• BIST 10739.57
  • Altın 2500.459
  • Dolar 32.1992
  • Euro 34.9816
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 15 °C
  • Antalya 20 °C

Alaçatı'da Alaçat Kırevi'nde keyif

Alaçatı'da Alaçat Kırevi'nde keyif
Alaçatı’da Alaçat Kırevi’nde şömine yanan ortamda Alaçat böreği yemenin ve yanında sıcak şarap içmenin tadına tadına doyum olmuyor.

Özkan Altıntaş-Türkiye Turizm


İZMİR/ALAÇATI- Alaçatı’da Alaçat Kırevi’nde masmavi kepenkli, bembeyaz dantel perdeli, köşede şömine yanan ortamda Alaçat böreği yemenin ve yanında sıcak şarap içmenin tadına tadına doyum olmuyor.

Alaçatı’nın kendine özel mutfağına güzellikler katan hanımlar taş evlerde sundukları mutfak ile Ege kültürünü yaşatıyorlar.Osmanlı’nın Balkanlardan, Bosna’dan getirdiği geleneği masalarımıza taşıyorlar. Alaçatı’ya yerleşenler mübadele yıllarından kalanlar. Girit, Selanik, İstanköy’den gelenler ünlü Baykan mutfağınıda birlikte getirdiler.

Alaçatı Kırevi, Bosna Böreğini sunarak bu geleneğimizi yaşatıyor. Kıvrım kıvrım böreğin içine konulan ıspanakla mükellef oluyor. Yanında birde sıcak şarap olunca deymeyin keyfimizeALAÇAT KIREVİ’NİN İKİ BAYAN EVSAHİBESİ

Ayşenur Mıhçı ile Destina Akgün, Amerikan Kolejinde başlayan arkadaşlık... 90'larda ahşap boyama atölyesi ile devam ediyor... Hayaller, hobiler ve inanç onları 1 dönüm bahçe içinde bir köy evine götürüyor.
Bahçeden toplanan domatesler, biberler... Ege güneşinde pişen ev reçelleri; yine bölgenin zeytin ağaçlarından toplanan, sakız yaprağı ve limonla tatlandırılmış zeytinler ve altın sarısı zeytinyağ... Alaçat Kırevi’nde Alaçat Kahvaltısı  sunmanın heyecanı…HER ODASINDA BİR MEYVE ADI VAR

Aile gibi hissettikleri misafirlerini 8 odalı evlerinde ağırlıyorlar.
Odaların her birini farklı döşediler ve bahçedeki ağaçlarla isimlendirmişler…
Biz karadut adlı odada bembeyaz çarşafların serili olduğu rahat bir yatakta yattık…Alaçat Kırevi misafirlerinden övgüler alıyor.
Almaması mümkün mü herkesin özlem duyduğu ortamı yaratan Ayşenur ile Destina, kendi mutluluklarını misafirleriyle paylaşıyorlar.
Ortada ise Doktor çaldı köpekleri dolaşıyor. Her geleni önce bir kokluyor ve tanıyor…
Sonra ise arkadaş oluyor.
Alaçatı’ya ulaşmak çok kolay…. Ayrılmak ise çok… Hem de pet çok zor galiba…
İzmir havalimanına 90km uzaklıkta olan Alaçatı'ya kara yolu ile de İzmir'den 45dk da ulaşabilirsiniz.

tel : (232) 716 6961 fax : (232) 716 8816
gsm : (539) 327 2020
Alaçat İzmir : (232) 422 4376 Alaçat Bahçe : (232) 716 7944
info@alacat.com.tr
http://www.alacat.com.tr/


İşte Alaçat Böreği'ne ve sıcak şaraba doyamayan gazeteciler. Hürriyet Antalya'dan Dursun Gündoğdu ve Bülent Ecevit... Gecenin bir vakti bile olsa oturup enfes börekten yiyerek, şömine karşısında sıcak şarabı yudumladılar.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.