bir düzeyde birbirine bağlı ve bağımlı oldukları bir dünya oluştu. İnsanlık, tarih ve gerçekliğin buluştuğu, aynı zaman ve mekan içinde aynı küresel köyde yaşayarak, giderek artan bir şekilde bir topluluk olarak ortaya çıktı. Herkesin kendi içinde biraz başkalarının olduğu ortak bir kader"dedi.

ORTAK BIR GELECEĞI OLAN BIR TOPLULUK
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun 2015 yılında genel tartışmasına değinen Xi, kazan-kazan işbirliği içeren yeni bir uluslararası ilişkilerin nasıl oluşturulacağı ve insanlık için ortak bir geleceği olan bir topluluk nasıl oluşturulacağı konusunda beş maddelik bir teklif ortaya koydu , ortaklık, güvenlik, kalkınma, kültür ve ekoloji ile kilit unsurlardır.

cin’in-saglik-ekipleri--002.jpg
Hemşireler, Çin'in merkezindeki Hubei Eyaletinin başkenti Wuhan'daki geçici Huoshenshan (Ateş Tanrısı Dağ) Hastanesinde yazılı Wuhan için tezahüratla cerrahi eldivenlerde el ele tutuşuyor,

XI JINPING'IN SÖZLERI GÜNÜMÜZDE DOĞRULANDI
Koronavirüs pandemisinin grevi, bu küresel köyde yaşayan tüm insanların kaderlerini bir kez daha birleştirdiğinden, bu sözler bugün daha doğru bir hal alıyor.

Virüsler ne sınır ne de etnik köken tanır. Her zaman ve her yerde herkese saldırır. Bir kez vurduklarında, bu süper bağlantı çağında hiçbir ülke tek başına karşısında duramaz.

ÇIN’DEN BENZERI GÖRÜLMEMIŞ ÖNLEMLER ZINCIRI

Salgın Çin'de ilk kez bildirildiğinden beri, Pekin hep birlikte Xi'nin insanlığın ortak bir geleceği olan bir topluluk olduğu fikrini hızla kamuoyuna sundu.

Kendi halkının ve bu mavi gezegendeki herkesin sağlığını korumak için Çin, virüsün hızlı yayılmasını içerecek benzeri görülmemiş önlemler zincirini yaydı. Bu tür çabalar ve fedakarlık, dünyanın daha iyi hazırlanabilmesi için değerli zaman aldı.

KORONAVİRÜSÜ SİYASETTE KULLANMAK İSTEYENLER

Xi'nin dediği gibi, dayanışma ve işbirliği halk sağlığı krizleriyle mücadelede en güçlü silahtır. Bununla birlikte, pandemiye karşı küresel mücadele devam ederken, batıdaki bazı politikacılar Çin'i karalamak ve "bağlaşım" teorilerini hızlandırmak için koronavirüsü silah olarak kullanmaya çalıştılar. Bu "siyasi virüsü" yayma girişimleri, yalnızca dayanışma ve güvenin çok gerekli olduğu bir zamanda bölünme ve nefret ekti

cin’in-saglik-ekipleri--003.jpg
Personel, 17 Mart 2020 Doğu Çin'in Zhejiang Eyaleti, Hangzhou'daki Zhejiang İl Halk Hastanesinde İtalya'ya Çin tıbbi malzeme yükledi.

SAĞLIK İMKANLARI TÜM ULUSLARA SUNULMALI

Xi'nin 2017'de Davos, İsviçre'deki Dünya Ekonomik Forumu'ndaki önemli konuşmasında işaret ettiği gibi, "ekonomik küreselleşmenin yeni sorunlar yarattığı doğrudur, ancak bu ekonomik küreselleşmeyi tamamen kapatmak için bir gerekçe değildir." Dünya, önerdiği gibi, "ekonomik küreselleşmeye uyum sağlamalı ve onlara kılavuzluk etmeli, olumsuz etkisini azaltmalı ve faydalarını tümülkelere ve tüm uluslara sunmalıdır."

Devam eden pandemide ortaya çıkan önemli sorunlardan biri, küresel halk sağlığı yönetişimindeki bir eksikliktir. Küresel köylülerin ortak sağlığı saldırı altındayken şimdiye kadar esas olarak ülke temelli bir yaklaşımla sonuçlandı.

Salgın küreselleştikçe sınır ötesi yayılmayı önlemek için hükümetlerin ilgili önleme ve kontrol önlemlerini daha iyi koordine etmeleri acil bir ihtiyaçtır.

korona-virus-atiklari.jpg

KÜRESEL ACIL TıBBı MALZEME HAVUZU OLUŞTURULMALı

Küresel bir acil tıbbi malzeme havuzunun bulunmaması nedeniyle ülkeler, maske ve koruyucu giysi ihracatı üzerindeki kontrolünü sıkılaştırdı. Bu durum Afrika gibi kırılgan sağlık sistemine sahip yerleri daha da savunmasız bırakıyor.

Ayrıca ülkeler, mümkün olan en erken zamanda ilaç ve aşı geliştirmek için kaynaklarını bir araya getirmelidir.

Uzun vadede, gelecekteki sağlık acil durumlarına daha iyi cevap verebilmek için insanlığın ortak sağlığı için küresel bir mimari güçlendirilmelidir. Bunu yapmak için BM ve DSÖ'ye temel bir rol verilmelidir.

Salgına karşı ortak çabaların yanı sıra, uluslararası toplum bu küresel sağlık krizinin küresel ekonomiyi aşağı çekmesini önlemek için elinden gelen her şeyi yapmalıdır.

BM: KÜRESEL YAKLAŞIM GEREKİR
Xi'nin BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, ekonomik küreselleşme çağında COVID-19 dünyanın son büyük acil durumu olmayacağını söyledi. Bu nedenle güvenlik sorunlarının sürekli olarak yeni testler getireceğini bildirdi.

Guterres, “Bugün, dünya hep birlikte koronavirüs ile savaşırken, ülkelerin dayanışma kurmaları, hem sağlık hem de ekonomik krizlere küresel bir yaklaşım aramaları gerekir” dedi

Bu haber toplam 568 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.