• BIST 1.857,40
  • Altın 763.39986
  • Dolar 13.4465
  • Euro 15.2431
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 1 °C
  • Antalya 11 °C

Bir anma yazısı

Ateş Nesin

Lagalugatur (47)

Bu ülke tarihi boyunca nice değerler yetiştirmiştir. O değerlerden  birisi de, hiç kuşkusuz 93 yıl önce, 20 Aralık günü dünyaya gözlerini açan ünlü yazarımız Aziz Nesin'dir. O, 80 yıllık tüm yaşamını; çok üstün yazma yeteneğinin dışında,  sürekli olarak siyasi, toplumsal, uluslararası, bireysel mücadeleler gibi sayısız mücadelelerle geçirmiştir. Onurlu ve namuslu insan olmanın,  ülkesine ve dünyaya karşı yerine getirilmesi gereken  sorumluluklarının bilincindeki  bu  değerli insan bizlere, yazdıkları kadar söylemleriyle ve geride bıraktıklarıyla da çok şeyler öğretmiştir. Öylesine ki; bir kâhin değil ama çağının iyi bir aydını olup geleceği çok iyi görebilen  Aziz Nesin'in hem söyleyip hem de yazdıkları her ne kadar zaman zaman bizleri çok incitip, kızdırsa da, sonuçta ülkemizde birer birer gerçekleşmektedir. Tüm canlılar için kaçınılmaz olan ölümün aramızdan koparıp,  bizlerden çok uzak, bilinmeyenlere götürdüğü yazarımızın kulakları; kendisini sevsek de sevmesek de,  yaşadığımız olaylar nedeniyle hepimiz tarafından sürekli  çınlatılmaktadır.  
 
Şimdi O'nu yokluğunda, "Aziz Nesin yaşarken, hiç olmazsa aramızda korkusuzca konuşan ve yazan yürekli  bir mücadele adamı  vardı" diye acaba ara sıra içimizden anıp, üzülüyor muyuz dersiniz?
Ruhu şad olsun...
***

Gülmece niyetine bir yazı...

 
Nam-ı diğer 'Bay Turizm' olan değerli turizmci arkadaşımız Süha Uyar'ın  gülmece niyetine yazmış olduğu  anlaşılan ve bana pek de inandırıcı gelmeyen "Ayasofya niyetine " başlıklı yazısını  hayretle okudum. Öncelikle şunu belirtmekte  yarar var; bildiğim kadarıyla  son 20-25 yıl içersinde, ülkemizde  kendilerine baba denilmesinden hoşlanan bir çok rehberimiz ortaya çıktı. Ne yalan söyleyeyim benim de aklıma önceleri, bilmem kim baba denilince; turizmi gerçekten her şeyiyle çok iyi bilen, geniş ve derin bir kültür hazinesine sahip, yıllarını bu yolda eskitmiş  usta rehberler gelirdi. Ama zamanla  anladım ki, baba olmak;  sadece yaşlanıp, meslekte kıdem kazanmaktan başka bir şey değilmiş!
 
Allah rahmet eylesin; Sevgili Süha'nın  yazısında sözünü ettiği Muhsin Baba'yı hiç tanımadım. Ama yazıda anlatılan olayın  zorlamayla mizah yapma uğruna bayağı bir abartıldığını görüyorum. Her şeyden önce ülkemize gelen hiçbir turist bu kadar kolay ve ucuza kandırılamaz.Öylesine ki, ellerinde rehber kitaplarla yola çıkan bu turistler, gidecekleri yerler hakkında daha oralara gitmeden kendilerini fazlasıyla bilgilendirirler. Hatta  rehberlerimizin anlatırken  atlatığı ya da eksik söylediği  noksanları anında tamamlıyıverirler. Ayrıca Süleymaniye'nin Ayasofya niyetine turistlere anlatılması;  grupta bulunan kişiler eğer geri zekâlı değillerse zaten hiçbir şekilde olası  değildir...
 
Sanıyorum rahmetli Muhsin Baba da, tur sonunda kazancını çoğaltmak için, zaman zaman bazı  rehberlerimizin yaptığı gibi, turistlere, programda  girmeleri gereken müze ve ören yerlerinin,  restore çalışmaları, ya da haftalık temizlik günü gibi uyduruk nedenlerle kapalı olduğunu söyleyip, onları başka yerlere yönlendirmiş olabilir.
 
Yukarıdaki yazdıklarım normal durumlar için  geçerli olup, yıllar önce vapurla Boğaz gezisi yaptırdığım bir çiftten, benim söylediklerimi dinlemeyen kadın olanının,  tam  ilk Boğaz köprüsünün altından geçerken bana dönüp, "Ateş bu köprü milattan önce mi yoksa sonra mı yapıldı?" diye soranları doğal olarak içermiyor!

***  
Yolcu edin
Başbakan Erdoğan, "Krize karşı kararlar alıyoruz illa bunları ambalaja mı
koyalım" demiş
Hayır, gücünüz yetiyorsa hemen paketleyin!
***
Pahalıya mal olacak
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a yanlış parktan 55 YTL ceza kesilmiş
Yanlış hareket etmekten kendisine verilecek ceza herhalde sadece 55 YTL ile sınırlı kalmazdı!
***
Öd koparıyor
Merkez Bankası vatandaşları, "Kredi kartını kredi aracı olarak kullanmayın"
diye uyarmış
Aslında umacı aracı olarak kullanıyoruz ama pek farkında değiliz!
***
İçip, açılsınlar
Mey içki Obama dahil tüm dünya liderlerine krizde efkâr  dağıtmaları için
rakı yollamış
Bakalım biraz da kafayı bizimle değil, rakıyla bulsunlar!
***
Bakanın önde gideni
DSP Lideri Zeki Sezer, "Başbakan ben olacağım" demiş
Böyle bir bir partinin liderinin olup bitenlere, etliye sütlüye
karışmadan herkesten önce bakması protokol gereğidir!
***
Önce ölçüp biçmeli
Alışverişlerde; paket büyük, içindeki mal küçük olmayacakmış
Kadınla erkeğin biraradaki alışverişlerinde her zaman denk gelmiyor işte!
***
Yakışır
İDO kalite ödülü almış
Hak etti doğrusu. Megakent İstanbul'un göbeğindeki Karaköy İskelesi'ni batırmak her babayiğidin harcı değil!
***
İşte farkımız
Oxford Üniversitesi'na bağlı araştırmacılar, " Ömrünüzü su ile 10 yıl
uzatın" demiş
Oysa biz sudan nedenlerden kısaltıyoruz!
***
Oy oydur
AKP kömürleri genelevden çıkmış
Oylar yalnız özel evlerden çıkacak diye bir kural mı var?
***
Laf ola...
Her delinin mutlaka akıllı bir sözü vardır...

Bu yazı toplam 1625 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.