• BIST 8355.86
  • Altın 1676.598
  • Dolar 27.2467
  • Euro 28.8905
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C
  • Antalya 31 °C

TYD Yöneticisinden barışa destek

TYD Yöneticisinden barışa destek
TYD Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Işık, “Dünya barışına katkı” için Paris ve Newyork’ta gerçekleştirilen konserlerde, bağlaması ile Türkiye’yi temsil etti.

BOSTON- Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD)Yönetim Kurulu Üyesi İsmail IŞIK, “Dünya barışına katkı” amacıyla Paris ve Newyork’ta gerçekleştirilen konserlerde, bağlaması ile Türkiye’yi temsil etti. Dünyanın çeşitli ülkelerinden davet edilen 20 etnik sanatçı, ünlü senfoni orkestraları ve opera sanatçıları ile birlikte İsmail IŞIK bağlamasıyla ve yeğeni Mücahit IŞIK ise cümbüşü ile konserlere renk kattı.

UNESCO, ABD’nin Boston kentindeki NorthEastern Universitesi ile Uygarlıklar arası Diyalog İçin Melodi Derneği’nin (Melody for Dialogue Among Civilizations Association) işbirliği ile 26 Kasım’da Paris ve 3 Aralık’da Newyork’ta düzenlenen “Barış’a Şarkı” konserlerinde, insanlığın ortak lisanı olan müzik aracılığıyla birlik, değişik kimliklere saygı ve barış mesajları verildi. Konserlerin tümünde yer alan İsmail ve Mücahit Işık, Türk ezgileri ile beğeni topladılar.

 

Dünyanın iki büyük konser salonu olan Salon 1 PARİS ve Avery Fisher Hall Newyork’ta binlerce kişiye Türk sazlarının seslerini, en zor eserlerde duyurmayı başaran iki Türk sanatçı, sahne performanslarının yanı sıra, gerçekleştirilen toplantılarda ülkemizi ve kültürümüzü tanıttılar.

 

Antalya Kemer’deki Club Med Beldibi Tatil Köyü ve Aspen Otel ile Romanya Bükreş’de Majestic Otelin sahibi olan İsmail Işık, Ankara’da ODTÜ’den İnşaat Yüksek Mühendisi ve Ankara İ.T.İ.A’dan da (MBA) mezun olmuştur. Kendisi, Türkiye’nin başlıca turizm yatırımcılarını çatısı altında biraraya getiren TYD’de yıllardır Yönetim Kurulu üyeliği yapmaktadır. İsmail Işık’ın sanat ve kültür alanındaki bu uluslararası başarısı sektörde de memnunlukla karşılanmıştır. Bağlama ile 6 yaşında tanışan İsmail Işık, Nida Tüfekçi gibi üstadlarından ders almış, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli konserler vermiştir. Bugüne kadar 4 albümü yayınlanmıştır.

 

Öte yandan halen Kültür ve Turizm Bakanlığı Modern Folk Müziği Topluluğu’nda söz sanatçısı olarak çalışan Mücahit Işık, üç yıldır da UNESCO ve “Melody For Dialogue Among Civilization” kuruluşu konserlerinde ülkemizi temsil etmektedir.

 

İSMAİL IŞIK:
1953 yılında Çankırı’da doğan İsmail Işık  1976 yılında ODTÜ İnşaat Mühendisliği Fakültesinden (B.S.c), 1978 yılında A.İ.T.İ.A.’den (M.B.a) mezun oldu. Bağlama ile 6 yaşında tanıştı. Nida Tüfekçi ve Coşkun Güla gibi değerli hocalardan ders aldı. Yüksek öğrenimi sırasında, beş yıl ODTÜ Türk Halk Bilimleri Topluluğu Halk Müziği Bölümü’nün başkanlığını yürüttü. 1979 yılında Nida Tüfekçi ve Neriman Altındağ Tüfekçi ile birlikte halk müziğimizi tanıtmak amacıyla Kültür Bakanlığı tarafından Japonya’ya gönderildi. Yurtdışında çeşitli konserler verdi. UNESCO ve “Melody For Dialogue Among Civilization” kuruluşunun düzenlediği Paris ve Newyork konserlerinde ülkemizi temsilen görev aldı. Koro şefliği yanısıra, geliri Halk Bilimi ile uğraşan gençlere aktarılan 1976’da “Sarı Durnam”, 1978’de “Anadolu Döktürmeleri”, 1997’de “Altın Hızma”, 2006 yılında ise “Bir Nefeste Anadolu” adlı albümleri yayınlandı.

İnşaat Mühendisi olan İsmail IŞIK, evli ve iki çocuk babasıdır. Halen bir şirketler grubunun kurucu ortağı olarak yurtiçi ve yurtdışında birçok yatırıma imza atmaktadır.


MÜCAHİT IŞIK:
1968 yılında Ankara’da doğdu ve burada tahsilini tamamladı. Çok küçük yaşlarda bağlama ile tanışmasında ailesinin büyük rolü oldu. İleri bağlama derslerini değerli hoca Coşkun Güla’dan aldı. 1986 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosuna saz sanatçısı olarak girdi. Yurtdışında İngiltere, Japonya, Fransa gibi birçok ülkede kendi kurduğu ekiplerle halk oyunları topluluklarına eşlik etti. İlk albüm çalışması enstrümantal “Sentez-i Muhabet”tir. Anonim müziğimizle dünya müziklerini sentezlediği bir çalışmadır. Daha sonra amcası İsmail IŞIK ile birlikte “Bir Nefeste Anadolu” adlı albümü tamamladı. Üç yıldır UNESCO ve “Melody For Dialogue Among Civilization” kuruluşunun konserlerine ülkemizi temsilen katılmaktadır.

Evli ve iki çocuk babası olan Mücahit IŞIK, halen Kültür ve Turizm Bakanlığı Modern Folk Müziği Topluluğunda saz sanatçısı olarak çalışmaktadır.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.