• BIST 11156.2
  • Altın 2547.659
  • Dolar 33.014
  • Euro 35.9538
  • İstanbul 31 °C
  • Ankara 30 °C
  • Antalya 36 °C

Ulaştırma Şurası çözüm üretecek

Musa Alioğlu

Bundan iki ay kadar önce, basında konuyu ilk kez dile getiren ve yorumlayan bir yazar olarak artık zamanı gelen bir önemli buluşmadan size söz etmek istiyorum. Evet, kastettiğim dev buluşma Ulaştırma Şurası. Şura yakın bir zamanda Türkiye'nin gündemine gelmek üzere. 27 Eylül- 1 Ekim tarihleri arasında İstanbul Sütlüce'deki Kongre ve Fuar Merkezi'nde yapılacak olan şura için aylardan beri hummalı bir faaliyet yürütüldü. Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım'ın titiz ve kılı kırk yaran anlayışı ile haftalar boyu gece gündüz demeden hazırlıklar yapıldı. Sorumlular tespit edildi, sektörlerden kimler konuşacak belirlendi ve ortaya taslak çıktı.

Karayolu, havayolu, demiryolu, denizyolu, şehir içi ulaşımı gibi başlıklar halinde yapılacak şurada paneller ve çalıştaylar dizisine şahit olacağız. Bir de en önemlisi engellilerin ulaşım hakları konusunda özel bir panelin yapılacağını bilmek bizi mutlu ediyor.Şura ile ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı'nin dile getirdiği sunuşta konu özlü bir şekilde dile getiriliyor ."Bilgi teknolojilerinde yaşanan baş döndürücü gelişmeler paralelinde, hayatın hemen her alanında olduğu gibi ulaşım ve iletişim alanlarında da insanımızın ve ülkemizin beklenti ve talepleri her geçen gün değişmektedir. Ulaşım ve iletişim sektörleri sanayiden tarıma, turizmden sağlığa çok geniş yelpazedeki sektörlerin gelişimine ve büyümesine katkı sağlamakta olup, bu niteliğiyle ülke kalkınmasının lokomotifi konumundadır."

10’ncu Ulaştırma Şurası’nda, ulaşım ve iletişim sektörlerinde, kamu kurum ve kuruluşlarından, üniversitelerden, özel sektör temsilcilerinden ve sivil toplum örgütlerinden yerli ve yabancı uzmanların katılımıyla mevcut durum tespiti yapılacak, yaşanan sorunlar incelenecek ve ortak aklı kullanarak sorunlara kalıcı çözümler bulunması amaçlanmaktadır.

Komşu ülkelerin Ulaştırma Bakanlarının ve sektör temsilcilerinin de katılacağı şuraya neden ihtiyaç duyuduğunu ise bakanlık sözcüleri şöyle dile getiriyorlar "Ulaşım ve iletişim sektörlerinde Ülkemizin Avrupa Birliği ve uluslararası sistemlere ve platformlara entegrasyonun sağlanması, rekabet gücünün artırılması, iletişim sektöründeki, teknolojik gelişmeler, rekabet, kalite, fiyat gibi konular başta olmak üzere sektörlerin sorunlarının konunun uzmanları tarafından tartışılıp, her iki sektörde de geleceğe yönelik projeksiyonların daha sağlıklı yapılmasına imkan sağlanması amacıyla Bakanlığımızın koordinatörlüğünde 10’ncu Ulaştırma Şurası’nın yapılmasına karar verilmiştir. "

İşin başında Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım'ın olması meselenin ciddiyetini ortaya koymaktadır. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül'ün, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Anamuhalefet lideri Cumhuriyet Halk Partisi'nin Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal'ın şuraya katılacak olmaları şuranın ciddiyetini ortaya koymaktadır.

Böyle bir şurayı düşünerek hayata geçirmeye karar veren ve yukarıda da ifadesini bulan çözüm yollarını araştırma çabasına girişilmesi gerçekten her türlü takdirin üstündedir. Böyle bir şuranın fikir babası olan sayın bakanımıza, sayın müşteşara,sayın müşteşar yardımcılarına, genel müdürlere ve bu işin çilesini çeken, emek veren ve omuzlayan tüm herkese teşekkür ediyorum. Başta sivil havacılık sektörümüz olmak üzere diğer tüm sektörlere de hayırlı olmasını diliyorum. Şuranın başarılı geçmesi en büyük beklentimiz.

Bu yazı toplam 4618 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.