• BIST 1.946,56
  • Altın 794.71150
  • Dolar 13.5435
  • Euro 15.2678
  • İstanbul 1 °C
  • Ankara -5 °C
  • Antalya 7 °C

Bir kitap: Suçlular aramızda...

Ateş Nesin

Lagaluga Tur  (33)

 

Türkçenin Don Kişot'u...

 

Hüseyin Movit adını ne zaman duysam aklıma Türkçemiz gelir. Hangi pozisyonda ve nerede olursam olayım, güzelim dilimiz karşısında kafamda hemen saygı duruşuna geçerim.

 

Türkçe söz konusu olduğu zaman ben, korkumdan gözlerimi hep dört açmışımdır. Eğer o anda elimde bir kalem tutuyorsam, bir bilgisayarın tuşlarına basıyorsam ya da konuşuyorsam, pür dikkat kesilir, yanlış yapmamak için beynimin tüm olanaklarını zorlarım. Ama bir derya olan ana dilimiz karşısında zaman zaman kendimi çaresiz hisseder, hata yapmaktan bir türlü kendimi kurtaramam. "Allah'ım o kadar dikkat etmeme rağmen bir kez daha yanlış yaptım" diye dövünür, üzüntüden kahrolurum.

 

Tanışmamızdan bu yana, gerektiği yerde dil konusunda bana da zaman zaman yardımcı olan Movit'i ilgili kişilerin dışında hemen hemen kimsecikler pek tanımaz ülkemizde.. O yaşamını Türkçeye adamış rütbesiz ender kişilerden biridir. Ana dilimizi katletmeye uğraşanlara hiç durmadan kalemiyle saldıran âdeta bir Don Kişot'tur. Adlarının başlarında "Prof" ya da başka unvanlar taşıyan, yanlış yapma hakkına salt kendilerinin sahip olduklarına inananlara uyarıcı, yol gösterici eleştiriler yapan  birisidir. İsimleri çok büyük , kendileri küçücük, medyada sıram sıram boy gösteren sayısız  kişilere unutulmaz Türkçe dersleri vererek, sürekli düşman kazanmayı korkusuzca sürdürür.

 

Movit bütün bunları, ana dilimiz olan Türkçe aşkına hiçbir karşılık beklemeden yapan bir dil gönüllüsüdür.

 

Aynı zamanda, bir zamanların ünlü lokantacısı Hacı Salih'in oğlu olan, babasının konservecilik işinden esinlenerek turşuculuk mesleğini de yapan Movit; eleştirilere tahammül  edemeyip, kendisini "turşucu" diye aşağılamaya çalışan entel dantel takımına dâhil bazı cahillerin turşularını kurmaktan da geri kalmamıştır. Hatta zamanın başbakanı Tansu Çiller de yaptığı dil yanlışları nedeniyle hakkına düşen nasibini kendisinden fazlasıyla almıştır. Movit başbakanımızın , Barbi bebek modelini tuzlu suya bastırıp, turşu olmasını sağlamıştır…

 

Türkçede önce yapılan yanlışları tatlı bir şekilde eleştiren, aynı yanlışları ikinci kez yineleyenleri daha bir sert tonla yola getirmeye çalışan Movit, uyarılarının bazı kişiler tarafından  ciddiye alınmadığını fark edince de gözünü budaktan esirgemeden, verir veriştirir bu kendini bilmezlere…

 

Movit'in  şu sıralar piyasaya çıkan kitabının , yayım sırasının kendilerine gelmesini sabırsızlıkla bekleyen kitaplarından sadece bir tanesi olduğunu özellikle bilmenizi isterim.

Movit'le yazışmak, yüz yüze gelip konuşmak, telefonlaşmak hiç de göründüğü gibi kolay bir iş değildir. Böyle bir dil ustasıyla her türlü iletişimi kurarken, herhangi bir yanlış yapmamak için tüm antenlerimizi devreye sokmamız gerekmektedir.

 

Aman çok dikkat!.. O kısıtlı olanaklarıyla kullandığı teknoloji sayesinde sizi hiç beklemediğiniz anda, Türkçe konusunda paçanızdan kaparak her an kündeye getirip, tuş edebilir!..

 

Yaşadıkları ülkelerinde yıllar boyu geçirdikleri sayısız olgulardan sonra  bir türlü ders alıp düzelemeyen halkımızın, Türkçelerini düzeltmek gibi saygın ve aynı zamanda çok zor bir görevi üstlenmiş olan Hüseyin Movit'e bundan sonraki çalışmalarında da sonsuz başarılar diliyorum.

 

SUÇLULAR ARAMIZDA / Hüseyin MOVİT/ AVCIOL YAYINEVİ

 

***

Katılım çok olmalı

Ülkemizde "Vahşi Hayat Derneği" kurulmuş

Önemli olan, nüfusun en azından yarısını ikna edip, o derneğe üye yapabilmekte!

***

Umut fakirin ekmeği...

Geleneksel Alkollü İçki Üreticeleri Derneği ( GİSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Galip Yorgancıoğlu, " İçki sektörünün umudu turizmde" demiş"

Turizmin de umudu otellerde!..

***

Bir yaşam boyu

Yılda 6 saat kitap okuyormuşuz

Yılda kaç saat birbirimizin canına okuyoruz, siz asıl ona bakacaksınız!

***

Bedava mı sandın?

İktisat Profesörü Hurşit Güneş, " Her yıl Rusya'ya 600 milyon dolar 0... parası ödüyoruz" demiş

Halimizden hep şikayetçi olmayalım be kardeşim...

"1 turist 1000 turist getirir" sözü gerçekleşmiş, fena mı?

***

Duy da inanma

Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, " Oteldeki içki servisinin siyasi bir yanı yok" demiş

Tamamen sağlıkla ilgili canım!

***

Kazıklayan namerttir

Marmaris esnafı turisti 'kazıklamama' yemini etmiş

Turistlere "Seni sevdim, sen de bizdensin kardaş" deyip  o yemini bozanlar olabilir!

***

Her şey yolunda

Muğla'da turist soyan rehberli çete yakalanmış

Eğer Rehber kokartlıysa sorun yok demektir!..

***

Bu yazı toplam 329 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.