• BIST 1.409,560
  • Altın 526,14
  • Dolar 9,2050
  • Euro 10,6650
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 20 °C
  • Antalya 24 °C

Bir kitap.../ Lagaluga Tur (86)

Ateş Nesin

Bir kitap...

 

Doğruları ve gerçekleri yansıtan anıların yazınımızda çok önemli bir  yeri olduğuna inananlardanım. Son yıllarda anı kitaplarının çoğalması da yazınımız adına sevindirici bir durumdur diyebilirim.  Devlet memuru anlayışı içersinde yazılan ya da yazdırılan resmi tarihin yanlışlarını düzeltmek ve gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamak  ancak  dürüst beyinlerin ve yürekli  kalemlerin çabalarıyla olasıdır. Çağına tanıklık etmiş önemli  kişilerin  anılarını yazılı olarak geride bırakmaları; hem kendilerini hem de yaşadıkları dönemleri, bizlerin yanılgılara düşmesini önleyerek tanımasına büyük ölçüde yardımcı olurlar.    

 

İyi gazeteci Süleyman Boyoğlu, ülkemizin ilk kadın gazetecilerinden, adliye muhabiri Vasfiye Özkoçak’ın “Vasfiye Abla” başlığını koyduğu anı kitabını, onun ağzından, hiç yüksünmeden sabırla dinleyip, yazdıktan  sonra, ikinci bir anı kitabına daha imza atmış. Kitabın adı, “Galatasaraylı Doğan Koloğlu”. Boyoğlu bu  başarılı kitabı, Babıâli’nin eski ustalarından Doğan Koloğlu’nun anlatımı ve kendisine sunduğu yazı- belge ve fotoğraflara dayanarak ortaya çıkarmış.

 Bir ikinci kişinin anılarını,özellikle hayatta olan birisinin anılarını yazmanın  hiç de kolay bir iş olmadığını düşünüyorum. Başkasının adına böyle bir kitabı kaleme almak için elinizde gerekli tüm belge ve bilgiler fazlasıyla bulunsa  bile, salt sahibi tarafından yaşanmış o anıların  heyecanını satırlar arasına döküp, anı sahibinin ruhsal durumunu okuyucuya yansıtabilmek ikinci bir el tarafından neredeyse olanaksız gibi geliyor bana... Ama  Boyoğlu, yazmış olduğu ilk anı kitabında olduğu gibi, bu kitabında da karşılaştığı bu tür güçlüklerin üstesinden başarıyla gelmişe benziyor. Eğer bu şekilde yazdığı anı kitaplarının sayısını çoğaltabilirse, çok yakında kendisine rahatlıkla “Anı arzuhâlcisi” yakıştırmasını yapabiliriz diye düşünüyorum

Ayrıca, Boyoğlu’nun anı yazma işinde bu denli usta olduğundan önceden haberim olsaydı; yaşamın gerçeklerinden  kaçan, işgüzar ve korkak bazı kesimler tarafından yersiz tepkilere neden olup,  baltalanan anı kitabım “Babam Aziz Nesin” i gönül rahatlığıyla kendisine yazdırabilirdim!  Ellerine sağlık Süleyman Boyoğlu…

 ***                                                      

Olur mu olur

Van'da liseye Kürt tarihçinin adı verilmiş

Pek yakında bir başka liseye de "Soykırım Lisesi" adını koyarlarsa sakın şaşırmayalım!

***

Yaz boz tahtası

Başbakan Erdoğan, " Yıkacağız başka yolu yok" demiş

Biz de biz de!

***

Çaktırmadan

Alıştıra alıştıra küçülüyormuşuz

Eee, küçüle küçüle sonunda yerin dibine girmek hiç de kolay değil tabii!

***

Anımsatma

Yeni yetme şarkıcı Bengü, "Sevişmeyen kadın ölsün" demiş

Bengü hanım galiba farkında değil...

Bu ülkede kadın, sevişse de sevişmese de; eceliyle ölmesine fırsat verilmeden, türlü nedenlerle  öldürülüyor!

***

Dayan dayanabilirsen

Dalgıç Cem Karabay, su altında kalıp en uzun süre yaşama rekorunu kırmış

Daha da önemlisi; sürekli itham altında kalıp da kırdığımız yaşama rekorumuz var!

***

Tavuktan beteriz

Avrupa kapısını pişmiş tavuk açmış

AB'ye giremediğimize göre; bizim başımıza gelenler pişmiş tavuğun başına bile gelmedi desenize!

***

Kol gibi...

Türkiye Ermenistan sınırının açılmasında ABD ve AB'nin parmağı varmış

Parmağı olsa yine iyi...

Hareket ederken haşırt diye sesi duyulan kolu var !

***

Laf ola...

2 ve 3 Eylül  geceleri, İstanbul  Veliefendi Hipodromu'nda gerçekleştirilen Uluslararası At Yarışları'nda;  oruçlarını bozmaları için insanları iftara davet edip, bedava kumanya dağıtanlar, kumar oynamanın İslamiyette günah olduğunu bilmiyorlar mıydı acaba?!

***

Ayamama Deresi'nin taşması inşallah hepimizin  bir an önce aymasına vesile olur!

***

Alış veriş kampanyasının açılımı: Al takke ver külah!

***

Yılların ihmali sonucu, kokusu iyicene  ayyuka çıkan İstanbul'un yaşadığı sel felaketinin nedenini deodorantlara bağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a, bizi aydınlattığı için  teşekkürü bir borç biliriz!

Bu yazı toplam 5680 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.