• BIST 8085.92
  • Altın 1874.512
  • Dolar 28.9257
  • Euro 31.7427
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 6 °C
  • Antalya 15 °C

UPAD'ın sosyal sorumluk rekoru

UPAD'ın sosyal sorumluk rekoru
Uludağ Profesyonel Aşçılar Derneği (UPAD) yıl boyu gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle bir çok kuruluşa örnek çalışmalar gerçekleştiriyor.

Özkan Altıntaş-Türkiye Turizm


BURSA- Uludağ Profesyonel Aşçılar Derneği (UPAD) yıl boyu gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle bir çok kuruluşa örnek olurken, yaptığı çalışmalarla farklı hizmetler gerçekleştiriyor ve "İşimiz sadece aşçılık değil, önce insanız" diyor. Tüm Aşçılar Federasyonu –TAF üyesi,
 UPAD Başkanı İrfan Şimşek, bölgede yaptıkları projeleri şöyle açıkladı:

“Derneğimiz her kandil gecesi Bursa’da Ulucami, Mihraplı Cami, Yeşil Cami önlerinde portakallı ve limonlu irmik helvası ikramı yapıldı. Ramazan ayı boyunça iftar çadırında ücretsiz iftariyelik ve sıcak yemek servisi verildi. İhtiyaç sahibi ailelerin evlerine sıcak yemek götürüp hal ve hatırlarını sorduk. Kırsal kesimdeki okullara Harmaçığın Mazlumlar Köy İlkokulu’na, Orhaneli’nin Değirmenci Köyü’ne, Bursa Valiliği Bursa Büyük Şehir Belediyesi, Akut, Uludağ Üniversitesi, özel hastanelere yardımcı oluyoruz. Ayrıca yemek programı yaptığımız Bursa yerel As TV’de  ‘Bir varmış bir yokmuş’ programı sunucusu Ezgi Tarklı ile birlikte fakirlere gıda, kırtasiye, oyuncak, yemek yardımı ile sağlık taraması yapılmasına destek veriyoruz. Bu arada aşçı arkadaşlarımıza iş imkanı saglıyoruz. İşi olmayanlara ev kirası, ailelerine gıda ve giyecek yakacak temin ediyoruz . Muhtaç ailelere yardımcı oluyoruz. Kırsal kesimde okuyan kardeşlerimizin burs almalarına vesile oluyoruz.Dernek üyeleri uile birlikte kan bağışı yapıyoruz.ORGANİZASYONLARA KATILIYORLAR
Bir çok organizasyona katılıyoruz. Bursa Belediyesiyle enginar festivali düzenledik. Enginar yemekleri yarışması yaptık. Meslektaşlarımızı bilgilendirmek için fuarlarda stand kurup bilgi alış verişinde bulunuyoruz. Uluslararası yarışmalara genç kardeşlerimizi hazırlayıp mesleğimizi sevdirmeye çalışıyoruz. Yurt dışındaki aşçı okullarıyla bilgi alıverişi yapıyoruz.GENÇ AŞÇILARA YARDIM EDİYORLAR
Turizm otelcilik okulunu ziyaret edip yeni yetişen aşçı kardeşlerimize yemek ve mutfak hakkında eğitim veriyoruz. Hedefimiz uluslararası yemeklerde Türk mutfağının hakettiği yer olması için çalışıyoruz. Kırsal kesimden gelen öğrencilere kalabilecekleri bir yurt yapmak istiyoruz. Bursa’da aş evi kurup ihtiyaç sahibi olanlara ücretsiz konaklama vermek istiyoruz.

EV HANIMLARINA YEMEK KURSU
Bursa’da ki ev hanımlarına kızlarımıza ve erkek kardeşlerimize yemek kursları veriyoruz. unutulmuş yemekleri yeni nesillere akaatrmak amacı ile TV’de yaptığımız programlara  dedelerimizi, annelerimizi ve ninelerimizi davet edip eski yemekleri birlikte hazırlayıp izleyicilerimizle paylaşıyoruz

 

OSMANLI YEMEKLERİNİ ARAŞTIRIYORUZ
Osmanlı’nın başkenti Bursa’da ilçedeki milli eğitim müdürlükleri ile işbirliği içinde Osmanlı yemeklerini arıştırıyoruz. Ebebeynlerimizden ögrendiğimiz yemekleri  meslektaşlarımızla paylayarak Türk mutfağına katkıda bulunuyoruz.
Mesleğimize gönül veren arkadaşlarımızı bir çatı altında topladık. Hiç bir kurumdan para talebinde bulunmadana kendi imkanlarımızla ve sponsorların ürün desteğiyle ihtiyaç sahiplerine veriyoruz.
ÖĞRENCİLERE ÜNİFORMA GÖNDERİYORUZ
Turizm okulunda öğrenim gören kardeşlerimize üniforma gönderiyoruz. Talepleri doğrutusunda yurt içi ve yurtdışında Türk mutfağını tanıtım amacı ile Türk yemekleri yapıyoruz. Muharrem ayı içersinde cami ve kentin uygun olan bölgelerinde aşure ikramı yapıyoruz. Dünyaça ünlü bal kabağı çorbamızdan hazırlayıp Ramazan ayında sahurda Ulucami önünde ikram ederek bir gelenek başlattık.

İstanbul ile Bursa arasında köprü oluşturuyoruz.  Osmanlı yemeklerini yemek yarışmalarında sergiliyoruz. Hem kültürümüzü tanıtıyor, hem de yabancı şeflere gösterirken, başarılı olup madalyalar kazanıyoruz.

 

TAF BÜNYESİNDE DAHA GÜÇLENDİK
Uludağ Profesyonel Aşçılar Derneği (UPAD) olarak Tüm Aşçılar Federasyonu-TAF bünyesinde yer alarak daha güçlendik ve yarışmalarda başarılarımız arttı. Yaptığımız çalışmalarımıza Tüm Aşçılar Federasyonu-TAF başta olmak üzere Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir, Osmangazı, Nilüfer belediyeleri ve tüm sivil toplum örgütleri destek veriyor.
YARDIM ETMEK İSTEYENLER İÇİN ADRESLER
Uludağ Profesyonel Aşçılar Derneği’nin yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor: İrfan Şimşek, İbrahim Özsarılar, Mehmet Girgin, Selahettin Can, Ali Serçe,  Mustafa Girgin, Volkan Özçelik, Recep Asa, Recep Bibi, Kamil Günay, Tijen Alagöz, Ali Taşdemir, Hidayet Özcan

Yönetim kurulu yapılan çalışmalara katkıda bulunmak isteyenlerin kendileri ile  0535 316 9602  telefondan ve aşağıdaki adreslerden iletişim kurmalarını bildirdi.
www.irfansimsek.com
irfansimsek433@gmail.com

www.upader.com

www.tumaf.org.tr

Türkiye Turizm'in Notu:
Türkiye'nin dörtbir yanına dağılmış bulunan aşçı dernekleri ve Türk mutfağına hizmet eden aşçıların faaliyetlerine Uludağ Profesyonel Aşçılar Derreği örneğinde olduğu gibi yer veriyoruz.
Bu gibi faaliyetlerini tanıtmak isteyen aşçı kuruluşları gerekli bilgileri word formatında ve fotoğrafları jpeg formatında, tüm yönetim kurulu üyelerinin isim ve fotoğraflarını da ekleyerek gönderirlerse değerlendireceğiz.
Saygılarımızla
Gönderi adresi:
turizm@turkiyeturizm.com
ozkanaltintas@gmail.com
gsm.0542 848 4646

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.