• BIST 105.520
  • Altın 379,423
  • Dolar 6,8125
  • Euro 7,5605
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 12 °C

TÜRSAB'ta muhalefete Alanya ve Side desteği

TÜRSAB'ta muhalefete Alanya ve Side desteği
TÜRSAB Başkan Adayları Hasan Erdem ile Firuz Bağlıkaya, Alanya BYK kurucu başkanı Bilal Korkmaz’ın çağrısıyla Alanya’da buluştular.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
ALANYA-
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği-TÜRSAB Başkan Adayı Hasan Erdem ile diğer başkan adayı Firuz Bağlıkaya, Alanya BYK kurucu başkanı Haybil Turizm sahibi Bilal Korkmaz’ın çağrısı üzerine Alanya Filika Restoran’da acenteler buluşmasında bir araya geldiler.

hasan-firuz-alanya.jpgAlanya ve Side bölgesinden toplantıya katılan 124 acente “Tek liste olsun. Parçalanma olmasın” diyerek Hasan Erdem ve Firuz Bağlıkaya'nın ittifakına destek verdiler. Toplantıda Alanya BYK Başkanı Suat Çavuşoğlu ile Side BYK Başkanı Ahmet Özden’de yer aldı.

img_8197.jpg

alanyahasanac11.jpg

hasan-firuz-alanya-001.jpgMURAT ÇEVİKER: İKİ ADAYIN BİRLEŞMESİ ÜMİT IŞIĞI OLDU
Toplantının moderatörlüğünü yapan Keşfet Tur sahibi Murat Çeviker açış konuşmasında acentelerin sıkıntıların dile getiren ve problemlerin giderek büyümesi karşısında TÜRSAB’ın duyarsız kalmasının kendilerine büyük zarar verdiğini söyledi. Alanya ve Side acenteleri olarak soruna çözüm çareleri ararken ortaya çıkan iki başkan adayının birleşmelerinin kendileri için ümit ışığı olduğunu belirten Murat Çeviker “Acenteler olarak iki adayı buraya davet ederek projelerini açıklamalarını ve acentelerin sorularına cevap vermelerini istedik” dedi.

hasan-firuz-alanya-002.jpgBILAL KORKMAZ: TEK LISTE OLSUN. PARÇALANMA OLMASıN

Daha sonra söz alan Alanya BYK kurucu başkanı Haybil Turizm sahibi Bilal Korkmaz , TÜRSAB’ın işi yönetilmediğini ve daha önce mevcut yönetime oy verenlerin bile şikayetçi olduklarını belirterek şunları söyledi:
“Acentelerin içinden bizlere daha iyi hizmet edecek hiç mi acentemiz yok? Ama İstanbul olmadan seçim kazanılamıyor. Bunun en önemli nedeni başka yerlerden ciddi bir aday ortaya çıkmıyor. Bu kez ortaya iki aday çıktı. Tek liste olsun. Birlikte hareket etsinler. Oylar bölünmesin, parçalanma olmasın dedik. Şimdi her iki adayda buladalar. Eğer seçimi kazanıp, TÜRSAB’ın yönetime geçerlerse ve şu anda verdikleri sözleri yerine getermezlerse ilk karşılarına çıkacak olan biz olmalıyız. Bu sektöre sahip çıkmak için genel kurula gidip oyumuzu kullanmalıyız ve dik durmalıyız.”

alanyahasanac4.jpg

hasan-firuz-alanya-003.jpgHASAN ERDEM: TURIZM SEKTÖRÜNE VEFA BORCUMUZ VAR
TÜRSAB Başkan Adayı Hasan Erdem, Türkiye’de tüm kurumların demokratik olması gerektiğini belirterek “TÜRSAB 20 yıldır istila edilmiştir. Sanki üzerine ölü toprağı serilmiş bir takım insanla tarafından antidemokratik yönetilen kurum ne bize ne de Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışıyor” dedi.
Hasan Erdem şöyle devam etti:
“Önceliğimiz bu monarşik yapının ve tek adam zihniyetinin bertaraf edilmesidir. Biz sizzler için aday olduk. Biz bu ülkenin sevdalısıyız. Bu sektörden geçinen insanlarız ve turizm sektörüne vefa borcumuz vardır. Bu sektör can çekişirken biz zevk-i sefa içinde yaşayamayız. Ben ve dava arkadaşlarım ile bu yanlış gidişi durdurmak, bizi hiç düşünmeyen, bizi yalnız bırakanlara ‘güle güle’ demek için buradayız.”

alanyahasanac1.jpg

hasan-firuz-alanya-005.jpg

MILLI TURIZM POLITIKAMıZ OLMALIDIR
TÜRSAB’ın bugüne kadar turizm sektörü için ürettiği hiçbir projesi bulunmadığını ve Türkiye’nin milli turizm politikasını oluşturmak için gayret göstermediğini belirten Hasan Erdem şöyle devam etti:
“TÜRSAB’ın 10 bin üyesinin gücünü artırmak, pazar paylarını büyütmek, kalitelerini artırmak için hiçir çalışması olmadı. 10 bin üyenin TÜRSAB tarafından eğitilip yetiştirilmesi gerekmektedir. Ülkenizi tanımazsanız turizimci olamazsınız. Yabancı dil bilmeniz gerekir ki ülkenizi savunabilesiniz. Eğitimle herbir acente dünya vatandaşı ve birer kültür elçisi olacaktır. Zor günlerde Türkiye’nin iç dinamiklerini harekete geçirmek için ülkenizi tanıtmalısınız. İncoming yapan yaklaşık 3 bin acenteye ise dünyayı tanıtmalısınız. TÜRSAB’ın info gezilerine bakın, eş,dost ve personel gezileri haline geldiğini görürsünüz.”

alanyahasanac9.jpg

hasan-firuz-alanya-006.jpgHER OY BIR SİLAHTIR VE ÇOK DEĞERLİDİR
TÜRSAB yönetiminin kamu kurumları ile ilişkisinin çok zayıf olduğunu ve hükümet katında itibarının buunmadığını anlatan Hasan Erdem, “Bu gibi kurumlar onlardan üyelerinin menafaatine yönelik projeler beklerken, hep kişisel menfaatlere yönelik akçeli işler konuşulmuş. Böylece TÜRSAb’ın itibarı yökedilmiş. Eskiden TÜRSAB’ın genel kurullarını cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar açardı. Son döemlerde gelen giden kalmadı.. Bu kurumu bu hale getirenlere artık ‘güle güle’ demenin zamanı gelmiştir. Her oy bir silahtır ve çok değerlidir. Genel kurula gelip 20 yıl bizi oyalayan, bizleri kandıran, o insanlara ‘git’ demesini bilmeliyiz. TÜRSAB’ın miladı için 20 günümüz kaldı. Bu güne kadar Şşark kurnazlığı ile hepimizi uyuttular.

hasan-firuz-alanya-007.jpgHIZMET ETMEK ADAMLIKTIR.
Biz iki dönemden başka süre istemiyoruz. Koltkta çok kalınırsa körlük başlıyor. Koltuğa yapışıyorlar. Ançak kendilerir çarar veriyorlar. Zamanları daralıyor. Sizler onları gödermekle iyilik yapıyorsunuz. Kalan günlerinde huzurlu yaşamalarını sağlayorsunuz. Hizmet etmek adamlığın adamlıığıdır. Size hizmet etmek adamlıktır. Adamlık 10 bin acenteye faydalı olmaktır. Bunun ölçüsü hiç kimsenin dudakları arasında değildir. Eğer biz adamlık yapmazsak lütfen bizi de gönderin.

alanyahasanac8.jpg

hasan-firuz-alanya-008.jpg

FIRUZ BAĞLıKAYA: AYAĞıMıZA HER GÜN KURŞUN SıKıYORLAR

TÜRSAB Başkan Adayı Firuz Bağlıkaya, bazılarının ‘Adamı rahatsız ediyorsunuz” şeklinde yaklaşımlarda bulunduklarını belirterek “Bizim sıkıntımız var” diye cevap verdiğini söyledi. TÜRSAB Başkanı’nın “Hangi bölgeye, hangi turisti getiriyor?” şeklindeki sözlerine cevap veren Bağlıkaya, Alanya bölgesine 3 milyona yakın turist getirdiğini bildirdi.
TÜRSAB başkanının acenteler adına Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gittiğinde acenteler için herşeyin çok güzel olduğunu ve sıkıntı olmadığını, hatta acentelerin her gece zil çalıp oynadığını söylediğini belirten Bağlıkaya,

“TÜRSAB başkanı katıldığı toplantıda Yenikapı’ya liman istiyor. Acentelerin sıkıntılarını geçiştiriyor. Onun bütün sıkıntısı koltuktur. Yanlış bir şey söyleyip koltuğu kaybetmekten korkuyor. Böyle koltuk sıkıntısı olanlar hiçbir kurumda hizmet edemez. Öre yandan her gün ayağımıza kurşun sıkıyorlar. Seyahat acentesi kurulmasını kontrol altına almalıyız. Ortada iş yok, her gün iki tane seyahat acentesi kuruluyor. 2015’ten bu yana işlerimizde bir gelişme mi oldu da acenteler kuruluyor? Aslında TÜRSAB’a para lazım. Cebindeki 5 bin lirayı ver gerisini senet yapılım diye acente kurduruyorlar. Böylece bizi yavaş yavaş öldürüyorlar. TÜRSAB’ın öncelikli gerçek görevi önceden belgesini alanların haklarını korumaktır. Ancak bunlar bizi değil, kendilerini koruma peşindeler.”

hasan-firuz-alanya-009.jpg

BYK TOPLANTILARI DİYE SEÇİM TOPLANTISI YAPIYORLAR

Alanya bölgesinin sıkıntısının tur ve transfer olduğunu anlatan Bağlıkaya, Kaayolları Taşıma Yönetmeliği’nin itiraz edilmesi için askıya çıktığını ve bir hata süreni kaldığını hatıratarak şöyle devam etti: “TÜRSAB üyelerinin bir çok sorunlarının çözülmesi için itiraz edilmesi gerekiyor. Yoksa yönetmelik yasalaşacak. TÜRSAB’tan daha itiraz çıkmadı. O yönetmelik çıkarsa kendi aracımızla kendimiz bile havalimanına gidemeyeceğiz. TÜRSAB’ta bir şey biliyorlar, şişirilmiş BYK toplantıları adı altında seçim toplantıları. Eşler dostlar toplanıyor, kuru kalabalıkla yemekler yeniliyor. Öte yanda tur ve transfer yapamıyoruz, biltçelir bilet satamıyor çünkü internette daha ucuz satılıyor. Sahipsiziz.”

alanyahasanac9-001.jpg

alanyahasanfir1.jpgEKMEK PARAMıZıN PEŞINE DÜŞTÜK
Turizmdeki yatak sayısının yüzde 10’u ve gelen tiristin yüzde 10’unun Alanya’da olduğunu hatırlatan Bağlıkaya sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sizleri bu vahşi rekabete hazırlayacak bir çalıştay yapıldı mı? Yoktur. Onların tek bildiği seçim toplantısı modelidir. Zaten başka çalışmaları yoktur. Yollara düşmemizin ve onları rahatsız etmemizin sebebi ekmek paramızın peşine düşmektir. Acente belgesi almak yasal zorunluluk olmasa kimse almaz. Hakim gücünü bizim üzerimizde kullanan TÜRSAB yönetimi var.

alanyahasanfir4.jpgMESLEĞINIZI DEĞIŞTIRMEYIN BAŞKANINIZI DEĞİŞTİRİN
Acentelerin transferlerde TÜRSAB belgesini göstermeden geçtiklerini söyleyen Bağlıkaya şunları anlattı: “Bir acente ‘5 yıldır belgesiz çalışıyordum. Geçen gün belge aldım. Elim kırılaydı almasydım. Şimdi TÜRSAB belgesi yüzünden hep çeviriyorlar’ dedi. Aslında bizler aday olunca sizlere hakkınız, hukukunuz olan ve yapılması gereken şeyleri vaat gibi söylüyoruz. Bunların hepsi doğal görevlerdir. TÜRSAB’ta başkan yardımcılığını bir şeyleri düzeltmek için kabul ettim. Ancak içinde olduğum yönetimde hiçbir şeyi çözmenin yolu olmadığını gördüm. Herşeyin başkanla çözüldüğünü gördüm. Bunun üzerine istifa ettim. Büyük ümitlerle yönetime girenler zamanla başkan nasılsa, onlarda öyle oluyorlar. Bütün bunlara rağmen mesleğinizi değiştirmeyin başkanınızı değiştirin. Onlar bizim sırtımızdan para kazanıyorar ve övünüyorlar. Seçime gelmesseniz gelenlerin başkanı seçiliyor,Bizim 20 yıla ihtiyacımız yok iki dönem yeter. Bizim canımız yandı. Bizce canı yananlar iyi hizmet verebilir. Son günlerde bizim projelerimizi yapmak için tekrar edip duruyorlar. Kongreye 20 gün kala mı hatırladılar?

alanyahasanfir7.jpgDARMADAĞıN OLDULAR
Darmadağın oldular koltuk gideçek diye panik içindeler. Bizim sadece TÜRSAB’a değil kökten sisteme itirazımız var. Tüzüğünde ticaret yapma hakkı olmayan TÜRSAB şirketer kuruyor, batırıyor ve genel kurulda hesabını vermiyor. TÜRSAB’ın bilançolarında şirketler yer almıyor. Sorulduğunda ‘başkan bakıyor’ deniliyor. Bizim dönemimizde toptan bir değişim olacak. Ticaretle değil mesleğimizle uğraşacağız. Kamu kurumları ile sorunlanımızı gerekirse kapılarında yatarak çözeceğiz.”

Bu haber toplam 5177 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.