• BIST 2.864,25
  • Altın 1038.865
  • Dolar 17.9312
  • Euro 18.392
  • İstanbul 30 °C
  • Ankara 32 °C
  • Antalya 32 °C

Uçaklarda telefonla konuşma

Musa Alioğlu

Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde yapılan yeniliklere ayak uydurmak zorundayız. Ama gelin görün ki bu bir güç meselesidir. Eğer ekonomik gücünüz varsa, teknoloji sizin önünüzde uzanan kırmızı bir halı gibidir. Ama eğer paranız yoksa şartlara boyun eğmek zorundasınız.

Bakınız, bundan tam 12 yıl önce bu ülkeye cep telefonu geldiğinde hepimiz çok şaşırmıştık. Bu aletleri nereye koyacağımızı bile bilmiyorduk. Bir çoğumuz pantolon kemerinin askısına taktık bu sihirli aleti. Sonra aradan yıllar geçti ve bu cihazlar küçüldü ve cebimize girdi. İşte tam o zaman cep telefonu kavramı yerini buldu. Şimdilerde cep telefonunun getirdiği kirlenmeyi yaşıyoruz. Sokakta, dükkanda, arabada velhasılı kelam, her yerde bir cep telefonu ile konuşma çılgınlığı veya hastalığı yaşanıyor.

Şimdi sıra uçaklara geldi. Uçaklarda cep telefonu ile konuşmanın öncülüğünü Dubai merkezli uluslararası havayolu şirketi EMIRATES yaptı ve yolcuların uçuş sırasında kendi mobil telefonları üzerinden arama yapma ve sms göndermesini sağlayan teknolojiyi Boeing 777-300 uçağında kurdu. Şirketin Müşteri İlişkileri Başkan Yardımcısı Patrick Brannelly: “Boeing 777 ile seyahat eden yolcular seyahatleri sırasında aileleri, arkadaşları ve iş ortakları ile iletişim kurmaya devam edebilecek. Bu teknoloji bizim çığır açan teknoloji ve servislerimizden yalnızca bir tanesi” dedi. Elbette güçlü ve büyük bir şirketin böylesine pahalı bir teknolojiyi müşterilerine sunması güzel bir şey olsa gerek.

EMIRATES, uçuş sırasında “uygun” telefon kullanma kılavuzuna sahip. Bu kılavuza göre yolcular uçuş sırasında telefonlarını diğer yolcuları rahatsız etmemek amacıyla sessiz modda tutuyor. Ayrıca havayolunun kabin görevlileri tarafından uçuş sırasında bu hizmetin kullanımı kontrol altında tutulacak.

İşte burada durmak lazım. Çünkü bu teknolojiyi bizim ülkemizde göreceğiz. Ama uçaklarda bu konuda nasıl bir önlem alınacak. Bizim insanımızın telefonunu sessiz modda veya sessize alarak kullanacağını kim nasıl garanti edebilir. Hayatın her alanında yaşanan bu kirliliğin uçaklarda da yaşanacağına eminim. Bu nedenle ben böylesi bir teknolojik nimete hayır denilmesinden yanayım. Tamam, uçaklar düşmeyecek ama düşünebiliyormusun yanıbaşınızdaki bir adam ticari pazarlığını yapacak, veya karısıyla atışacak. Bir başkası telefonda sevgilisiyle sohbet edecek. bu ve buna benzer bir çok konuşmadan ben ve benim gibiler rahatsız olacaktır. bu nedenle uçaklarda telefon görüşmesinin karşısındayım. Şöyle bir gerçekçi düşünürsek ülke içinde en uzun yolculuk 2 saati geçmez. Hangimiz 2 saat sabredemeyiz. Uzun yolculuklar için belki anlayışlı olabiliriz, ama kısa yolculyuklarda telefon görüşmelerinin faydasından çok zararı olacaktır. bunun bir şekilde daha sıkı bir düzenelemeye tabii tututlması ve gerekirse sınırlandırılmasından yanayım. bu böyle olmadığı takdirde biliniz ki uçaklar bir telefon kulübesine dönecektir ve seyahatiniz zehir olacaktır.

Bu yazı toplam 1252 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.