• BIST 8101.93
  • Altın 1900.22
  • Dolar 28.9229
  • Euro 31.8055
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 5 °C
  • Antalya 14 °C

AB, 'Vizesiz Avrupa'da direniyor

AB, 'Vizesiz Avrupa'da direniyor
ATAD vermiş olduğu kesinleşmiş yargı kararı olmasına rağmen, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler Türk vatandaşlarına vize uygulamaya devam ediyor.

ANTALYA -Avrupa Toplulukları Adalet Divanı'nın (ATAD) vermiş olduğu kesinleşmiş yargı kararı olmasına rağmen, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler Türk vatandaşlarına vize uygulamaya devam ediyor.

İngiltere bile, 20 Eylül 2007 tarihli son ATAD kararını tanıdığını ve Türk vatandaşlarının bireysel girişim ve yerleşim hakkını kabul ettiğini açıklamasına karşın bu konuda somut bir adım atmadı. Öte yandan AB üyesi ülkelerin 1980-2007 yıları arasında hukuksuz olarak 250-300 bin Türkü sınır dışı ettiği öğrenildi.

 

Türk vatandaşlarının AB üyesi ülkelere vizesiz gerebileceği yönündeki çalışmaları ile tanınan Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Harun Gümrükçü, Almanya'daki ana muhalefet partisinin, ATAD'ın 20 Eylül 2007 tarihli kararına dayanarak hükümetine karşı soru önergesi verdiğini açıkladı. 10 soruluk önergeye verilen cevapta, vize tüzüğünün değiştirilmesine yönelik görevin Avrupa Komisyonu'nda olduğuna vurgu yapıldığını aktaran Gümrükçü, "Eğer Avrupa Komisyonu, ATAD'a sunduğu 'Türklere uygulanan vize ve engeller kalkmalıdır' görüşü doğrultusunda karar verirse Türklere uygulanmakta olan vize tarihe karışmış olacaktır" dedi.

 

Almanya'da bu gelişme yaşanırken, Mehmet Darı ve Veli Tum adlı vatandaşların İngiltere aleyhine açtıkları davanın sonuçlanmasının üzerinden 80 gün geçmesine karşın hem İngiltere'nin hem de Almanya'nın vizesiz giriş konusunda hala kararsız olduklarına işaret eden Gümrükçü, "Her gün Almanya 63 bin Euro, İngiltere ise 20 bin Euro tutarında vize harcı alıyor. AB üyesi ülkelerde hukuken var olan, ancak uygulamayla kısıtlanmış tüm hakların acilen hayata geçirilmesini talep ediyoruz. Bu ülkeleri bir kez daha 'Hukukun üstünlüğü' ilkesine davet ediyoruz" diye konuştu.

 

Gümrükçü, ayrıca, AB üyesi ülkelerin 1980-2007 yılları arasında hukuksuz olarak 250-300 bin Türkü sınır dışı ettiğini savundu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.