• BIST 11156.2
  • Altın 2558.397
  • Dolar 33.0434
  • Euro 36.0143
  • İstanbul 31 °C
  • Ankara 30 °C
  • Antalya 36 °C

Altınlar üzerinde sefalet çektiler

Altınlar üzerinde sefalet çektiler
Demirci köyünde üç nesil fakirlik çeken Çakıroğlu ailesinin evlerinin altındaki Venedik, Avusturya ve Osmanlı altınları öldükten yıllar sonra bulundu.

İZMİR- Şakir Karabel, altın bulduğunu müzeye geç bildirince eserden yüzde 20'lik pay alma hakkını da kaybetti.

İzmir'in Torbalı ilçesine bağlı Demirci köyünde filmlere konu olacak bir olay yaşandı. Üç nesil fakirlik çeken Çakıroğlu ailesinin evlerinin altındaki altınlar, onlar öldükten yıllar sonra bulundu. 

İki katlı kerpiç evin temelinden Venedik, Avusturya ve Osmanlı dönemine ait altın paralar çıktı. 50-60 bin YTL tutarındaki 67 sikkenin tarihî değerini ise Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü'nce oluşturulan komisyon belirleyecek. Altınların bulunuş hikâyesi de ilginç. Her şey aynı köyde oturan Şakir Karabel'in, yeğeni Turan Çakıroğlu'ndan 300 metrekarelik arsayı satın almasıyla başlamış. Arsanın içindeki virane evi yıkarak bahçe yapmaya karar veren Karabel, kepçeyi vurunca altınlar etrafa saçılmış.

Bir kısmını Karabel toplamış. Bir kısmını da hafriyatta çalışan işçiler almış. Evin temelinde hazine çıktığı haberi kısa sürede köye yayılınca ertesi gün jandarma altınlara el koymuş. Olayı Müze'ye ve jandarmaya geç bildirdiği için Karabel, tarihî eserlerden yüzde 20 pay alma hakkını da kaybetmiş.

Altınları kaybettiğine üzülmediğini söyleyen Şakir Karabel, "Ben altınlardan kurtulduğuma seviniyorum." diyor. Eşinin büyüklerinin altın üstünde yoksulluk içinde bir ömür tükettiğini kaydeden Karabel, şunları söylüyor: "Kayınbabamın cenazesini bile biz kaldırdık. Varlık içinde yokluk yaşamışlar. Altınlar temele gömülmemiş. Bir bez içinde, evin bir köşesine konulmuş ve üzerine toprak atılmış."

Arsayı enişteleri Şakir Karabel'e satan Turan Çakıroğlu ise üzüntüsünü "Çok yazık oldu." diyerek özetliyor. Yaşananların acı bir hadise olduğunu aktaran Çakıroğlu, 30 yıla yakın yıkık evin bitişiğindeki evde oturduklarını, çocukluğunun arsa üzerinde oynayarak geçtiğini anlatıyor. "Altınlar o kadar basit bir yerdeymiş ki, duyunca üzülmemek elde değil." diyen Çakıroğlu, "Altınlara sahip olmak demek ki nasip değilmiş." sözleriyle teselli buluyor.

Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü yetkilileri, 2 ile 7 gram arasındaki altın sikkelerin 18. yüzyıl sonlarına doğru eve saklandığını tahmin ediyor. Venedik, Avusturya ve Osmanlı sikkelerinin altın olarak 50-60 bin YTL değerinde olduğu tahmin ediliyor. Paraların tarihî değeri Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü'nde oluşturulacak üçlü bir komisyon tarafından belirlenecek.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.