• BIST 10643.58
  • Altın 2504.005
  • Dolar 32.1989
  • Euro 34.8984
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 23 °C
  • Antalya 22 °C

VIP’e çeki düzen geldi

Musa Alioğlu

Devletin koyduğu kuralların iyi işlememesi, elbette devlete olan saygının azalmasına neden olur. Kural koyucu, koyduğu kuralların ihlal edilmesinden elbette memnun olmaz. Yasakların çabuk delinmesinin geleneğimizde çokca yeraldığını, en iyi “Padişah yasağı üç gün sürer” sözü açıklar. Havalimanlarındaki VIP salonlarıyla ilgili olarak konulan yasakların çiğnenmesi de bu tür ihlalerdendir. Ama artık buralarda durum eskisi gibi olmayacak. Çünkü konuya yüksek yerden haklı ve yerinde bir müdahele geldi. Başbakan Erdoğan‘ın bir süre önce İstanbul Atatürk Havalimanı‘ndaki VIP (Very Important Person) Salonundaki kalabalığı görmesi ve bunun önüne geçilmesi yönünde kesin bir talimat vermesi üzerine sorun ciddiyetle ele alındı. Bilindiği gibi VIP’lerden yararlanacakların listesi Başbakanlık tarafından yayınlanan bir genelgeye belirlenmektedir. Ama ne yazık ki, havaalanlarında özellikle VIP’lerde görev yapan personelin birilerine salonlardan yararlanma hakkı sağlamaya yönelik tavırları sıkıntı yaratıyordu. Tayyip Bey‘in kendisini rahatsız eden bu durum için talimat vermesi üzerine Ulaştırma ve İçişleri Bakanlıkları’nın ilgili birimleri harekete geçti.Her iki bakanlık yetkilileri, VIP salonu bulunan tüm havaalanlarında, bu mekanlara sadece ilgili genelgede bulunan protokolün alınması için kontrolleri sıkılaştırdı.VIP salonlarının girişine genelgede adı bulunanların listesi asıldı. VIP salonlarından yararlanma hakkına sahip kişiler.

 

Türk Rical

 

Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan, eski cumhurbaşkanları, Cumhuriyet Senatosu eski başkanları, Millet Meclisi ve TBMM eski başkanları, eski başbakanlar, cumhurbaşkanlığı eski konsey üyeleri, Genelkurmay Başkanı, ana muhalefet partisi başkanı, bakanlar kurulu üyeleri, eski bakanlar, yüksek yargı organlarının başkanları ve üyeleri (Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Uyuşmazlık Mahkemesi), Sayıştay Başkanı ve üyeleri, kuvvet komutanları, general ve amiraller, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı ve üyeleri, TBMM Başkanvekilleri, katip üyeleri, idare amirleri, TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin genel başkanları ve TBMM üyeleri, TBMM eski üyeleri, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri, Başbakanlık Müsteşarı, TBMM Genel Sekreteri, Diyanet İşleri Başkanı, müsteşarlar, TC Merkez Bankası Başkanı, AB Genel Sekreteri, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı, Rekabet Kurulu Başkanı, Telekomünikasyon Kurulu Başkanı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı, Kamu İhale Kurumu Başkanı, Tütün ve Tütün Mamülleri ve Alkollü İçkiler Düzenleme Kurulu Başkanı, Şeker Kurulu Başkanı, Türkiye Ticaret, Sanayi, Deniz Ticaret Odaları ve Ticaret Borsaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı, Cumhurbaşkanlığı baş danışmanları, başbakan baş müşavirleri, müsteşar yardımcıları, cumhurbaşkanlığı ve TBMM genel sekreter yardımcıları, devlet ya da vakıf üniversiteleri rektörleri, büyükelçiler, valiler, Emniyet Genel Müdürü, büyükşehir belediye başkanları, Devlet Denetleme Kurulu Başkanı, Yüksek Denetleme Kurulu başkanı, Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı, bakanlık teftiş kurulları başkanı, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı, Toplu Konut İdaresi Başkanı, Özelleştirme İdaresi Başkanı, GAP İdaresi Başkanı, Devlet Personel Başkanı, genel müdürler, Devlet İstatistik Enstitüsü Kurumu Başkanı, Türk Standartları Enstitüsü Başkanı, TÜBİTAK Başkanı, TÜBA(Türkiye Bilimler Akademisi) Başkanı, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı, TC Merkez Bankası Başkan yardımcıları, devlet sanatçıları, İstiklal Madalyası sahipleri, hükümeti temsilen yurt dışına giden heyetler, DİSK, HAK-İŞ, TESK, TİSK ve TÜRK-İŞ konfederasyonları genel başkanları, yukarıda belirtilen görevlerden emekli olanlar, Türkiye Barolar Birliği Başkanı, toplu görüşme yapma yetkisine yapma memur sendikalarının bağlı oldukları konfederasyon genel başkanları.

 

Yabancı Rical

 

Yabancı devlet ve hükümet erkanı, uluslararası kuruluşların başkanları ve başkan yardımcıları, genel sekreterleri (BM, UNESCO, NATO, Avrupa Konseyi, IMF, RCD), NATO baş komutanı, NATO Güney Avrupa Baş Komutanı, kuvvet komutanları ve ordu komutanları, dini liderler, Türkiye’ye resmi ve özel temaslar için gelen önemli iş adamları ile askeri ve sivil heyetler.”

Bu yazı toplam 3604 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.