• BIST 10656.96
  • Altın 2425.455
  • Dolar 32.186
  • Euro 34.8939
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 16 °C
  • Antalya 23 °C

Türsab yönetimi 30 yıl geride

Türsab yönetimi 30 yıl geride
Türsab Genel Başkan Adayı Emin Çakmak, Sheraton Hotel Ankara’da yaklaşık 200 seyahat acentesi ile yemekte buluştu.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
ANKARA-
Türsab Genel Başkan Adayı Emin Çakmak, Sheraton Hotel Ankara’da yaklaşık 200 seyahat acentesi ile yaptığı yemekli buluşmada mevcut Türsab yönetiminin hantal yapısı, eski metotlarıyla günümüzden 30 yıl geride kaldığını ve seyahat acentelerini bitirmek üzere olduğunu söyledi.
Ankara'da havanın yağmurlu olması ve sel baskınlarının olduğu bir günde Sheraton Oteli'nde rekor düzeyde 200'e yakın seyahat acentesinin katılımıyla gerçekleşen Türsab Hepimizin toplantıında Türsab başkan adayı Emin Çakmak iki saate yakın konuştu. Daha sonra salonda bulunanlara söz vererek sorunlarını dinleyerek, Türsab yönetimine geldiklerinde sorunları çözmek için yapacaklarını anlattı. 
Salonda bulunanlar Türsab'ın mevcut yönetiminin adaletsiz olduğunu, kendilerini unuttuğunu belirterek sorunların giderek büyüdüğünü ve kendileri lehine yapılan hiçbirşey görmediklerini söylediler.

eminank88.jpg

Bu geri kalmayı kullandıkları eski bir telefonu göstererek bir meziyet olarak sunduklarını belirten Emin Çakmak “Dünya turizmi teknoloji ile yarışıyor ve koşuyor. Türsab ise olduğu yerde sayıyor. Türkiye Cumhuriyeti bile e-devlet’e geçti, Türsab e-tursab olamadı. Hem Türsab'ı hem de Türk turizmini yerinde saydırıyor ve Türkiye'nin turizm ekonomisine büyük zarar veriyor. Türsab'ın yaptığı Kuşadası, Marmaris gibi kongre merkezleri, otelleri gibi tesisleri lokasyon yanlışlığı ve satış, pazarlama eksikliği nedeniyle kaderine terkedildi. Müze kart projesi bile Türsab'ın değil, Kültür ve Turizm Bakanlığ'nın projesidir. Acentelerin menfaatine ise hiçbir proje yapılmadı. Türsab'ın asli görevi olan acentelerin menfaati adeta terkedildi. 16 yıldanberi hiçbir projeleri olmadı, bugünde yok. Hac turizmi bile sadece birilerinin menfaatine çalışıyor, ayrımcılıkla yapılıyor. Sadece konuşmakla Türsab yönetilemez. Türsab Hepimizin ekibi Türsab'ı ve Türkiye turizmini rakip ülkeler seviyesine taşımak için değişimle geliyor ” dedi.

emin-ank5.jpg
Emin Çakmak ve Özcan Metin acenteleri kapıda karşıladı

eminank11.jpg
Ankaralı acenteler Emin Çakmak için Sheraton Otel'i doldurdular

eminank33.jpg

emin-ankara5.jpg

eminank34.jpg

Türsab’ın üzerindeki hantal yapıyı atacaklarını ve değişimi Aralık ayında yapılacak genel kurulda üyelerin oylarıyla yapacaklarını belirten Emin Çakmak “Hedefimiz seyahat acentelerinin Türsab’ın mevcut yönetimin uygulamalarıyla kaybettikleri saygınlığını geri almak ve daha çok kazanmalarını istiyoruz. Bunun için oylarınızı genç ve dinamik Türsab Hepimizin için kullanarak giderek yokolan seyahat acentelerinin geleceğini güvence altına alın”dedi.

eminank66.jpg

Türsab Başkan Adayı Emin Çakmak üyelere projelerinin ana başlıklarını içeren broşür, Türsab hepimizin rozeti ve bereket sembolü olan çam fidanını “Dikili bir ağacınız olsun” diyerek dağıttı.
Türsab Hepimizin adına dağıtılan bildiride şunlar yer alıyor:
“TÜRSAB yönetiminin üyemizin ve sektörümüzün gelişmesini sağlayacak yeni projeler üretmesi, işbirliği içinde olduğu kurum ve kuruluşlarda da çıkarlarımızı koruması gerekmektedir. Her üyemizin TÜRSAV Vakfı ve TÜRSAB iştirak şirketlerinden elde edilen gelirleri ortak menfaatlerimiz için kullanmasını ve mesleki itibarımızın korunmasını TÜRSAB yönetiminde istenmek en doğal hakkıdır. Bu nedenle TÜRSAB’ı üyelerine hizmet verecek yeni yönetimine kavuşturmak istiyoruz.

emin-ankara2.jpg

HESAP VERMEDİLER!

TÜRSAB adına kurdukları vakıf ve iştirak şirketleriyle TÜRSAB’ı üyelerine hizmet etmeyen hantal bir holdinge dönüştürdükleri doğrudur! 1999 yılından bugüne kadar görev alan yönetimler gerçek görevini göz ardı ettiler. Kurdukları vakıf ve şirketler aracılığıyla üyelerine yansımayan ticari kar ve siyasi itibar elde etmeye devam ediyorlar. Bu şirketlerde yürüttükleri mali işlemler hakkında üyelerini bilgilendirmediler, genel kurullarda türlü bahanelerle hesap vermediler, hesap soranlara hesap vermekten kaçındılar, kaçmaya da devam ediyorlar.

emin-ankara3.jpg

BASKICI YÖNETİM

Hizmet üretmek ve haklarını korumakla görevli oldukları seyahat acentelerini yok sayarak, sorunları ve sıkıntılarıyla ilgilenmediler. Hesap soranlara, yönetimi eleştirenlere, sesini çıkarıp hakkını aramaya kalkanlara her türlü bahanelerle ceza yağdırdılar. Bu cezalarla seyahat acenteleri üzerinde korku yaratarak, susturdular, sindirdiler. Kişiye özel sorunlar yaratıp bu sorunlara kişisel çözüm sağlayarak üyelerimizi kendilerine vicdanen borçlu hissettirmelerini sağladılar. Sesi çıkan, hakkını arayan diş geçiremedikleri acentelere çeşitli yurtdışı seyahatleriyle susturmaya, kendi karanlıklarına çekmeye çalıştılar. Bu köhnemiş ve hantal yönetimden, var olma nedeni üyeleri olan seyahat acenteleri için hizmet üretmesini, haklarını korumasını beklemek tamamen hayaldi.

emenank32.jpg

TÜRSAB HEPİMİZİN

TÜRSAB’ın yenilenmesi, üzerindeki ölü toprağından silkelenerek kurtulması kaçınılmaz gerçektir. TÜRSAB hepimizin diyerek bu kötü gidişe son vermek, hantal, köhneleşmiş ve iş görmez yapıyı kökünden kazıyıp atmak, baskı ve korku imparatorluğunu yıkmak, sektörün üzerine çöken karanlığı aydınlığa çevirmek için Türkiye’nin dört bir köşesinde TÜRSAB HEPİMİZİN meşalesinin elden ele taşımaya çalışıyoruz.”

YÖNETİM ADAYLARI TANITILDI
Türsab Hepimizin ekibinin koordinatörü Şadan Cerik tarafından yapılan sunumda salonda yer alan yönetim adayları tanıtılarak, söz verildi.

ismail-ank.jpg

İSMAİL KOÇTÜRK.TÜRSAB’TA DEĞİŞİM ŞARTTIR

Ayakizi Turizm’den İsmail Koçtürk, kendilerine hiçbir zaman söz hakkı vermeyen bir yönetimle daha fazla gidilemeyeceğini belirterek “Türsab’ta değişim zamanı çoktan geçti. Bu kadar yaldanberi acentelerin menaatine gerçekleşterdikleri en küçük bir proje bile yok. Bundan sonrası için ortaya koydukları proje ise hiç yok. Türsab’ın artık acenteler için çalışma zamanı geldi ve değişim şarttır”dedi.

nesatdemir.jpg

NEŞAT DEMİR: ŞEFFAF YÖNETİMLE HATA YAPMAYACAĞIZ

Ankara Simge Turizm'in sahibi Neşat Demir'in konuşmasında önceki dönemlerde denetim kurulunda yer aldığını belirterek “Türsab’ın nasıl yönetildiğini biliyorum. Türsab Hepimizin ekibiyle şeffaf bir denetim anlayışı sergileyerek yine denitimde yer alacağım ve deneyimlerimden istifade etmeleriyle hata yapmamay çalışacağız” dedi.


ali-riza-koc.jpg

ALİ RIZA KOÇ: TÜRSAB YERLERDE SÜRÜNEN ACENTELERİ UNUTTU

Ark Grup'un sahibi olan ve Turizm, Tercüme ve Basın Yayın sektöründe hizmet veren Ali Rıza Koç “Türsab acentelerin hakkını hukukunu korumayı bıraktığı için Türsab Hepimizin ekibinde yer aldım” dedi. İstanbul’da siyaset bilimi okuduğunu ve Ankara’ya diplomat olmak için geldiğini ancak rehber ve sonunda turizmci olduğunu belirten Ali Rıza Koç “yeniden dünyaya gelsem yine turizmci olurum” dedi.
Ali Rıza Koç sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sahada bazı araştırmalar yaptık, bazı şirketlerden de profesyonelce destek aldık. Baktık ki sorunlarımızın temelinde, kanun değişiklikleri, devlet uygulamaları var ama onun da ötesinde bizim meslek örgütümüz olan TÜRSAB, acentelerin haklarını hukuklarını korumayı bırakmış, sigorta şirketi kurmuş, doğa şirketi kurmuş, vakıf kurmuş, devlet kurmuş yetmemiş bir de üzerine havacılık şirketi kurmuş. TÜRSAB bütün faaliyetleri yaptıklarına yasalar engel değil ama bütün acenteleri yerde sürünürken asıl fonksiyonunu,misyonunu yitirip bunlarla uğraşırsanız, sırtınıza 20 tane yumurta küfesi korsanız acentelerin hakkını hukukunu savunamazsınız. Bugün bu durumda olmamızın en büyük sebebi budur.

ali-riza-koc-2.jpg

İÇİMİZDEN KİMİ SEÇSEK TÜRSAB’I DAHA İYİ YÖNETİR

Kendilerine rapor sundum. Bu iş böyle gitmez , gelin bu işin formatını değiştirelim. Bu vakfı 110 civarında acente kurdu. Tabii ki bundan kar elde ediliyor. Yeni yeni acenteler eklendi sayı 160-170’e kadar yükseldi. Şimdi siz bütün işlerinizi onun üzerinden yaparsanız hata ve hatta her seferde toplamış olduğunuz aidatla katma değer katacak bir sistemi kurmuşsanız, ve Ankara’ya geldiğinizde havacılık şirketinin uçaklarını Diyanet’e pazarlamak için uğraşırsanız ne vaktiniz yeter ne de gücünüz yeter. Bütün bunları söyledik fakat bu mevcut yapıda çözümü yönünde hiçbir gayret göremediğimiz gibi niyetleri ne kadar iyi olursa olsun bunu başaramayacaklarını gördük. Bu yüzden şöyle bir iddiam var içimizden korkmadan 10-20 kişi seçelim bugünkü mevcut yönetimden daha iyi yapar. Eğer sahada bizzat turizm yapıyor ve sorunları biliyorsa, o saf temiz niyetli yapan hangi grubun karşısına giderse gitsin kesinlikle sorunların çözümü konusunda çok daha başarılı olur. Mevcut sistemin değiştirilmesi mutlaka gerekiyor. Mesleğinizin devam edip etmemesine karar veriyorsunuz. O yüzden sahada turizm yapan bu işi bilen ve başka hiçbir angajmanı bulunmayan, sırtında yumurta küfesi olmayan birisi seçilmeli.

TÜRSAB HEPIMIZIN, YA DA HEPiMiZiN OLACAK
“Neden TÜRSAB’la birliktesin? Neden muhalefete katılmıyorsun?” Diye soruyorlar. TÜRSAB hepimizin, ya da hepimizin olacak. Elinde sonunda bizim olacak!..
Birkaç tane farklı alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin holdingleşmesi için uğraşılıyor. Maalesef bizim TÜRSAB başkalarına hizmet ediyor. Bu iş ne kadar uzarsa acentecilik o kadar gerilerde olacaktır. Ben inanıyorum ki bu sefer uzamayacak ve TÜRSAB güzel günlere ulaşacak.
Emin Bey’i yakinen tanımıyordum. Çakmak ailesi çok güzel ama benim destekleme vesile değildir. Ya da uluslar arası platformda çıkıp İngilizce konuşup Türkçe konuşup Türk turizmini güzel temsil ettiği için ben Emin Çakmak ile beraberim. Türkiye’de sağlık sektöründe markalaşmaya verdiği katkılardan değil, ya da 20 yıl turizm sektörüne hizmet vermesi de değil, beni en çok mütevazi, eğitimli, çok yakışıklı olması beni ilgilendirmiyor. Benim asıl seçmemin nedeni Anadolu’nun bütün illerini ve ilçelerini kendi imkanları ile bizzat gezerek durmadan yılmadan adımlaması neticesinde TÜRSAB’ta bir hareketlenme oldu. Kıl payı da olsa seçimi kaybetti ama şairin dediği gibi, “Galiptir bu yolda mağlup olanlar.” O yolda dik durdu. Teslim olmadı.

ozcan-metin.jpg

ÖZCAN METİN: TÜRSAB HEPİMİZİN DİYECEĞİZ

Kubaba acentesi sahibi Özcan Metin 43 yıllık seyahat acentesi sahibi olduğunu belirterek Türsab’ın artık acenteler ve mesleğin sorunları ile ilgilenmediğini Metin yurmarı söyledi? “Sorunlarımızın kendisini anlayan konusuna hakim kişilerce yönetime taşınıp çözüm üretilmesini istiyoruz. Emin Çakmak ve yönetiminin sorunlara ve çözümlere hakim, dürüst, meslek onurumuzu, haklarımızı sonuna kadar savunacağına inanıyorum. Eğer bunları istiyorsak hep birlikte Aralık ayında İstanbul’da demokratik hakkımızı alacağız ve Türsam hiç kimsenin malı değil, Türsab Hepimizin diyeceğiz.”


 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.