• BIST 1.983,18
  • Altın 768.73022
  • Dolar 13.506
  • Euro 15.0633
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara -6 °C
  • Antalya 7 °C

Arif Aktürk - Aşçı

Arif Aktürk 1987 yılında başladığı aşçılıkta bir çok alanda farklı başarılarla devam ediyor.  Ataşenir N’fes Restoran’da farklı lezzetlerden oluşan ve günün her saati yenilecek menüyü hazırlayan Arif Aktürk

Dünya Aşçılar Federasyonu –WACS üyesidir.
Kars’ın Ardahan ilçesinde 1973 yılında doğan Arif Aktürk’ün aşçılığa başlamasında ablası etkili oldu. Ablasının zamanında bir çok sanatçısının aşçalağını yaptığını belirten

ABLASININ İZİNDE DEVAM ETTİ
Aktürk, evlendikten sonra 1970’li yıllarda mesleği bıraktığını ve onun verdiği ışıkla 1987 yılında aşçılığa başladığını söyledi.
Şeker Piliç ve Altın Bahçe Tarım Ürünleri Başkanı Ali Bor’u Bandırma’da eski Tekel binasını 2011 yılında Bandırma Belediyesi’nden 29 yıllığana kiralayarak ilk butik otel Panderma Port Hotel’i açtığında Panderma Port Café&Brasserie’in menüsünü Arif Aktürk yaptı.

DOĞRU MALZEMEYI DOĞRU YERDE KULLANMALı
Danışmanlık alanında yaptığı çalışmaları Aktürk danışmanın özelliği budur diyerek “Mutfağımı kendim kuruyorum” diyerek şunlatı anlatıyor: “Doğru malzemeyi, doğru yerde kullanmanızı gerekiyor.   Her mutfaktan herşey çıkamaz. Bu nedenle iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor.  Ancak hangi mutfak olursa olsun doğru malzemeyi doğru yerde kullanmak gerekiyor. Konuklara çok büyük porsiyonlar değil, küçük porsiyonlar ama ağızlarında tat bırakan ve damak tadını artıran porsiyorlar vermek gerekiyor. Porsiyon büyüdükçe daha lezzetli olacağına inanmıyorum.  Az yemek ama çok lezzeti başarmalısınız.”

GUINESS REKORLAR KİTABINA GİREN 90 ŞEFİN ARASINDA
Danışmanlık hizmetlerinin yanında girdiği yarışmalarda ve görevlerde kazandığı pek çök ödüle sahip olan Arif Aktürk 2010 yılında Tüm Aşçılar ve Şefler Federasyonu-TAFED ile Guiness Rekorlar Kitabı’na 1515 meze ile giren 90 şefin arasında yer alıyor.

HERKES KENDI ÖZÜYLE ÇALıŞARAK BAŞARıR
Türkiye’de ilk organik mutfağı Akasya AVM Organikim’de hayata geçirdi.
Arif Aktürk, zengin Türk mutfak kültürünün Osmanlı’da daha da zenginleşerek günümüze kadar geldiğini belirterek “Türk Mutfağı’nın genç nesiller tarafından iyi öğrenilmesi ve dünyaya tanıtılması gerektiğini belirtiyor.
Genç nesillerin mutfak ve yemek kültürümüze sahip çıkacağına inandığını belirter Aktürk, “Herkes kendi özüyle çalışarak başarır”diyor.

Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.