• BIST 5.031,98
  • Altın 1211.438
  • Dolar 19.0481
  • Euro 20.4952
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 8 °C
  • Antalya 15 °C

Bakan: Haşere ilacı denilmiş

Bakan: Haşere ilacı denilmiş
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, elektronik sigaraların yasal olmayan şekilde 'haşere ilacı' gibi Türkiye'ye sokulduğunu açıkladı.

ANKARA -Sağlık Bakanı Recep Akdağ, elektronik sigaraların güvenilirliği ve sigarayı bıraktırma konusundaki bilimselliği yeterli görülmediği için yasaklanması kararı aldıklarını söyledi. Bakan Akdağ, elektronik sigaraların yasal olmayan şekilde 'haşere ilacı' gibi Türkiye'ye sokulduğunu açıkladı.

Sigara içilebilen yerlere yeni sınırlamalar getiren kanun teklifinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu'nda milletvekillerinin sorularına cevap veren Bakan Recep Akdağ, nikotin sakızları ve nikotin bantları gibi ürünlerin sigarayı bıraktırmada yardımcı olarak kullanıldığını, bu ürünlerin Türkiye'de de kullanıldığını ifade etti. Nikotin sakızları ile nikotin bantlarının Sağlık Bakanlığı tarafından denetlendiğini anlatan Bakan Akdağ, son günlerde yaygınlaşan elektronik sigaranın nikotin buharı kullandığını kaydetti.

 

Bu yöntemin, bilim adamlarının incelemeleri sonucunda, resmi olarak tavsiye edilen bir yöntem olmadığını bildiklerini dile getiren Bakan Akdağ, "Dolayısıyla bu ürünlerin çeşit ve dozlarının belirlenmesi için Sağlık Bakanlığının yetkili olması gerektiğini düşünüyoruz. Şimdiye kadar bu ürünler Sağlık Bakanlığından izin alınmadan, ülkemize girişleri farklı şekilde olmuş. Haşere ilaçları adı altında bile ülkeye girdiğini tespit ettik" dedi.

 

Sağlık Bakanlığı'nın ilgili komisyonlarının konuyu değerlendirdiğini, "Bu ürünlerin Bakanlığımızdan izin alınmadığı sürece yasaklanması, özendirici olması konusunda reklam yapılmaması" şeklinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na bir yazı yazdıklarını açıklayan Bakan Recep Akdağ, "Bu ürünlerin güvenilirliği ve sigarayı bıraktırma konusundaki bilimselliği yeterli görülmediği için bakanlığımız böyle bir karar alıyor. Bu konuyla ilgili her iki bakanlık olarak işbirliği içinde çalışıyoruz'' dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.