• BIST 5.191,83
  • Altın 1166.002
  • Dolar 18.8071
  • Euro 20.4464
  • İstanbul 4 °C
  • Ankara 1 °C
  • Antalya 8 °C

ABD vatandaşları, tarifeli uçak rezervasyonlarını yaptırmalı

ABD vatandaşları, tarifeli uçak rezervasyonlarını yaptırmalı
ABD Ankara Büyükelçiliği’nden “Güncel Bilgi” başlıklı duyuruda “ABD Hükümeti mevcut durumda Türkiye’den ABD’ye dönüş için uçak seferi düzenlemeyi öngörmediği bildirildi.

ANKARA- ABD Ankara Büyükelçiliği’nden “Güncel Bilgi” başlıklı duyuruda “ABD Hükümeti mevcut durumda Türkiye’den ABD’ye dönüş için uçak seferi düzenlemeyi öngörmediğinden, Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmek isteyen ABD vatandaşları, tarifeli uçak rezervasyonlarını yaptırmalıdır” denildi.

11 Haziran tarihi itibari ile Türkiye önemli hava, kara ve deniz sınır kapılarını açtığını duyurduğunu ve İran ile olan sınırın kapalı olacağını bildirdiğini belirtti.

abd-ankara-buyukelciligi.jpgBu konudaki güncel bilgi başlıklı duyuru şöyle:


11 Haziran tarihi itibari ile Türkiye önemli hava, kara ve deniz sınır kapılarını açtığını duyurmuştur. İran ile olan sınır kapalı olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından alınan bilgiye göre, KOVİD-19’dan dolayı ülkeden ayrılamayan yabancı ülke vatandaşlarından Türkiye’de kalma sürelerini aşmaları durumunda, kalış süreleri uluslararası sınırların açılış tarihinden itibaren 1 ayı aşmamak kaydıyla para cezası alınmayacaktır.


Anladığımız kadarı ile 11 Temmuz 2020 tarihine kadar Türkiye’den ayrılır iseniz herhangi bir para cezası ödemeyeceksiniz. Göçmenlik görevlilerine, iptal edilmiş bir uçuş rezervasyonu gibi ülkeden ayrılamadığınıza dair kanıt sunmanız gerekebilir.
İkamet izniyle ilgili bilgilere https://en.goc.gov.tr/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Türk Havayolları İstanbul kalkışlı aşağıda belirtilen Amerika’daki şehirlere direk uçuşlar düzenlemiştir (belirtilen uçuşlarda değişikli ve iptaller olabilir lütfen havayollarının sayfasını takip ediniz):

19 Haziran İstanbul (IST) – Chicago O’Hare (ORD); TK 5

19 Haziran İstanbul (IST) – Washington, Dulles (IAD); TK 7

22 Haziran İstanbul – (IST) – Miami (MIA); TK 77

24 Haziran İstanbul (IST) – Los Angeles (LAX); TK 9


Türk Havayolları, AnadoluJet, Pegasus ve SunExpress de uluslararası uçuşlarını, çoğunlukla Avrupa olmak üzere, başlatacaktır.
Amerika’ya gitmek isteyen transit yolcular, bu uçuşları Amerika’ya devam eden uçuşları olması,
Şengen ve İngiltere transit yolcu şartlarını yerine getirmeleri koşuluyla satın alabilirler.

Yurt içi ve yurt dışı uçuşlar, tren ve feribot seferleri ile seyahat edecek olan tüm yolcuların HES (Hayat Eve Sığar) kodu alması gerekmektedir.
Konuyla ilgili bilgiye https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/hes.html internet sitesinden ulaşılabilir:
 

TÜRK KİMLİK NUMARASI OLMAYAN YABANCILAR: HES kodunuzu; aralarında boşluk olacak şekilde HES, uyruğunuz, pasaport numaranız, doğum yılınız, ve soyadınızı 2023’e SMS yollayarak edinebilirsiniz. Örnek: “HES USA 12345678 1985 30 SOYADI” (HES kodu almakta sorun yaşayan yolcular (d) soyadı yerine gün sayısı yazarak HES kodu alabildiklerini belirtmişlerdir.)
 

TÜRKİYE’DE İKHAMET İZNİNİZ VAR İSE: HES kodunuzu; aralarında boşluk olacak şekilde HES, Türk kimlik numaranız, doğum yılınız, ve seyahat edeceğiniz gün sayısı ve bu süreue 7 gün ilave ederek 2023’e SMS yollayarak edinebilirsiniz.


TÜRK VATANDAŞI İSENİZ: HES kodunuzu; aralarında boşluk olacak şekilde HES, T.C. kimlik numaranız, kimlik seri numaranızın son 4 rakamı, soyadı ve seyahat edeceğiniz gün sayısı ve bu süreye 7 gün ilave ederek 2023’e SMS yollayarak edinebilirsiniz.
 

Konuyla ilgili havayolu sayfalarını ziyaret edebiliriniz:

Pegasus: https://www.flypgs.com/hes-kodu-nedir-nasil-alinir

Türk Havayolları: https://www.turkishairlines.com/en-us/announcements/coronavirus-outbreak/hes-code/

Türkiye’den Amerika’ya aktarmalı seyhat edecek yolcuların uçuş planı yaparken transit bilgilerine dikkat etmeleri ve CBP internet sitesinde yer alan gerekli koşullara bakmaları gereklidir: https://www.cbp.gov/travel

Türkiye 1 Mayıs itibari ile evcil hayvan ithalat ve ihracatındaki kısıtlamayı kaldırmıştır. Detaylar için havayolu şirketinizin sayfasına bakınız. Detaylı bilgi için: https://www.turkishairlines.com/en-int/anyquestions/traveling-with-pets/

Ülkeye Özgü Bilgiler

Türkiye, sınırları içerisinde KOVİD-19 vakaları bulunduğunu teyit etmiştir.

18 yaş alltı kişiler istedikleri zaman anne veya babası ile birlikte dışarı çıkabilirler.

65 yaş üstü bireyler her gün 10:00- 20:00 saatleri arasında dışarı çıkmalarına izin verilmiştir.

ABD Hükümeti mevcut durumda Türkiye’den ABD’ye dönüş için uçak seferi düzenlemeyi öngörmediğinden, Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmek isteyen ABD vatandaşları, tarifeli uçak rezervasyonlarını yaptırmalıdır.

Kısıtlı olmakla birlikte, Türkiye’de tarifeli dış hat uçuş seçenekleri bulunmaktadır. Tarifeli uçak seferi ayarlamamayı tercih eden ABD vatandaşlarının belirsiz bir süre için yurtdışında kalmaya hazırlıklı olması gerekmektedir.

Uçuşlarla ilgili bilgi almak için aşağıdaki “Tarifeli Dış Hat Uçuşları ile İlgili Bilgiler” bölüme bakabilirsiniz. Ayrıca, ABD vatandaşları, bilet satın alırken transit ülkesinin giriş koşullarını kontrol etmelidir.

Yakın gelecekte Amerika Birleşik Devletleri’ne dönüş yapmayı planlıyorsanız ve henüz bizimle irtibata geçmediyseniz, lütfen bu formu doldurarak bizi bilgilendirin.

Giriş ve Çıkış Koşulları

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı yetkilileri, hava ve deniz limanlarında ve bazı kara geçiş noktalarında yolcuları termal kameralarla tarama işlemine tabi tutabilmektedir. Ateşi olan yolcular halk sağlığı gereklilikleri kapsamında zorunlu hastanede kalış ve/veya test sonuçlarına bağlı olarak karantinaya alınabilirler.

Bugüne kadar turist yolcuların Türkiye’ye giriş yapmak ya da Türkiye’den çıkış yapmak için özel bir belge bulundurmaları gerekli görülmemiştir. Yolcular sağlık turizimi için geliyorlarsa bu durum farklıdır.

Sağlık turizimi için seyahat eden yolcuların, Türkiye’ye tedavi amaçlı girebilmeleri için sağlık vizesine ve belli sağlık raporlarına ihtiyacı vardır. Sağlık turizimi için seyahat eden kişilerin, USHAS Uluslararasi Sağlık Hizmetleri A.Ş. (USHAS) hasta takip sistemine kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Nasıl vize alanacağı konusunda Türk Dışişleri Bakanlığının internet sitesini ziyaret edebiliriniz: http://www.mfa.gov.tr/general-information-about-turkish-visas.en.mfa. Prosedür için USHAS internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: https://covid19st.ushas.com.tr/index.php?dil=tr

Karantinayla İlgili Bilgiler

Bir kişinin KOVİD-19 belirtisi taşıması halinde, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı söz konusu kişiyi, gerekli testlerin yapılması ve 14 gün karantinada gözlem altında tutulması için bu amaçla belirlenen hastanelere sevk edebilir.

Berberler ve kuaför salonları, alışveriş merkezleri ve bazı dükkanlar açılmış bulunmaktadır. Ancak bu yerlere giriş ve alışveriş sırasında sosyal mesafe kuralı uygulanacak ve sınırlı sayıda kişi bu yerlere giriş yapabilecektir.

İlk ve orta dereceli okullarla liselerde ve (kamu ve özel) üniversitelerde yüz yüze eğitim yapılmayacaktır. 1 Haziran tarihi itibari ile kreşler ve yaz kampları açılmış olup sosyal mesafe kurallarına uyma ve belilirli sayıda kişiye hizmet verme zorunluluğu getirilmiştir. Lütfen kurumlardan kurallarla ilgili bilgi alınız.

Süper marketler, pazar ve işyerleri de dahil olmak üzere insanların toplu olarak bulunduğu alanlarda ve (özel taşıtlar da dahil olmak üzere) en az iki kişinin bulunduğu her tür taşıma aracında herkesin maske kullanması gerekmektedir.

Yerel makamlar, kısa bir süre öncesinden ikazda bulunarak ya da önceden hiçbir ikazda bulunmadan KOVİD-19’la ilgili aralarında sokağa çıkma kısıtlamalarının da olduğu ek kısıtlamalar getirebilirler.

Tarifeli Dış Hat Uçuşları ile İlgili Bilgiler

Yukarıda belirtildiği gibi, çoğunlukla Avrupa olmak üzere bazı uluslararası uçuşlar başlamıştır. Amerika’ya gitmek isteyen transit yolcular, bu uçuşları Amerika’ya devam eden uçuşları olması, Şengen ve İngiltere transit yolcu şartlarını yerine getirmeleri koşuluyla satın alabilirler. Amerikan vatandaşlarının, biletlerini satın almadan önce aktarma yapacakları ülkenin giriş şartlarını araştırıp öğrenmeleri gerekmektedir. Transit geçeceğiniz ülkelerin ABD Büyükelçiliği internet sitelerini ziyaret ederek seyahat kısıtlamaları ve transit şartları hakkında bilgi alabilirsiniz. Direk uçuşlar için en yaygın olarak kullanılan bazı merkezler Frankfurt, Londra, Amsterdam ve Paris’dir ve bağlantılar aşağıda yer almaktadır. Havayolları ve havalimanları yolcular için yeni prosedürler uygulamakta ve herkesin bunlara uyması gerekmektedir. Örneğin; havalimanı içinde ve uçakta maske takılması zorunludur, gelen yolcular sağlık kontrollerine tabii tutulacak ve PCR teserleri uygulanacaktadır. Detaylı bilgi için İstanbul havalimanın internet sitesini ziyaret edebilir, havayolları ve havalimanlarının internet sitelerini uygulamaları görmek için ziyaret edebilirsiniz. https://www.istairport.com/tr/covid19

havayolu şirketlerinin internet sitelerini uçuşlar hakkında son bilgileri ulaşmak için düzenli olarak kontrol etmeleri gerekmektedir. Amerika’ya direk uçuşlar hakkında bilgi vermeye devam edeceğiz. Üçüncü ülkelerden transit geçiş bilgileri verilmeyecektir.

Türk Havayolları: https://www.turkishairlines.com/. Direk uçuşlar mevcuttur (yukarı da bellirtilmiştir)

Belavia Havayolları: https://en.belavia.by/

Pegasus Havayolları: https://www.flypgs.com/en

Anadolu Jet: https://www.anadolujet.com/en

SunExpress: https://www.sunexpress.com/en/

Katar Havayolları: https://www.qatarairways.com/

Aktarma Bilgileri

Beyaz Rusya: https://by.usembassy.gov/covid-19-information/

Fransa: https://fr.usembassy.gov/covid-19-information/

Birleşik Krallık: https://uk.usembassy.gov/covid-19-coronavirus-information/

Hollanda: https://nl.usembassy.gov/health-alert-update-regarding-covid-19-u-s-consulate-general-amsterdam-netherlands-8/

Almanya: https://de.usembassy.gov/covid-19-information/

Yerel Kaynaklar

ABD’nin Türkiye’deki Diplomatik Misyonu tarafından yapılan son uyarılardan haberdar olmak için tıklayın.

Türkiye’de bulunduğunuz süre içerisinde Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın KOVİD-19’la ilgili ALO 184 danışma hattıyla iletişim kurabilirsiniz. (Danışma hattı Türkçe/İngilizce/Arapça hizmet vermektedir).

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın COVID-19’le ilgili web sayfası

Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü

Diğer linkler

travel.state.gov üzerinde yer alan COVID-19 kriziyle ilgili web sayfası

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) COVID-19’le ilgili web sayfası

S.S.S.- ABD Başkanlık Bildirisi Hakkında – Avrupa’dan Seyahat travel.state.gov

Türkiye Ülke Bilgileri ve Seyahat Uyarılarının yer aldığı web sayfası

Ekonomik Durumdan Etkilenenlere Yönelik Ödeme Bilgileri hakkındaki IRIS.GOV websayfası

Kaynak: ABD Ankara Büyükelçiliği
Bu haber toplam 1585 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.