• BIST 9374.2
  • Altın 2031.88
  • Dolar 31.0075
  • Euro 33.5663
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 0 °C
  • Antalya 8 °C

Yeni havalimanı yerli mi, milli mi?

Musa Alioğlu

Devletin tüm desteğini bu havalimanı için seferber eden Erdoğan'ın, yerli ve milli mal ve malzeme kullanılarak, yerli sanayi ve imalatçıların desteklenmesi için yaptığı uyarı yerinde ve çok anlamlıydı.

Adının başında uluslararası ibaresi olan bu havalimanının, nitelikleri açısından da ulusal, yani milli ve yerli özelliklere sahip olması çok önemli bir gereklilik olmalıydı. 

Şu anda fiziki olarak bitmeye yakın olan ve açılışına çok az bir zaman kalan bu dev komplekste, neyin ne kadar yerli olduğuna bir bakmakta fayda var derim. 

Buna bakmadan önce size küçük ama bence önemli bir detay vermek isterim. 

21 Haziran 2018 tarihinde, TC-ANK tescilli uçakla Yeni Havalimanı'na inen Erdoğan'ın uçağına "Follow Me" hizmeti vermek için İGA'cılar, değeri o zaman 1 milyon 200 bin lira olan BMWI8 tipi spor hibrit (Hem elektrikli hem de yakıtlı) bir araç satın aldılar. Bunun yanı sıra BMWI3 ve Dacia Duster'lar da bu iş için alınacak. Her fırsatta yerli ve milli çağrısı yapan ve "Beni böyle bir araçla karşılayın" demesi asla mümkün olmayan Erdoğan, sanki millilikten ve yerlilikten hiç söz etmemiş gibi, İGA şirketinin yöneticileri Bologna Havalimanı'nda Follow Me hizmeti veren, değeri 2,5 ile 4,5 milyon TL arasında olan Lamborghini Huracan arabaları mı örnek alıp, böyle kötü bir savurganlık örneği sergilemişti. Şimdi, açılışı bile artık biraz daha ötelensin denilen bu dev tesisin yapımında, ne kadar yerli mal ve malzeme kullanılmıştır diye merak etmek ve bunu sorgulamak, devletin çağrısına uyarak yerli mal kullanma gayretindeki Türk kamuoyunun en doğal hakkıdır.

Bu amaçla önce İGA Şirketi'ne bu konuyu sordum. Verdikleri cevapta, cephelerdeki camları Trakya Cam, seramikleri Kütahya ve Akgün Seramik, çimentoyu Limak, LCD ekran ve monitörleri Vestel, jeneratörleri Aksa, itfaiye araçlarını Volkan, akaryakıt araçlarını BMC, ısıtma kazanlarını Erensan, akaryakıt borularını Ümran Boru, armatürleri ECA, laminant, asma tavanlar, ayırıcı duvar kaplamalarını ve inşaat demirlerini de yerli firmalardan aldıklarını........

Bu yazı toplam 1214 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.