• BIST 10422.68
  • Altın 2406.276
  • Dolar 32.2918
  • Euro 35.0444
  • İstanbul 33 °C
  • Ankara 33 °C
  • Antalya 31 °C

Tuna Hetman ile Ömür Çağlar anısına

Özkan Altıntaş

Tan-Tur’un kurucu ortağı Tuna Hetman’ın 79 yaşında Marmaris’te ölümü bende bir çok anıyı canlandırdı.  Bu anılarda kimler yoktu ki… Tuna Hetman’ın ortağı ve Türk turizminin önemli isimlerinden rahmetli Ömür Çağlar…
Almanya’nın geçtiğimiz günlerde iflas eden ve tarihe karışan dev mağaza zinciri Quelle’nin sahibi Gustav Schickedanz ve  eşi Grete Schickedanz… Marmaris ‘in eski Emniyet Müdürü, şimdi İstanbul sanayi Odası Müdürü Gültekin Demir…

tuna-hetman3.20150411102520.jpg

1977 yılı bahar aylarıydı. 
Hürriyet Gazetesi’nde çalışıyordum.
Hürriyet’te turizm habelerine ben bakıyordum.
Ömür Çağlar Marmaris’ten aradı ve “Önemli misafirlerim var Marmaris Martı Otel’e seni bekliyorum.  Gelen misafirler önemli haber yaparsın”dedi.
Ömür Çağlar ile bir kaç gün önce Tuzla’da buluşmuştuk. O köpeklerini gezdirmiş ve birlikte yürüyüp bir yerlerde bir şeyler içerek sohbet etmiştik. Türk turizminin en zarif insanlarındandı. Ona kırmak mümkün değildi.

Uçağa atladım, Dalaman’a gittim. O zamanlar Dalaman havalimanı kırık dökük bir yapıydı. Terminal çıkışında beni alacaklardı. Çıkışta beni beyaz renkli steyşın Tofaş otomobiliyle hafif topluca yuvarlak yüzlü biri bekliyordu.
“Merhaba ve Tuna Hetman” dedi. Şaşırmıştım. Beni almaya Tan-Tur’un ortağı Tuna Hetman gelmişti. Endiyemi grance beni rahatlatmak istedi “Bir misafirimiz vardı. Onu uçağa getirdim. Bu arada seni karşıladım. Bizim işte herkes hem müdür hem de şofordür” dedi.
Dalaman’dan Marmaris’e giden virajlı yollarda otomobili müthiş hızlı kullanıyordu. “Bu yolların hakkından sadece bu Tofaş’lar geliyor” diyordu. Yol boyunca yüreğimi ağzıma getirdi ve ailesini kızı Ahu Hetman’ın başarılarını anlattı durdu. Hoş sohbet bir insandı.

Martı Otel’in kapısında beni Ömür Çağlar karşıladı.
“Kim bu önemli misafir?” diye sordum.
Almanya’nın dev mağazalarından Quelle’nin sahibi Gustav Schickedanz ve  eşi Grete Schickedanz ve işi özel uçaklarıyla Marmaris’e geliyorlardı.
Tan-Tur ise Quelle ile Almanya pazarına girmek için önemli bir anlaşma yapacaktı.
Marmaris Martı Otelin önünde uzanan bölümde uçun bir masa kurulmuştu. Masada yok yoktu. Gözüme masanın orta yerinde sıralanan istakozlar ilişti.
Marmaris Emniyet Müdürü Gültekin Demir’de gelmişti. Başka tanımadığım misafirler vardı.
Ömür Çağlar beni masanın başına oturttu. Karşımdaki iki sandayle boş kaldı. Yanımda Emniyet Müdürü Gültekin Demir vardı. İki koltuktan sonra Ömür Çağlar ve Tuna Hetman oturuyordu.
Beklemeye başladık. Konukların özel uçağı henüz Dalaman’a inmişti.
Ömür Çağlar, rıhtımda ilere geri yürüyor, heyecanla konukları bekliyordu.
Neden sonra Quelle’nin patron ve patroniçesi göründü.

Yemek boyunca geç saatlere kadar sohbet ettik. Çok tonton insanlardı. Quelle’yi büyütene kadar çok badire atlatmışlardı. Sonunda başarılı olmuşlar ve Gustav Schickedanz Alman hükümetinden Baron ünvanı bile almıştı.
Ertesi gün Dalaman havalimanına beni yine Tuna Hetman bıraktı. İstanbul’dan gelecek bir misafirini karşılayacağını söyledi.

Marmaris buluşması Tan-Tur için verimli olmuştu.
Ancak Almanya’ya dönen Gustav Schickedanz şirketin 50. yıldönümü yılında, 27 Mart 1977 tarihinde uçak kazasında öldü.  Eşi Grete Schickedanz Quelle’nin başkanı oldu. Tan-Tur ile Quelle işbirliğinin akibetini hatırlamıyorum.
Ama bu görüşmede Tan-Tur’un ortağı Tuna Hetman’ın gösterdiği yakınlığı ve turizm adına gönülden çalışmasını unutmuyorum.
Türk turizminin kaybettiğimiz önemli isimleri Ömür Çağlar ve Tuna Hetman’a Allah ranhmet etsin.

Bu yazı toplam 7750 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.