• BIST 7683.1
  • Altın 1672.05
  • Dolar 27.0152
  • Euro 28.8118
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 17 °C
  • Antalya 27 °C

'Yaşanabilir Bir Dünya' buluşması

'Yaşanabilir Bir Dünya' buluşması
TÜKÇEV, eski bakan, milletvekilleri, iktisatçı ve hukukçular, sanayiciler, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları, akademisyen-bilim adamlarını buluşturdu.

İSTANBUL-Tüketicinin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının yanı sıra, çevrenin korunması ve doğal kaynakların ölçülü tüketilmesi konularında halkın bilinçlendirilmesi amacıyla geçtiğimiz yıl kurulan Ankara merkezli Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı (TÜKÇEV), İstanbul"da düzenlediği basın toplantısında deklarasyon niteliğinde açıklamalar yaptı.

 

Eski bakan, milletvekilleri, iktisatçı ve hukukçular, sanayiciler, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları, akademisyen-bilim adamları gibi toplumu en geniş çerçevede temsil eden TÜKÇEV, 700.000.00 YTL kuruluş mal varlığıyla Çankaya/Cinnah Caddesi"nde faaliyet gösteriyor.

 

TÜKÇEV"in ilk geçici yönetim kurulu başkanlığını Avukat Beyhan Aslan üstlenirken, sürdürülebilir kalkınma ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakma misyonuyla yola çıkan Vakfın Mütevelli Heyeti"nde; Turizm ve Tanıtma Eski Bakanı Dr. Alev Coşkun, TÜSİAD Yönetim Kurulu Eski Üyesi Ali Nail Kübalı, ekonomist Dr. Mustafa Özel, Asam Gen. Başk. Yard. Fikret Işık, Türk Kalp Vakfı Başkanı Çetin Yıldırımakın, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, eski milletvekillerinden Ediz Hun, Eski bakanlardan Işılay Saygın, Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, Samanyolu Televizyonu Genel Koordinatörü Hidayet Karaca, Referans Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık, gibi çok sayıda isim yer alıyor.

 


TÜKÇEV Başkanı Beyhan Aslan


Sürdürülebilir kalkınma için…

TÜKÇEV"in amaç ve projelerinin açıklandığı basın toplantısında konuşan Başkan Beyhan Aslan “İnsanımızın refah düzeyi ve yaşam kalitesini yükseltmek için; sürdürülebilir kalkınma, sürdürülebilir yaşam, çevreyle barışık üretici, çevreyi kirletmeyen, hak ve sorumluklarını bilen tüketici hedefine ulaşma yolunda "ortak akıl ve bilim" ilkemiz olacaktır” dedi.

 

Aynı amaçla göreve talip olan kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri ile hedefe birlikte ulaşmayı amaçladıklarını vurgulayan Beyhan Aslan, “Barışa, kalkınmaya, insan haklarına, adalet anlayışına, çevreye duyarlılığımızla, aldatılmaya, açlığa, sefalete, kirliliğe, çölleşmeye, doğal kaynakların sömürülmesine karşı mücadele azmiyle yola çıktıklarına” dikkati çekti.

 

Dünya; ateşi gittikçe artan bir hasta…

Başkan Aslan, Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecinde, tüketici çıkarlarının korunmasına ilişkin AB düzenlemelerine tam uyumun sağlanması ile ilgili yasal düzenlemelerin zaman kaybetmeden yapılması gerektiğini belirtti. Beyhan Aslan, bu çerçevede, cep telefonu cihaz ve operatörleri ile baz istasyonları konusunda tüketicilerin kafalarındaki karışıklığın giderilmesi amacıyla, önümüzdeki günlerde konuya ilişkin sorunları ve sorunların çözümüne ilişkin önerilerini kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi.

 

Çevre kirliliği konusunda “Dünyamızın ateşi yükselmiştir ve hasta olmuştur. Tedaviye ihtiyaç vardır diyen Başkan Aslan, AB"nin en detaylı, yönetilmesi ve denetlenmesi en zor politikasının çevre olduğuna işaret ederek, gerekli tedbirlerin alınıp KYOTO protokolünün imzalanması gerektiğini kaydederek “Bu şuurla, Hükümeti, STK"ları ve bireyleri; tekrar tekrar düşünmeye, küresel ısınmaya ve çevre kirliliğine karşı hep birlikte mücadeleye davet ediyoruz” diye konuştu.

 

Beyhan Aslan, Vakfın kuruluş amaçlarıyla ilgili olarak “Tüketici hakları ile çevrenin korunmasına ilişkin küresel mutabakat tartışılamaz. Uluslararası, ulusal ve gerekse yerel ölçekte kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerinin varlığı, konunun hayati öneminin göstergesidir. Bu sorunlarla ilgilenmek bir avuç insanın hobisi için değil, bütün insanlık için sorumluluktur, zorunluluktur” diye konuştu.

 


TÜKCEV Üyesi Ediz Hun


Gözetim Evleri kurulacak…

Yaşanabilir bir Türkiye hedefiyle yola çıkan Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı"nın gerçekleştireceği faaliyetleri arasında “yurt içinde ve yurt dışında, mevzuat ve uygulamalar konusunda araştırmalar yapmak, amacıyla örtüşen teknolojileri araştırmak, vakıf amacı çerçevesindeki konulara Türkiye"nin verdiği önemi yurt dışında tanıtıp projeler üretmek, tüketici hakları ve çevreye duyarlılık konusunda, ülke çapında eğitim çalışmaları yapmak, yarışmalar düzenlemek, Vakıf merkez ve şubelerinde, tüketici hakları ve çevre duyarlılığı konusunda şikayetlerin yapılabileceği öneri ve tekliflerin sunulabileceği "gözetim evleri” kurmak, ambalaj artıklarının geri dönüşümünü teşvik edici çalışmalar yaparak projeler üretmek, Türkiye" de kurulu bulunan ya da kurulacak olan gıda kontrol laboratuvarlarından tüketicinin kolayca yararlanabilmesini sağlayıcı çalışmalar yapmak, korsan mal ve hizmet üretimi ve tüketimi, kayıt dışı ekonomi ve yanıltıcı reklamlar, aşırı fiyat ve kalite bozukluklarına karşı tüketici ile iletişim kurmak” yer alıyor.

 

TÜKÇEV, bu çerçevede, kuruluşu onuruna çevre konusunda toplumda duyarlılık yaratmak amacıyla Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) işbirliği ile insan ve çevre temalı fotoğraf yarışması düzenliyor. “Çevre” ve “Foto Röportaj” olarak iki ayrı kategoride düzenlenen yarışma kapsamında “En İyi Çevre” fotoğrafı seçilecek.

 

Son katılım tarihi 16 Mayıs 2008 olan “Çevrenize İyi Bakın” fotoğraf yarışmasının 9 kişilik jürisinde “TFMD Başkanı Ateş Tümer, TÜKÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Av. Beyhan Aslan, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketici ve Reklam Koruma Genel Müdürü Özcan Pektaş, TÜKÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Uçman, TFMD Genel Sekreteri Adem Altan, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. İbrahim Demirel, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim görevlisi Atila Cangir, AP Fotoğraf Muhabiri Burhan Özbilici ve Reuters Ajansı"ndan Ümit Pektaş” bulunuyor. Ödül dağıtımı ise 5 Haziran Dünya Çevre Haftası etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilecek.

 

Kazanan fotoğrafçılara ödülleri 5 Haziran 2008 Dünya Çevre Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenecek olan törende teslim edilirken, ödül dağıtımı 5 Haziran 2008 dünya çevre haftası kategorilerin üçüncülerine 1.000 YTL, ikincilerine 2.000 YTL birincilerine de 5.000 YTL ödül verilecek.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.