• BIST 1.427,280
  • Altın 494,56
  • Dolar 8,5250
  • Euro 10,0800
  • İstanbul 33 °C
  • Ankara 34 °C

UBSAD, THY’nin kampanyasını Cumhurbaşkanlığına taşıdı

UBSAD, THY’nin kampanyasını Cumhurbaşkanlığına taşıdı
UBSAD, THY’nin ‘Sonbahar Kampanyası’nı Cumhurbaşkanlığına taşırken, TÜRSAB, THY ile görüşmek yerine mektupla halka şikayet ediyor

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
ISTANBUL / ANKARA - Türkiye'deki  sayıları 11 bine yaklaşan seyahat acentelerin menfaatini korumak için yaptığı çalışmalara bir 'umut ışığı' olarak ortaya çıkan Uçak Bileti Satan Seyahat Acenteleri Derneği- UBSAD Havayolları ile bilet satan seyahat acenteleri arasındaki ‘haksız rekabet’ ile THY’nin acenteleri dışlayan ve onları yok sayan ‘Sonbahar Kampanyası’nı ‘acenteler işşiz bırakılıyor” diyerek Cumhurbaşkanlığı makamına taşıdı. UBSAD, görevini ihmal eden 'saldırgan' ve 'kavgacı' tutum içinde olan TÜRSAB'ın acenteler adına görevini yapmaması üzerine "iş başa düştü" diyerek çareler aramaya başladı. Öte yandan TÜRSAB ise Kültür ve Turizm Bakanı'na karşı 'el altından' sürdürdüğü kavgada ‘en son hedef’ haline getirdiği, kapısını çalamadığı THY’ni garip bir ‘mektupla’ halka şikayet ediyor.  Başkan, tüm finansını karşıladığı Borazan Ajansı ve besleme yalaka medya ile  “Göz yummayacağız’ diye acenteleri uyutmaya, oyalamaya, itibarsızlığını örtmeye yönelik herkesi şaşırtan açıklamalar yapıyor.

ubsad,-thy.jpg

THY, ACENTELERE GÜVENİ YOKETTİ
UBSAD Başkanı Nebil Çelebi imzasıyla Cumuhurbaşkanlığı’na yapılan başvuruda 11 bini aşkın seyahat acentesinin 6 bininin bilet sattığını ve 30 bine yakın istihdam yarattıklarını belirten Çelebi, bu durumda Türkiye’nin uğradığı mali kaybı da dile getirdi.
UBSAD’ın Cumhurbaşkanlığı’na yaptığı başvuruda “Özellikle milli havayolumuz THY son bir haftadır "Sonbahar Kampanyası" adı altında ekonomi sınıfta yüzde 20, birinci sınıfta ise yüzde 30 yurtdışı kampanyasını kendi web sitesi ve mobil uygulamasından servis ederek, seyahat acentelerini işsiz bırakmış ve seyahat acentelerine güveni yok etmiştir” denildi.

nebil-celebi.JPG

UBSAD’IN CUMHURBAŞKANLIĞI’NA BAŞVURUSU ŞÖYLE


Sayın Cumhurbaşkanım,

Türkiye'de faaliyet gösteren yaklaşık 11.000 seyahat acentesinin en az 6000 kadarı geçimini THY ve diğer havayollarının bayisi olarak yani havayollarının uçak biletlerini satarak sağlamaktadırlar. Son birkaç yıldır havayolları satış politikalarını; toptancı, tekelci seyahat acenteleri yaratarak değiştirmeye başlamışlardır.
Toptancı acenteleri bünyelerinde oluşturdukları internet sitelerinde daha ucuza neredeyse maliyetinin altında afişe fiyat vererek binlerce seyahat acentesinin geçim kapısını yok etmeye başlamışlardır.
Şu anda Pegasus ve THY 'nın kendi web sitelerinde iç hat fiyatları kendi bayilerinden daha ucuzdur.
Acenteler bu uygulamanın dışında tutulduğu için, maalesef satış fiyatında havayollarının direkt tüketicilere sunduğu fiyatları sunamadıkları için iş yapamaz hale getirilmiş ve birçok acente kapanma tehlikesi ile karşı karşıya getirilmişlerdir.

Özellikle milli havayolumuz THY son bir haftadır "Sonbahar Kampanyası" adı altında ekonomi sınıfta yüzde 20, birinci sınıfta ise yüzde 30 yurtdışı kampanyasını kendi web sitesi ve mobil uygulamasından servis ederek, seyahat acentelerini işsiz bırakmış ve seyahat acentelerine güveni yok etmiştir.
Uçak bileti satan yaklaşık 6000 seyahat acentesi yanlarında çalıştırdıkları en az 5 kişi ile 30.000 kişiye istihdam sağladıkları gibi ülkemiz ekonomisine vergi vererek katkıda bulundukları halde bu şekilde havayollarının düşük fiyatlamaları yüzünden gelirleri azaldığı için ayrıca vergi ve istihdam kaybı oluşmaktadır.

Mevcut gelişen durum karşısında kapanan seyahat acenteleri ile olası iş ve istihdam kaybı Sayın Cumhurbaşkanımızın odalar birliği ile başlattığı "her işletme 1 kişi daha istihdam etsin kampanyasına” da ters düşen bir gerçekliğe sebebiyet veriyor olacaktır.

Özellikle Anadolu şehirlerimiz basta olmak üzere ülkemizde uçak bileti satarak geçimlerini sağlayan seyahat acentelerinin içinde bulunduğu durum yüzünden zati alinizin mevcut duruma müdahale ederek,

1-Başta THY ve Pegasus Havayollarının kendi web siteleri ile seyahat acenteleri sistemlerinde fiyatların eşitlenmesi,

2-Havayollarının yurtdışı ve yurtiçi sitelere global fiyat adı altında yaptıkları indirimlerin önlenmesi ve/veya seyahat acentelerine de kullandırılması.

3- Havayollarının seyahat acentelerini dışlayarak promosyon, taksitli satış, web ücreti, web den al daha fazla mil puanı kazan şeklinde seyahat acentesiz kampanya yapmalarının engellenmesini

4-Uçak bileti satan seyahat acentelerinin tek geliri olan hizmet bedelleri son 10 yıldır Türk lirası olarak arttırılmamıştır. Hizmet bedellerimizin de makul oranda artırılıp güncel hale getirilmesi, şeklinde olan taleplerimizi yüksek makamınıza arz eder, çözüm için emir ve müsaadelerinizi istirham ederiz.

TÜRSAB İSE MEKTUPLAR YAZIYOR, THY'NI HALKA ŞİKAYET EDİYOR
Öte yandan seyahat acentelerinin hak ve menfaatlerini korumak üzere 1972 yılında kurulan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği-TÜRSAB, Türk Hava Yolları ile bir araya gelemeyince “mektup' yazarak temas kurabildiği THY’yi kamuoyuna şikayet eden açıklamalarda bulunuyor. Borazan Ajansı ve yalaka medya aracılığıyla ise ‘göz yummayacağız’ gibi basit açıklamalarla acentelere karşı vaatlerini unutup ‘gözlerimi kaparım, vazifemi yaparım’ diyerek zevahiri kurtarmaya çalışıyor.

BTK'LARDA MONOLOG TOPLANTILAR VE GAZETECİLİK
Öte yandan TÜRSAB’ın Denetim Kurulu’nda mahkemece ‘sabıkalı’ bir kişiyi 2.5 ay görevde tutmasını haklı göstermek için başkan, BTK toplantılarında yalan üstüne yalan beyanlarda bulunarak, doğru yazan gazeteciyi hedef alarak, acenteleri aldatmak adına hala “yalan” söylüyor. Ama kimse inanmıyor. Çünkü gazetecinin halktan yana olup acentelerin hak ve menfaatlerini koruduğunu herkes biliyor.
BTK başkanları ise diyalog değil monolog şeklinde geçen toplantılarda “Peki bu kişi Denetim Kurulu’ndan neden ayrılmak zorunda kaldı?” diye soramıyorlar. TÜRSAB yönetiminin yalana takılması işte böyle sürüp gidiyor. Ama unutulan bir şey var. Büyüklerimiz söylemiş: “Yalancının mumu yatsıya katar yanar.”
Haberi yazan gazeteci olarak 50 yıldır buradayım. Bu ve bunun gibi nice haber yazdım. Haltan yana haberlerimizi beğenmeyen, o insanlar gitti, biz hala buradayız. Onurlu gazeteciler hala görevdeler. Ama onursuzlar tarihin yaprakları arasında kaybolup gidiyorlar.

TÜRSAB’IN SALDIRMADIĞI KALMADI
TÜRSAB’ın itibarının bu dönemde giderek kaybolduğunu belirten acenteler “Üyelerine saldırdı. Yandaş ve yalaka olmayan gazetecilere saldırdı. Kültür ve Turizm Bakanı’nın eşine saldırdı. Kültür ve Turizm Bakanı’na saldırdı. Şimdi Bakana ETS üzerinden hala saldırıyor. En son gidip THY’nin yönetimiyle görüşüp çözüm üreteceğine THY’ye mektuplu saldırı yaptı.
Yakında yönetimin kişisel hırsları nedeniyle TÜRSAB’ın kavga etmediği kimse kalmayacak galiba… Bize kalırsa TÜRSAB acenteleri unuttu.
Aslında akıllı bir siyasetle, kişisel hırslarını bir yana bırakarak, hizmet düşüncesiyle doğru çalışarak bu kurumlarla acenteler adına iyi ilişkiler kurmak zorundadır. Çünkü acentelerin menfaati için bu kurumların eleştirilerini değerlendirip, onlara teşekkür ederek, doğru yolu bulmak zorundadır. Bu tip davranışlarla bazı hatalarını örtbas ettiği imajını veriyor” dediler.

ubsad,-thy-001.jpg
 


 

Bu haber toplam 4458 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.