• BIST 1.412,760
  • Altın 526,19
  • Dolar 9,2600
  • Euro 10,7150
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 16 °C
  • Antalya 26 °C

Bu kriz de bir gün bitecek

Süha Öncü

Her başlayan şey gibi bu krizde bir gün bitecek ve insanoğlu ağırlıklı olarak tarım ürünlerine gereksinim duyacak.

Her ülkenin yöneticileri, ülkesinin ihtiyacı olacak tarım ürünleri için şimdiden gerçekçi planlamasını yapmaya başladı bile. Bu kriz global kriz olduğu için tüm ülkelerin yönetimleri gelecek iki yılda halkının ihtiyaçlarına öncelik vererek üretim planlamasını yapacak.
Gündeminde diğer ülkelerin gereksinimlerine öncelik vermeyecek.

Ülkemizin tarım arazilerinin büyük kısmı ana tarım ürünlerinin yetiştirilmesine uygun. Bu topraklarda yaşamlarını sürdüren insanlarımıza yeterli maddi ve tohum desteği verildiği takdirde planlanan şekilde bizde yeterli tarım ürünlerini üretiriz.

Tarım ürünlerinin ihtiyaç duyduğu bitkisel ve inorganik gübre üretiminin ihtiyaca göre planlaması da bugün için önem kazanmıştır.
Ülkemizde yetişen bitkisel atıklardan bitkisel gübre üretiminin Devlet tarafından teşvik edildiği takdirde hem çevre kirliğinin önüne geçilecek hem de daha sağlıklı tarım ürünlerine kavuşulacaktır.

Bu krizden sonra insanlarımız erteledikleri acil olmayan sağlık sorunlarının çözümüne öncelik vereceklerdir. Ülkemizdeki sağlık tesisleri ve sağlık personeli, kriz sonrası dönemde insanlarımızın ertelenmiş sağlık sorunlarına kısa zamanda çözüm üretecek bilgi birikimine sahiptir.

Ülkemizdeki sağlık tesisleri ve sağlık personeli, diğer ülkelerdeki insanların kriz döneminde erteledikleri sağlık sorunlarına çözüm üretecek bilgi birikimine sahiptir.
Bu birikimlerinin yeterli olduğunu geçmişte ispat ettiler. Medikal Sağlık ve Termal Sağlık hizmeti veren kuruluşlarımızın şimdiden bu konuda planlama yapmasında yarar vardır.

Bu yazılanları bizde biliyoruz diyecek ülkemin insanlarının çok olduğuna ben inanıyorum, sizde inanın.

Bugün yaşadığımız kriz Korona Virüse karşı insanoğlunun verdiği savaştır. Savaş yaraları bilgili ve doğru çözümler getiren insanlarla çözülür.
Yeter ki ülkelerin yöneticileri üretilmiş doğru projelere göre doğru planlama yapsın ve doğru yönetsin.

Güzel günleri en yakın zamanda birlikte yaşamak inancı ile kalın sağlıcakla,

Bu yazı toplam 376 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.