• BIST 8026.27
  • Altın 1923.087
  • Dolar 28.8712
  • Euro 31.4364
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 7 °C
  • Antalya 16 °C

Balık çiftlikleri kaldırılacak

Balık çiftlikleri kaldırılacak
Çevre ve Orman Bakanlığı, kurallara uygun kapalı koylarda ve kıyıya 0.6 deniz mili yakında bulunan balık çiftliklerinin 'kesinlikle' kaldırılacağını açıkladı.

ANKARA- 

Çevre ve Orman Bakanlığı, kurallara uygun kapalı koylarda ve kıyıya 0.6 deniz mili yakında bulunan balık çiftliklerinin 'kesinlikle' kaldırılacağını açıkladı. Bakanlık, balık çiftliklerinin uyması gereken kuralları içeren ve geçen yıl yayınlanan tebliğin halen yürürlükte olduğunu belirterek, tebliğ şartlarına uymayan çiftliklerin tamamen kaldırılacağını bildirdi.

 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Denizlerde Balık Çiftliklerinin Kurulamayacağı Hassas Alan Niteliğindeki Kapalı Koy ve Körfez Alanlarının Belirlenmesine İlişkin Tebliğ'in 24 Ocak 2007'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği hatırlatıldı.

Tebliğle ilgili Danıştay 6. Daire tarafından 15 Mayıs'ta yürütmeyi durdurma kararı verildiği, ancak bu kararın Danıştay İdari Dava Daireleri tarafından kaldırıldığı da belirtildi. Tebliğin halen yürürlükte olduğu ve balık çiftliklerinin 2872 Sayılı Çevre Kanunu ve bahse konu tebliğ hükümlerine tabi olduğu, bakanlığın yeni bir uygulaması olmadığı kaydedildi.

 

Açıklamada, tebliğ şartlarına uymayan balık çiftliklerinin tamamen kaldırılacağı da vurgulanarak, "Bakanlığımız bu konuda kesin kararlıdır" denildi.

 

'Uymayan kapatılır'

24 Ocak 2007'de yayımlanan tebliğde, balık çiftliklerinin ancak 30 metre derinlikte, kıyıdan 0.6 deniz mili uzaklıkta ve saniyede 0.1 akıntı hızı olan bölgelerde kurulabileceği, doğal ve arkeolojik sit alanlarında kurulamayacağı, bu kriterlere uymayan balık çiftliklerinin Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından kapatılacağı hükümleri yer alıyor. Yeni kurulacak balık çiftliklerinin yer seçimi aşamasında da kirlilik riski bulunup bulunmadığı incelettirilerek rapor verilmesi zorunlu kılınıyor.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.