• BIST 1.445
  • Altın 488,945
  • Dolar 8,2968
  • Euro 10,0898
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 17 °C

Bakan Ersoy: TÜRSAB aidatları yok, kiralar 3 ay ertelendi

Bakan Ersoy: TÜRSAB aidatları yok, kiralar 3 ay ertelendi
Bakan Ersoy, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) aidatlarının bu yıl alınmayacağını belirtirken Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı’nda kiraların da 3 ay ertelendiğini söyledi.

İSTANBUL, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy katıldığı canlı yayında turizm sektöründe alınan corona virüsü salgını önlemlerini açıkladı. Ersoy, öngörülerinin turizm sezonunun mayıs ayı sonuna ertelenmesi yönünde olduğunu söyledi. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy CNN Türk yayınında açıklamalarda bulundu. Bakan Ersoy 2020 yılı için 58 milyon turist hedefi konduğunu söyledi. Bakan corona virüsü sürecinde verilen desteklerle ilgili de detayları paylaştı.

-kultur-ve-turizm-bakani-mehmet-nuri-ersoy-.jpgBakan Ersoy, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) aidatlarının bu yıl alınmayacağını belirtirken Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı’nda kiraların da 3 ay ertelendiğini söyledi.

Ersoy, öngörülerinin turizm sezonunun mayıs ayı sonuna ertelenmesi yönünde olduğunu söylerken, “İnşallah Ramazan Bayramında tekrar turizm hareketlerinin başlayacağını görürüz. Tabii ilk hareketler iç turizmde başlayacak.” dedi.

‘ASKIDAKİ PERSONEL KISA ÇALIŞMADAN FAYDALANABİLİR’

Bu yıl 58 milyon turist hedefi koyduklarını söyleyen Bakan Ersoy, “Askıdaki personel kısa çalışma programına dahil edilebiliyor. İşletmeler personelini çağırsın ve programdan yararlandırsın.” açıklamasında bulundu.

Bakan Ersoy tatil planlarını iptal etmek isteyen vatandaşların tüketici hakları kapsamında hareket edebileceğini belirtirken, özel tiyatrolar için de destek paketi hazırladıklarını açıkladı.

 'Turizm sezonu' açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Ramazan Bayramında tekrar turizm hareketlerinin başlayacağını görürüz. Tabii ilk hareketler iç turizmde başlayacak." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CNN Türk'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı,  değerlendirmelerde bulundu. Bakan Ersoy, 15 Nisan'ın çok kritik bir tarih olduğuna, dünyanın ve  Türkiye'nin bu tarihe ne şekilde gireceğinin önemine işaret etti. Turizm sezonunun ertelenmesine ilişkin Ersoy, "Bizim öngörümüz, mayıs  sonuna ertelenecek, şu anki gidişat onu gösteriyor. Ramazan Bayramı bizim için  başlangıç olabilir, iç turizm hareketleriyle Ramazan Bayramı ile birlikte turizm  hareketleri de Türkiye genelinde başlar diye umuyoruz." diye konuştu.

Koronavirüs nedeniyle Türkiye'deki rezervasyon iptallerine ilişkin  soruya karşılık Ersoy, 2020 sezonuna çok ciddi şekilde hazırlık yapıldığını,  Türkiye'nin turizm sektörü olarak dünya genelinde en yoğun tanıtım kampanyası  yapan ülke olduğunu söyledi. Bu sene için belirlenen 58 milyon turist hedefinin yakalanamayacağını  belirten Ersoy, yurt dışındaki tur operatörleriyle konuştuğunu, Türkiye'nin  ileriye dönük rezervasyonlarda en az iptale sahip ülke olduğu bilgisini aldığını  dile getirdi.

Yurt dışındaki tur operatörlerinin verdiği bilgiyi paylaşan Ersoy, "Az  sayıda satış başladı ve orada da Türkiye satışları diğer ülkelerle  kıyaslandığında 'açık ara ileri' diyorlar. Bu açıdan baktığınız zaman  sevindirici." dedi. Bakan Ersoy, Türkiye'ye yolcu tedariği yapan ülkelerdeki düzelme ile  birlikte hızlı bir şekilde kaybedilen sayıların tekrar yukarıya çıkacağını ifade  etti. Ersoy, "İnşallah Ramazan Bayramı'na tekrar turizm hareketlerinin  başlayacağını görürüz. Tabii ilk hareketler iç turizmde başlayacak. Yani önce  içerideki hareketlenmeler başlayacak." ifadesini kullandı.

 "Acentelerin avans ödemelerini yapmalarını sağlıyoruz"

 Koronavirüsle mücadele kapsamında açıklanan destek paketinden kültür  ve turizm alanında kimlerin faydalanacağına ilişkin bilgi veren Ersoy, paydaşlar  için sektöre dönük yapılan çalışmaları anlattı. Maliye ve Hazine bakanlıklarının ve ilgili bakanlıkların Kültür ve  Turizm Bakanlığıyla koordineli bir şekilde çalıştığını aktaran Ersoy, ilk etapta  vergi ödevinin ötelenmesi maddesinin geçtiğini söyledi.  Ersoy, finansman konusunda sıkıntı olduğunu, bu kapsamda Kredi Garanti  Fonu limitlerinin arttırıldığını dile getirdi.  Rutin Kredi Garanti Fonu kredilendirmesinin dışında döviz getirici  işlem yapan seyahat acenteleri ve konaklama sektörü için döviz getirici Eximbank  kredilerinin bulunduğunu, bunlara ilave limitler sağlandığını belirten Ersoy,  şöyle devam etti:  "Devletin Kredi Garanti Fonu kefalet oranı yüzde 80'den yüzde 100'e  çıkarıldı, yani tamamına kefil oluyor. Siz eğer döviz getirici bir işlem  yapıyorsanız ki seyahat acenteleri ve konaklama sektörü bundan yararlanabiliyor.  Burada yüzde 100'e çıkıyor kefalet oranı. Bunlarla ilgili yeni bir limit  tanımlaması da yapıldı. Pazartesi gününden itibaren Eximbank ve Kredi Garanti  Fonu ile anlaşmalı protokollü bankalar da bu finansmanın kullanımına başlayacak.

 Kredi paketi oluşturduklarını aktaran Ersoy, "Otellere avans geri  ödeme kredisi diye bir kredi veriyoruz. Bu kredi ile acentelerin yapamadıkları  avans ödemelerini yapmalarını sağlıyoruz. 6 aylık bir kredi ve Kültür ve Turizm  Bakanlığı'na direk başvuruluyor. 27 Mart ve öncesi, acentelerden bu otellere  yapılmış ödemelerin, avansların geri ödenmesine olanak sağlayan bir kredi paketi.  İki haftalık bir başvuru süresi var, pazartesi günü başladı. 2 hafta içinde  başvuruları toplayacağız hızlı bir şekilde de hayata geçireceğiz."  değerlendirmesini yaptı.

 "Bu yıl için acentelerin TÜRSAB'a aidat ödemesi gerekmiyor''

 Vadesi gelen acil kredilerin 3 aydan aşağı olmamak üzere ötelenmesi  ile ilgili bir çalışmanın bulunduğunu, bunun turizm sektörü için 12 aya kadar  çıkarılabildiğini anlatan Ersoy, daha birçok önlem paketine eklenen konular  olduğunu kaydetti.   Ersoy, devletten kiralanmış arsalar üzerinde otel yatırımı yapanlar  için de bir çalışmanın hayata geçirildiğini hatırlatarak, konaklama vergisinin de  1 Ocak 2021'e ertelendiğini aktardı.  Seyahat acentelerini ilgilendiren Türkiye Seyahat Acentaları Birliği  (TÜRSAB) aidatlarının olduğunu, bununla ilgili 2020'de kanuni bir düzenleme  yapılması gerektiğini belirten Ersoy, "Aidatlar alınmayacak bununla ilgili kanun  paketini de torba teklif içinde gönderdik her an Meclis'ten çıkabilir. TÜRSAB'ın  da onayıyla yaptık. Bu yıl için seyahat acentelerinin TÜRSAB'a aidat ödemeleri  gerekmiyor." diye konuştu. Bakanlığa bağlı müze ve ören yerlerinde seyahat acentelerinin komisyon  oranlarının yüzden 20'den yüzde 30'a çıkarıldığını ifade eden Ersoy, "10-15  Ekim'e kadar getirdikleri turistler için aldıkları komisyon oranlarını yani yüzde  50 oranında artırdık. Yüzde 20 olan komisyon oranlarını yüzde 30'a çıkartarak,  böyle bir desteği de devreye almış olduk." ifadesini kullandı.

  "Yapılacak düzenlemelerle hava trafiği başlayacak"  

 Ersoy, turizm sektöründeki çalışanların durumlarını da değerlendirdi.  "Askıda duran" personelin geçmişte kısa çalışma programına dahil edilemediğini  ancak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile yaptıklarını görüşmeler  sonunda bir mütalaa yayımlattıklarını aktaran Ersoy, "Artık onlar da  yararlanabiliyor. Turizm sektöründe askıdaki personel kısa çalışma programına  dahil edilebiliyor. Özellikle turizm işletmelerine buradan duyuruyorum, lütfen  askıdaki personeli geri çağırsınlar, işe girişlerini yapsınlar ve kısa çalışma  ödeneğinden yararlandırsınlar." dedi.     Bakan Ersoy, turizm sektörüne özel, askıdaki personeli kapsayacak  şekilde, Kısa Çalışma Ödeneği'ne ek başvuru imkanı getirildiğini söyledi.  Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı esnafa dönük çalışmaları olduğunu da  aktaran Ersoy, Kapalı Çarşı ile Mısır Çarşısı'nın yanında, Edirne Ali Paşa  Çarşısı, Selimiye Arastası ve Vakıflar Genel Müdürlüğünden kiralanan konaklama  turizm tesislerini kapsayacak bir çalışma yaptıklarını, bunların  nisan-mayıs-haziran kiralarının, temmuzdan itibaren 6 aya eşit şekilde  dağıtılacağını ve faizsiz şekilde öteleneceğini bildirdi.  Ersoy, iç turizmin hareketlenmesi için önlemleri olup olmayacağı  yönündeki soru üzerine, öncelikle ülkedeki yangının kontrol altına alınacağını,  daha sonra Türkiye'ye yolcu tedariği yapan ülkeleri izleyeceklerini ve yapılacak  düzenlemelerle hava trafiğinin başlayacağını belirtti.

 Hava trafiğinin Asya'dan açılacağını düşündüklerini aktaran Ersoy,  "Akabinde Rusyave Rusça konuşan ülkelerden hava trafiğinin hareketleneceğini  düşünüyoruz. Sonrasında Orta Avrupa, Batı Avrupa, İngiltere ve Amerika kıtasına  doğru bütün düzelmenin olacağını düşünüyoruz. Biz, toplum olarak bu işi  disiplinli şekilde götürebilirsek içeride de trafik başlamış olacak, her hafta  buna yurt dışı trafiği de eklenerek haziran sonuna turizm trafiğinde tamamen  düzelme olacağını öngörüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

''Açığa alınan biletler pandemiden sonra kullanılabilecek''

Bakan Ersoy, rezervasyon yaptıran, taksit ödeyen ve uçak parası iade  edilmeyen vatandaşların sorunlarına yönelik bir çalışma olup olmadığı yönündeki  soru üzerine ise şunları kaydetti: "Dünyada nasıl oluyorsa ülkemizde de öyle oluyor. Sivil havacılık  genelgelerinde de yayınlanıyor. Şu anda biletlerini açığa alabiliyorlar, yıl  sonuna kadar istedikleri şekilde, hatta pandemi olayı kalktıktan sonra bir yıl  içinde istedikleri şekilde de kullanabiliyorlar. Açığa almanın olası fiyat  artışlarından etkilenmeme gibi bir avantajı var ama zaten ağırlıklı olarak devlet  hava yolu ile taşınan yolcular olduğu için aslında seyahatin iptali değil,  ertelenmesi şeklinde bakabilirler." Ersoy, rezervasyon işlemlerinde yaşanan sorunların tüketici hakları  ile ilgili olduğunu ve kendi bakanlığı kontrolüne girmediğini, isteyen  vatandaşların bu yöndeki yasal haklarını kullanabileceğini söyledi.

Özel tiyatrolara destek paketi

Bakanlığa bağlı kültür ve sanat kurumlarında ne gibi önlemler alındığı  yönündeki soruya da Ersoy, bu sene için tiyatroların 2019-2020 destek  paketlerinde sergilemeyi taahhüt ettikleri performansları gerçekleştiremeseler  dahi ödemelerinin yapılacağını bildirdi. Bakan Ersoy, ayrıca tiyatrolara 2020-2021'de verilen destekleme  paketlerindeki destek tavan limitini yukarı çektiklerini belirterek, şunları  kaydetti: "Destek kapsamına aldığımız tiyatro sayısında da ciddi artışa  gidiyoruz. Başvuruları temmuz başına, ödemeleri de eylül başına çekiyoruz.  Ortalık yatıştıktan sonra finansman ihtiyaçları olacak, o finansman destek  paketlerini erkene çekiyoruz ki sezona daha rahat girsinler. Üçüncü nokta, özel  tiyatrolarla bu kriz sırasında çok görüşmeye başladık, oradaki arkadaşlar bizi  ziyaret ediyor, biz de toplantılara katılıyoruz. Onlarla ilgili de destek paketi  hazırlıyoruz. Özellikle tiyatro sahnelerinin kapasiteleri ve istihdam ettikleri  SGK'lı personel ve sanatçılarıyla orantılı bir destek paketi hazırlıyoruz. Çok  kısa sürede bunu da kesinleştirip, bu destek paketinden özel tiyatroların  iştiraki olan personelin yararlanmasını sağlayacağız."

 "Evde Kal" kampanyasına destek olmak için bakanlık arşivinde bulunan  materyalleri YouTube sitesinden yayınladıklarını, "Etkin Kütüphane Evinizde",  ''e-kitap'', ''Konuşan Kitaplık'', ''Kütüphanem Cepte'' uygulamalarını  başlattıklarını, müze meraklıları için "sanalmüze.gov.tr"yi ziyarete açtıklarını  anlatan Ersoy, bunların çok talep gördüğünü, sanal müze sayılarını da artırmayı  düşündüklerini vurguladı.

 ''Düzenli olarak testlerimizi de yaptırıyoruz''

   Kişisel olarak hangi önlemleri aldıkları yönündeki soruya üzerine  Ersoy, şu ifadeleri kullandı: "Genelde biz de interneti ve dijitali kullanıyoruz, video konferans  yöntemiyle konuşuyoruz. Ben bakanlığa düzenli olarak geliyorum. Normalde ailem  İstanbul'da yaşıyor, oradaki trafiği azalttık, eskisi kadar sık gitmiyorum.  Ankara'dayım. Çevremdeki personel sayısı belli zaten. Bakanlık görevlilerinin  çoğu da zaten dijital ortamla bağlanıp çalışıyorlar ama çok yakınımızda belli  personelimiz var. Biz, düzenli olarak testlerimizi de yaptırıyoruz, devlet  kademesinde düzenli şekilde takip ediliyoruz. Şu anda devletin çalışması lazım.  Biz çekilemeyiz, bizim devrede olmamız lazım, herkes bizden hizmet bekliyor ama  biz de maksimum seviyede dikkat ediyoruz." Bakan Ersoy, salgın nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlara  başsağlığı, tedavi gören vatandaşlara da acil şifalar dileyerek, herkesi Sağlık  Bakanlığı ile Bilim Kurulunun koyduğu kurallara uymaya davet etti.

Bu haber toplam 2913 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.