• BIST 103.024
 • Altın 378,658
 • Dolar 6,8109
 • Euro 7,4186
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 14 °C

TÜRSAB’ta seçim geliyor, 5 adaylı muhalefet cephesi konuştu

TÜRSAB’ta seçim geliyor, 5 adaylı muhalefet cephesi konuştu
TÜRSAB’ta seçim zamanı yaklaşırken ortalık kızıştı ve ufukta TÜRSAB başkanlığı için 5 aday gizlice çalışmalar yürütürken, muhalefetten eleştiri okları atılmaya başlandı.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL- Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği-TÜRSAB’ta seçim zamanı yaklaşırken ortalık kızıştı ve ufukta TÜRSAB başkanlığı için 5 aday gizlice çalışmalar yürütürken, muhalefetten eleştiri okları atılmaya ve kıvılcımlar ateşlenmeye başlandı. TÜRSAB’ın içinden ve dışından muhalefet cephesini oluşturan adaylar “Artık başkanlık ve tek adamlık yok. TÜRSAB’ı hep birlikte, hep beraber her türlü menfaatten uzak, acentelerin geleceği için yönetmek var. Artık acenteler geleceklerini tayin etmek için doğru düşünmek zorundalar. Yoksa acentecilik bitecek, bundan en büyük zararı Türk turizmi görecek. Zaten hızla gelişen teknoloji acentelerin karşısına ‘haksız rekabet’ koşulları yarattı. Artık ekmeğimizi korumak için aklımızı başımıza alma zamanı geldi” dediler.

tursab-008.jpgTÜRSAB’TA NEMALANMA VE MENFAAT SİSTEMİNE SON VERELİM
TÜRSAB Başkan adayı olan 5 adayın önümüzdeki günlerde ortaya çıkarak birlikte hareket edeceklerini belirten muhalefet cephesi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un da ‘turizmde birlik’ peşinde koşarak tüm sivil toplum kuruluşları arasında ‘konsensus’ oluşturma gayretinin örnek olduğu söyleniyor.
Şimdilik bu 5 adayın adı verilmiyor, ama arkasında TÜRSAB’ı bugünlere getiren güçlü kişilerin, duayenlerin ve acentelerin saygınlığını kazanan, ‘sözlerinde durduklarını’ defalarca ispat eden kişilerin ve yönetimin içinde gidişe karşı olan kişilerin yer aldığı belirtiliyor
Muhalefet cephesi, TÜRSAB ve üyesi 10 bine yakın seyahat acentesini aydınlık günlere çıkarmak istediklerini belirterek “Artık TÜRSAB üzerinden nemalanma sistemine son vermek istiyoruz. Koltuğa oturacak arkadaşlarımız TÜRSAB’ı güzel günlere taşımak zorundalar. Bu Türkiye turizminin geleceği için hayati öneme sahip bir oluşumdur’ dediler.

degisim-vaatler.jpg
degisim-vaatler-001.jpg
degisim-vaatler-002.jpg
degisim-vaatler-003.jpg
degisim-vaatler-004.jpg
degisim-vaatler-005.jpg
degisim-vaatler-006.jpg

BİZE DEĞİŞİM GEREK, DEDİLER DEĞİŞTİLER:10 VAAT RAFA KALKTI, SÖZLERİNDE DURMADILAR

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ve ekibinin seçim öncesi acentelere bize değişim gerek’ derken kendilerini değiştirip, verdikleri vaatlerin hiçbirini yerine getirmediğini, 10 maddelik vaatleri rafa kaldırarak başka işler peşinde koştuğunu ileri süren muhalefet cephesi “Kendilerine oy veren 220 acenteyi aldattılar” dediler. Firuz Bağlıkaya’nın koltuğa oturduğu günden itibaren acentelere hizmet yerine, Başaran Ulusoy’un yönetiminde eleştirdiklerini kendisi yapıyor.

PLAKET BAŞKAN OLDU
Firuz Bağlıkaya’nın TÜRSAB’ın parasıyla gezerek gelecek seçimin propagandasını yaptığını belirtenler şunları anlattılar: “Yaklaşık 17 aylık sürede 150’ye yakın plaket dağıtarak ‘plaket başkan’ oldu. Ayrıca her toplantıda konuşmalarından kimse bir şey anlamıyor. Ne olduğu belirsiz yasadan bahsediyor, anlatamıyor ve geçiştirme politikasını sürdürüyor. Konuşuyor, ama kimseye ne anlattığını açıklayamıyor. Kimseyi konuşturmuyor, her şeyi o biliyor. İtiraz edenlerin üzerine ise birisinin dediği gibi ‘askerleri’ dediği ‘tetikçileri’ sürüyor. Hatta bilindiği gibi tetikçi yayın organlarında, tetikçileri tarafından yazılan yayınlarla Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a eşi aracılığıyla baskı yaparak bakanı yıpratmaya bile kalkıştılar. Sonunda bakanlığın gönderdiği tekzibi yayınlamak zorunda kaldılar.”

BAKAN ONA GÜVENMEDİ
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın koltuğa oturduktan sonra hayal dünyasında yaşadığını belirten muhalefet cephesi şöyle devam etti: “Bakan oldu, başbakan oldu… Neredeyse Cumhurbaşkanı olacak… Ama acenteler kan ağlıyor umurunda değil. Aklını takmış yasaya. Yasa ise acenteciliğin sonunu getirecek maddelerle dolu. Allah’tan Bakan Ersoy ona güvenmedi ve gönderdiği taslağı kabul etmedi ve ‘turizmde birlik’ için revize ediyor. Zaten kurulma çalışmaları süren Türkiye Turizm Geliştirme ve Tanıtma Ajansı TÜRSAB’ın hükmi şahsiyetini ortadan kaldırıyor. Acentelerin akibeti meçhul o kendine siyasette koltuk arar oldu. Ancak bazı olaylarla duvara toslayınca yine TÜRSAB’a can simidi gibi sarılmaya çalışıyor.”

TÜRSAB’TA MENFAAT ÇARKI ZİRVEYE VURDU
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın kendisine karşı çıkanların ağzına bir parmak bal çalarak kendi yanına çektiğini anlatan ve TÜRSAB’ta menfaat çarkının zirveye vurduğunu belirten muhalefet cephesinden yapılan açıklama şöyle:

VAADLER HAYAL OLDU, TURSAB BAŞKANI YANLIŞLARINI BİR TÜRLÜ DÜZELTEMİYOR!

Tursab Başkanı Firuz Bağlıkaya yaptığı yanlışlarla gündemden düşmüyor. 18 yıl süren Başaran Ulusoy yönetimini, seçim öncesi verdiği vaatler ve yürüttüğü politikalar sayesinde deviren Firuz Bağlıkaya, seçimden sonra adeta gözden kayboldu.

Türsab Başkanı olarak ilk zamanlar Ankara’dan ayrılmadan Kültür ve Turizm Bakanı’nın düzenlediği tüm resepsiyonlara katılıp, şimdilerde ise yakın arkadaşım dediği Mehmet Ersoy’un davetlerinde yer almaması, akıllarda soru işareti bırakıyor. Peki ne oldu da değişim hareketini birlikte başlattığı Bakan ile ters düştü?

Yaklaşık iki yıl süren icraat döneminde, yönetimde birlikte çalıştığı isimlerin taslağını bile görmediği, yapılan yanlışlardan bihaber, başka siyasi rollerin ve koltukların peşinden koştuğu gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Bu yıl japonya’da Türkiye Turizm yılı ilan edildi. Heyette Türsab Başkanı Firuz Bağlıkaya yer almadı. Bunun, Rusya ile kriz çözülüp turizm başladığında Türsab eski başkanının bu heyette bulunmamasından ne farkı var? Tabii ki farkı yok! Yani TÜRSAB turizmde yok!

Ülkemizde daha iyi turizm yapabilmek adına, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kurulması için çaba harcanıyor. Bu çok sevindirici bir haber olmasına rağmen, Türk turizmi adına hala rüştünü ispat edemeyen TÜRSAB bu duruma karşı çıkıyor. Çünkü ajansın üyesi dahi olmadığı için! Bunun arkasında yine koltuk sevdası bulunuyor.

Başkan Bağlıkaya, Türsab üyesi tüm acentelerin menfaatlerini bırakıp, bakan olacağım diye Türsab’ın kendi bütçesini kullanarak şehir şehir gezerken, hükümet çalışıyor, Kültür ve Turizm Bakanı çalışıyor, Milletvekilleri kanun teklifi hazırlıyor. Ama tabi ki seçim telaşında olan Bağlıkaya’nın bu olanlardan haberi dahi yok!

Bağlıkaya, Bakanlıktan yasa çıkmasını bekliyor. Her konuşmasında Kültür ve Turizm Bakanı’na yükleniyor. ‘Yasa çıksa bile, Sektörde yaşanan tüm sorunlar yeni yasa ile bir anda çözülebilecek mi?’ Peki Yasa çıkmazsa Bakan bey mi sorumlu olacak? Ülkemizde çıkan hangi yasa, bir anda devrim yarattı da, çıkacak yasa bütün eksiklikleri bir anda düzeltebilecek

Bugün Dünya görüşü farklı olup bulunduğu STK’ların haklarını sonuna kadar koruyan öncülerimiz var. Barolar Başkanı Metin Feyzioğlu’na başkanı olduğu birliğin sorunlarını Cumhurbaşkanı ile görüşerek takip etti ve sonuçlandırdı. Böyle hedeflerinin peşinden koşan başkanlara ihtiyacımız var. Yoksa başkalarını suçlayarak hatalarımızı gizleyemeyiz.

Firuz Bağlıkaya’nın da tüm bu yaşananlardan sonra, ‘çuvaldızı önce kendisine igneyi başkasına batırma vakti’ geldi de geçiyor bile!
Yoksa başta acenteler olmak üzere Türk turizminin TÜRSAB’tan beklentilerin sıfırlanıyor.
Yoksa Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, TÜRSAB’ın ihmal ettiği görevlerini yapacak hale geliyor.

MUHALEFET CEPHESİ

Bu haber toplam 9620 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.