• BIST 4.842,23
  • Altın 1206.992
  • Dolar 19.104
  • Euro 20.6798
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 12 °C
  • Antalya 17 °C

Uğur Alpaslan-Mutfak Şefi

29.09.1968  Tarihinde  yemekleri ve aşçıları ile ünlü şehrimiz Bolu Mengen' de Mehmet ve Sakine çiftinin dört çocuğundan üçüncüsü olarak dünyaya geldim.

Bütün ailemin aşçı olmasından dolayı aşçı olmam için yollar gösterilmeye başlandı bu ilk başları biraz antipatik geldi. Biraz değişiklik yapayım diye birkaç değişik meslek dallarında çalışmalarım oldu ama ne yazık ki istediğim yaratıcılık ve değişikliği göstermek istememe rağmen işler o kadar standart ve monotondu ki artık yarın değil yıllar sonra da aynı işi aynı şekilde yapmaktan içine benden bir şeyler katamamam beni bu işlerden uzaklaştırdı. Bir akşam babamla uzun bir konuşma sonunda aşçılık yani baba mesleğine ilk adımı 1984 yılında o zamanların meşhur yeri olan Park Şamdan ‘da  aşçı yamağı olarak attım.Bu olay benim hayatımın belki  de dönüm noktası oldu .Ailemde herkesin aşçı olması  ve kendilerinin başarılarını gösterip  kendisini ispat etmesi belki benim için bir dezavantajdı çünkü onların bana verdiği desteği boşa çıkarmamak için günümün 14-16 saatini ocak başlarında geçirmeye başladım.

 

1987-1988      yılları arasında  Bodrum  Clup-m  Hotel ‘de Demi chef 

1988-1990      yılları arasında   askerilik görevim için İzmir-Gaziemir ‘e gittim orada cheflik yaparak askerlik görevimi yaptım

 

1990-1992      yılları arasında sırasıyla;

 

LEON  HOTEL  İzmir /Foça (Chef de partie), KÖSE OĞLU HOTEL  Antalya /Side (Chef de partie), PRENSES HOTEL İstanbul /Büyükada (Chef asistanı), GÜNEY RESTAURANT İstanbul /Bebek (Chef aşçı)

 

09.03.1992    Yılında Türkiye’nin  ve Dünya ‘nın sayılı otelleri arasında bulunan Çırağan Palace Kempinski Otelinde;

                         LALEDAN               mutfak

 

                         BANQUET              mutfak

 

                         BELLİNİ                 mutfak

 

                         R/S and GAZEBO   mutfakta

 

Bu aralarda aldığım eğitim ve sertifikalarla kendimi geliştirdim. Kempinski  ailesinin diğer hotellerinde Türk mutfağını tanıtmak amacı ile düzenlenen değişik haftalar ve kutlamalar da Türk mutfağının o eşsiz ve yöresel yemeklerinin tanıtımında bulunmak,yurt dışında yaşayanlara Türk Mutfağından örnekler sunmak değişik damak tatlarını sunmak benim için ayrı bir mutluluk kaynağıdır .

Beraber çalışma fırsatı bulduğum ve hepsinden yeni bir şeyler öğrendiğim dünyanın bilhassa Fransız mutfağının ünlü şeflerine bir kere daha teşekkür ederim. Sırasıyla;

 

LE CHEF ALAIN DUCASSE

CHEF ROGER VERGE

CHEF GEORGE BLANC

CHEF MICHEL ET JEAN  MICHEL CORAIN

CHEF MARIO MURATORE

LE CHEF CLAUDE JEAN NERET

LE CHEF JOEL GARAULT

LE CHEF FRANCOIS  FUSERO

LE CHEF  EDMOND PUETTO

LE CHEF  ROGER CUISINER VE

 

İtalyanların ünlü şefi olan MR. ANGELO MINOGGIA  İle çalişma fırsatı buldu

Bu zamana kadar birikimlerimle aileme verdikleri destekleri boşa çıkarmadığıma seviniyorum. Bu işin güzel tarafı her gün kendini geliştirmek için yeni bir şeyler buluyorsunuz sıradan şeylerle değil  hayal gücünüz ve damak tadınızla oynuyorsunuz kısacası her gelen yeni tada bir açlık la bakarak Türk mutfağından da bir şeyler de katarak sunumlar yapıp, masalardaki  hikayemizi tamamlıyoruz .

Eylül 2000 tarihinden itibaren R/S and GAZEBO mutfağında CHEF olarak görev yaptım.

Daha sonra 2006 Mart ayından itibaren Çırağan Palace Kempinski TUĞRA RESTAURANT mutfak şefliğini yapmaktayım.

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.