• BIST 11156.2
  • Altın 2545.653
  • Dolar 32.8875
  • Euro 35.8578
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 21 °C
  • Antalya 29 °C

Yoncalı Kaplıcaları merkez oluyor

Yoncalı Kaplıcaları merkez oluyor
Kütahya'da, kent merkezine 16 kilometre mesafedeki Yoncalı Kaplıcaları, yapılacak tesislerle beraber Termal Kompleks haline gelecek.

KÜTAHYA -Termal kaynaklar bakımından son derece zengin bir potansiyele sahip Kütahya'da, kent merkezine 16 kilometre mesafedeki Yoncalı Kaplıcaları, yapılacak tesislerle beraber Termal Kompleks haline gelecek.
Yoncalı, Ececik Mevkii'ne İl Özel İdaresi ve Kütahya Belediyesi'nin ortağı olduğu Yoncalı Dübecik Kaplıcaları tarafından yap-işlet-devret modeli ile kaplıca tesisi yaptırılıyor. Şirket mülkiyetinde bulunan 3 bin 951 metrekare arsa üzerine yap-işlet-devret modeli ile iki adet Osmanlı hamamı niteliğinde Türk hamamı, iki adet kapalı yüzme havuzu, iki adet açık yüzme havuzu ve aquapark, 10 adet aile hamamı inşa edilecek. Kaplıca ihalesini alan şirketin projelendirme çalışmalarına devam ettiği belirtilirken, ocak ayında temeli atılarak inşaatına başlanması beklenen kompleks iki yılda tamamlanacak. Kompleks şirket tarafından 25 yıl işletilecek.

 

Diğer yandan, özel bir şirket tarafından da 100 yataklı bir otel yapımıyla ilgili proje çalışmalarının son aşamada olduğu kaydedildi. Söz konusu otelin inşaatına önümüzdeki günlerde başlanılarak bir yıl içinde faaliyete geçirileceği vurgulandı. Yoncalı Kaplıcaları'nın iki yıl sonra yüksek kapasiteli bir termal turizm merkezine dönüştürülmesi planlanıyor.

 

Toplam 500 dönümlük alana yayılmış olan Yoncalı Kaplıcaları, 40-41 derece sıcaklığa sahip termaliteleri ile çamur banyosu tatbiklerini, ağrılı organ ve eklemleri üzerinde lokal çamur tatbiki imkanı veriyor. Kaplıcada 4 yıldızlı ve 180 yataklı otel ve kür merkezi ile apart oteller bulunuyor.

 

Ayrıca, 1991 yılında hizmete açılan Yoncalı Hidroterapi ve Fizik Tedavi Hastanesi, kendi dalında Sağlık Bakanlığı'na bağlı iki hastaneden biri olarak büyük önem taşıyor. 190 yatak kapasitesine sahip hastanede iskelet ve kas sistemi hastalıkları, travma, kırık, çıkık rehabilitasyonu, osteoporoz (Kemik Erimesi) tedavisi yapılabiliyor. Hastanenin radyoloji bölümünde tüm konvansiyonel röntgen tetkikleri ve kemik dansitometresi tetkikleri yapılabiliyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.