• BIST 11025.57
  • Altın 2548.274
  • Dolar 32.8607
  • Euro 35.6375
  • İstanbul 31 °C
  • Ankara 32 °C
  • Antalya 32 °C

TÜRSAB’ı bölecek, tetikçilerden koruyun!

Özkan Altıntaş

Türsab Asya BYK seçimlerini izledik. Toplam 605 üyeli Asya BYK’nın kaderi için sandık başına gelen 95 üyeye şaşırdık. Oy veren 48 kişinin 605 kişinin geleceğini tayin etmesine çekimser kalan diğer üyelerin tavrını iyice kınadık. Yani yüzde 15 katılımla bir kongre oldu.
Sonuçta demokrasi kazandı ve mutlu olduk.
Yıllardır “atama” yöntemiyle belirlenen Türsab BYK’larda halâ seçim heyecanı yaşanıyor. Yani BYK’ların yönetimi bölgelerdeki üyelerin oylarıyla belirleniyor.
Biz bunun adına 2006’dan bu yana unutulduğu için “özlenen demokrasi” dedik. Çağdaş ülkelerin başarısının arkasında yer alan özlediğimiz demokrasinin yanında olduk.
Kongreye Türsab Başkanı ile yönetim ve kurulu üyeleri de katıldı. Gerçekten şeffaf bir seçim oldu. Türsab’ın 21’inci Genel Kurulu’nda yaşanan çirkinlikleri yaşamadık. Zaten Türsab Başkanı’da konuşmasında “21.Genel Kurul’dan memnun değilim” dedi.
TÜRSAB’ın genç ve dinamik üyeleri Selim Okur ile Salih Coşkun’un listeleri yarıştı. Aday olanların her ikisinin de ne kadar çok sevildiği aldıkları oylardan belli oldu.
Selim Okur bir oyla kazanırken Salih Coşkun bir oyla kaybetti.
Ama kaybedeninde kazanında birlikte kürsüye çıkıp “beraberlik” mesajı vermesi gerçekten çok güzeldi.
Türsab Asya BYK Kongresi’ni düzenleyen eski başkan Nezih Üçkardeşleri kutlamadan geçemeyiz. Örnek bir kongre olmasında onun payı büyüktür.
12 yıldanberi Türsab Asya BYK Başkanlığı yapan Nezih Üçkardeşler’in kongredeki olgun tavırlarına sevindik. Herkese ağabeylik yaptı ve kazananla kazanmayanın ellerini kürsüde havaya kaldırarak kutladı. Nezih Üçkardeşler’in Türsab’ta emeği çoktur ve yeni görevinde daha iyi şeyler yapacağına inanıyoruz.
Aklımıza yerini pırıl pırıl genç arkadaşlara bırakan Nezih Üçkardeşler’in sözleri geldi. “Yerimizi artık gençlere bırakmak lâzım” demişti. Öyle de oldu.
https://www.turkiyeturizm.com/news_detail.php?id=45306
Selim Okur seçimi kazanınca Nezih Üçkardeşler’e “Siz yanımızdan ayrılmayın. Sizden öğreneceğimiz çok şey var” diyerek ona olan saygısını ve güvenini gösterdi.
Türsab eski yöneticilerinden İhsan Mahmutoğlu, BYK’ların 1983’te gündeme geldiğini ve 1989’da hayata geçirildiğini söyledi. Asya BYK’nın ilk seçimini yapan, Türkiye’yi etkileyen ve üst yönetime üye gönderen BYK olduğunu belirterek “2006’dan beri BYK’lara atama yapılıyordu. Artık yönetim demokratik seçimle olacaktır. Türsab’ta BYK’lara seçimle birlikte yeniden demokrasi geldi” dedi.
Asya BYK’da yapılan seçimde yarışan iki listeye rağmen Türsab’ın tek çatı tek aile olduğu bir kez daha ortaya çıktı.
Ancak bütün bunlar olurken bazı tetikçiler yine rahat durmadı.
Demokrasiye ve demokratik, şeffaf seçime leke sürmeye kalkıştılar.
Seçimi kazanan Selim Okur’un Türsab’ın genç üyelerinden biri olduğunu bir kenara bırakıp, “onun bunun adamı” yakıştırması yaptılar. Üstelik bunu “kongreyi izlemeden” bir başka siteden aldıkları haberimizi çarpıtarak, “kışkırtma” amacıyla yaptılar.
Bunu neden yaptıklarını onlara sormak lazım.
Bunların akıllarında Türsab’ın aleyhine haber yazmak, Türsab’ı bölmek ve parçalamaktan başka düşünce olmadığına inanıyorum.
Tetikçilik yaparak nereye varmak istediklerini anlayan varsa beri gelsin.
Türsab’ı karalamakla kime yarandıklarını bilmiyorum. Medyada bu gibi yazıları birilerinin güdümünde yazanlara “tetikçi” sıfatı yakıştırılıyor. Ancak demokratik davranışla ve dik durmakla, tetikçiliği karıştırmamak lazımdır.
Bizim amacımız doğru haber yazmak, gerçekleri yazmak ve yazılamayanları yazmaktır.
Ancak kimsenin ağzından çıkan sözleri çarpıtıp yazmadık.
Gazetecinin görevi “gözlem”dir. Ortalığı karıştırmak değildir.
Asya BYK seçimleri Türsab tarihine “demokrasi”nin yeniden başlangıcı olarak bir “devrim” olarak geçecektir.
Bu seçimlerde amaç Türkiye’de 7 bine yakın seyahat acentesinin selametidir.
Asya BYK seçimlerinde önemli olan Türkiye’nin turizminde en önemli kuruluşlarından biri olan Türsab’ın geleceğidir.
Türsab yönetimi bile bu toplantıda seyahat acentelerinin sıkıntılarına derman olmak için hareket geçtiğini bildirdi
Türsab’ın barış kardeşlik, birlik, beraberlik ve sevgiye ihtiyacı vardır.
Türsab’ı bölmek, ona zarar vermek isteyenlerden uzak durun.
Türsab üyeleriyle birlikte güçlendikçe Türkiye turizmi de güçlenir.

Bu yazı toplam 3565 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.