• BIST 2.951,08
  • Altın 1028.855
  • Dolar 18.0778
  • Euro 18.4069
  • İstanbul 31 °C
  • Ankara 30 °C
  • Antalya 31 °C

Türsab Asya BYK’da demokrasi

Türsab Asya BYK’da demokrasi
Türsab Asya Bölge Yürütme Kurulu-BYK seçimlerini kazanan Selim Okur bir oyla başkan seçilirken, listesi yönetimi oluşturdu.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL-
Türsab Asya Bölge Yürütme Kurulu-BYK’nın Byotell’de yapılan seçimlerinde Darni Turizm’in sahibi Selim Okur’un listesi kongreye katılan 95 üyeden 48’inin oyunu alarak bir oy farkla kazandı. Türsab Asya BYK Başkanı seçilen Selim Okur "Türsab'ta nihayet demokrasi gerçekleşti. Türsab ve hepimiz kazandık" dedi.
Öte yandan öğleden sonra Dünya Ticaret Merkezi'nde yapılan İstanbul Avrupa BYK seçimlerini de İbrahim Halil Kalay’ın listesi kazandı.

selim-okur-12.20140117150822.jpg
Türsab Asya BYK Başkanı seçilen Selim Okur "Hepimiz kazandık" dedi.

selim-okur-nezih-uckardesle.jpg
Türsab Asya BYK eski başkanı Nezih Üçkardeşler yeni başkan Selim Okur'a "Gençlerden çok şey bekliyoruz. Tecrübelerimizle yanınızdayız" dedi. Selim Okur ise "Sizlerden öğrenecek çok şeyimiz var"  şeklinde konuştu.

asya-byk-secim13.jpg


selim-okur-12a.jpg
Türsab Asya BYK Başkanı seçilen Selim Okur ile seçimi kaybeden Salih Coşkun birbirlerini kutladılar

Seçimde SSC Turizm’in sahibi Salih Coşkun’un listesi ile 47 oyda kaldı. Seçim sonrası kürsüye çıkan seçimin galibi Selim Okur ile Salih Coşkun ve eski başkan Nezih Üçkardeşler elele tutuşarak “Türsab’ta demokrasi kazandı” dediler. Toplantıya katılan Türsab Başkanı Başaran Ulusoy, Nezih Üçkardeşler’in yerini gençlere bıraktığını belirterek, 36 BYK’nın sorumlusu olduğunu duyurdu.

basaran-ulusoy-1.jpg

ULUSOY: GENEL KURUL BİZE YAKIŞMADI

Türsab Başkanı Başaran Ulusoy, konuşmasında 21.Genel Kurul ile ilgili olarak konuşarak kendisine yapılan eşetirilere değindi. Ulusoy şöyle konuştu:
“Burası muhalefetin konuşulacağı yer değildir. Hizmet yeridir. Burası üyelerin dertlerin ortak olma ve hesap yeridir. Seçimlere müdahale ediliyor deniliyor. Genel kurulan çıkıldıktan sonra şu oldu bu oldu deniliyor. Aday olan iki kardeşimiz var. Burada aynı şeyleri yapmıyoruz. 21.Genel Kurul bize hiç yakışmadı. Bunda benimde kabahatim var. Kongre öncesi yapılan konuşmalarla aday olmayarak kenara çekilmemi engellediler. Bizi her yere şikayet ettiler. Bu yapılanları şiddetle kınıyorum. Şimdi rehberlerle ilişkileri düzeltmeye, kaçak faaliyetleri engellemeye çalışıyoruz. Artık seçim bitti. 105 müze ihalesi geldi ve halledildi. Biz bunları yaparken yapılan müdahalelere karşı madde madde açıklama yapmaya benim ahlâkım müsaade etmiyor.

basaran-ulusoy-3.jpg

ULUSOY, EMİN ÇAKMAK HAKKINDA KONUŞTU

Ulusoy, kongrede karşısına rakip olarak çıkan ve geçmiş dönemin üç katı oy alarak kendisini zorlayan Emin Çakmak için konuşmaktan geri kalmayarak şunları söyledi:
“Aynı adreste bulunan 25 konseyin başkanı değilim. Türsab başkanıyım. Dubai’deki sağlık turizmi fuarına acente olmayanları götüren değilim. Bizim beklentimiz talip olanların eleştiri yapmak yerine yapacaklarını açıklamalarıdır. Biz BYK seçimlerinde taraf değiliz. Görev yapmaya talip olanları takdir ediyorum. Kimde gönlünüz varsa oyunuzu ona verin.”

basaran-ulusoy-2.jpg

ULUSOY: VEDAT ÖNDAŞ İÇİNDE KONUŞTU

Ulusoy konuşmasında Vedat Öndaş’ı da eleştirerek şunları söyledi:
“Vedat Öndaş çıkmış kendine yenilikçi diyor. Biz eskici miyiz? İlerici diyor. Biz gerici miyiz? Vedat Öndaş iyi iş yaptığını söylüyor. Baktık 550 tane müze bileti aldığını gördük. Bizim için bir tane turist getirenle bin tane getiren aynı değerdedir. Bizim daha yapacak çok işimiz var. Rehberlerle ilişkileri düzenlemek, kaçak faaliyetleri engellemek zorundayız.
Nezih Üçkardeşler’e genel merkezde bize yardım etmesini rica ettim. Artık genel merkezde görevdedir. 36 bölgenin BYK sorumlusudur.
THY genel satış acentesinin çalışmalarını 6 ay uzattırdık. 40’a yakın acente bundan ekmek yiyor. 22 Ocak’ta THY yönetimi ile IATA acentelerinin toplantısını yapıyoruz. Birlikte yeni şartları açıklayacağız. Bundan böyle BYK’ların seçiminde hiçbir zaman taraf olmayacağız. Sadece kurumsal kimliğin aleyhine yapılan durumlarda karışacağız. Bizden yardım isteyen arkadaşlara destek olacağız.”

nezih-uckardesler1.jpg

NEZİH ÜÇKARDEŞLER: GÜLÜ GÜL İLE TARTARLAR

Nezih Üçkardeşler 12 yıl dır Asya BYK Başkanı olduğunu ve genel merkezin isteğiyle görevi bıraktığını söyledi. Üçkardeşler görev yaptığı süre içinde güzel dostluklar edindiğini belirterek, Gül diyarı Isparta için söylenen Kul Nesimi'nin şu şiirinden dörtlükle sözlerini bitirdi "Gül alırlar, gül satarlar. Gülü gül ile tartarlar. Gülden terazi tutarlar. Çarşı pazarı güldür gül"

Kul Nesimi’nin “Güldür Gül” adlı şiirinin tamamı şöyle:
Ben bugün pirime vardım./ Pirin cemali güldür gül / Oturmuş tahtı mekâna /Tahtı revanı güldür gül
Gülden terazi tutarlar / Gülü gül ile tartarlar/ Gül alır gül satarlar / Çarşı pazarı güldür gül
Gülden değirmeni döner / Onun ile gül döverler / Akar arkı döner çarkı / Bendi pınarı güldür gül
Ak gül ile kırmızı gül / Çift yetişmiş bir bahçede / Bakışları hare karşı / Har-ı ezharı güldür gül
Gel ha gel Seyyid Nesimi / Hak nefesi güldür gülün / Şu öten garip bülbülün / Derdi figanı güldür gül

asya-byk-secim11c.jpg

asya-byk-secim11b.jpg

Kongre divanını Türsab Yönetim Kurulu Üyeleri Çetin Gürcün, Nebil Çelebi ve Davut Günaydın yönetti. Sayımda ise Baki Özarslan ve İbrahim Canatan görev aldı.

ali-kose-uskudar-turizm.jpg
Seçimde ilk oyu Üsküdar Turizm'in sahibi Ali Köse kullandı

tursab-asya-byk-3.jpg
Eşref Şentürk, Mehmet Ceylan, Mustafa Yıldırım

KADER "OY"UNU KULLANAN MEHMET CEYLAN OLDU

Kırana kırana geçen oylamada sarı listenin sahibi Selim Okur ile beyaz listenin sahibi Salih Coşkun için oy kullananlar heyecan içindeydi. 605 üyeli Asya BYK Genel Kurulu’na katılım 95 üyeyle oldukça düşük oldu.

cem-veli.jpg
Cem Polatoğlu, Veli Koca üyelere halkın listesi olan  "Sarı listeye oy verin" dediler.

Sarı listenin yönetiminde bulunan Vetam Turizm’in sahibi Veli Koca "Tek bir çatı, koca bir aile Türsab" sloganı ile hazırlanan elindeki liste ile taraftarları yönlendirirken gelen sayısını artırmaya çalışıyordu.
Bireytour’dan Eşref Şentürk ile Aday Tour’dan Mustafa  Yıldırım ortakları Vefatur’dan Mehmet Ceylan’ın gelmediğini gördüler ve telefon ederek çağırdılar. Sandık kapanmadan bir iki dakika önce salona giren Mehmet Ceylan oyunu sarı listeye kullanarak Türsab Asya BYK seçiminin kaderini değiştirdi.
Yapılan sayımda Mehmet Ceylan’ın oyuyla Selim Okur’un sarı listesinin kazandığı ortaya çıktı. Böylece Mehmet Ceylan günün adamı olarak arkadaşları tarafından kutlanırken “Uyuyordum. Uyandırdılar. Cuma namazına gidiyoruz diye geldim, Türsab seçimlerine katıldım. Tarihi bir oy kullandım. Benim için sürpriz oldu” dedi.

tursab-asya-byk-2.jpg
Türsab yönetimi Asya BYK seçimlerinde yer aldı

selim-okur.jpg

Türsab Asya BYK Başkanlığını bir oyla kazanan Selim Okur’un listesi şöyle:

ASİL LİSTE
Selim Okur (Darni Turizm), Yiğit Arsu (Lion Turizm), Kubilay Demirsöz (Fora Turizm), Eşref Şentürk (Birey Tur), Yamaç Ongan (Achill Turizm), Cemal Çiçek (Ay-MC Turizm), Veli Koca (Vetam Turizm), Sedat Başalan (Özcivelek Turizm), Seray Değirmenci (Tamgör Turizm)

YEDEK LİSTE
Nüvit Kahraman (Povver Turizm), Mustafa Yıldırım (Primetours), Selahattin Dal (Atol Turizm), Cihat Tellioğlu (Altınyol Turizm), Bülent Aksoy (Aday Turizm), Ünal Uluçay (Yamçı Turizm), Elif Ece (Elifce Turizm), Nejat Erbil Ağman (Msn Turizm), Aytekin Ağbaş (Paytur)

salih-coskun.20140117145751.jpg

İstanbul Asya BYK seçimlerine katılan ve bir oyla kaybeden Salih Coşkun’un listesi şöyle
:

ASİL LİSTE
Salih Coşkun (SSC Turizm), Ali Bilir (Bilir Turizm), Haydar Bayır (Hayal Turizm), Linda Urhan (İtaki Turizm), Tolga Çakır (Gülen Turizm), Mehmet Özdemir (Viraj Turizm), Bayram Dumangöz (Bay Ser of Travel), Murat Güleryüz (Trabist Turizm), Ümit Aygün (Yeditepe Turizm)

YEDEK LİSTE
Necip Yılmaztürk (Yılmaztürk Turizm), Murat Akkuş (FMY Turizm), Eren Çak (Entravel Turizm), İsmail Alataş (Elysium Travel), Nüvit Kahraman (Povver Turizm), Mustafa Özdemir (Likapa Turizm), Ali Orakçı (Defsel Turizm), Serkan Böler (SYB Turizm), Yasemin Türk (İzge Turizm)

AVRUPA BYK’YI İBRAHİM HAKKI KALAY KAZANDI

İstanbul Avrupa BYK seçimlerini İbrahim Halil Kalay’ın listesi kazandı.

ASIL ÜYELER
İbrahim Halil Kalay, Cengiz Samancı, Bedirhan Bayka, Hamit Tahan, İlker Pişirici, Gökalp Yak, Selma Güner, Mustafa Karatepe, Yıldırım Taş

YEDEK ÜYELER
Bahadır Ölmez, Yusuf Sandıkçı, Servet Itık, Haydar Yılmaz, Bayram Dağ, Hakan Sarısakal, Sevgi Yılmaz, Birsen Taş, Serdar Seven

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.