• BIST 4.874,34
  • Altın 1048.624
  • Dolar 18.6184
  • Euro 19.2721
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 3 °C
  • Antalya 10 °C

TÜRSAB Asya BTK, sessiz kalan BTK’larının sesi oldu

TÜRSAB Asya BTK, sessiz kalan BTK’larının sesi oldu
TÜRSAB Asya BTK’nın “Sizleri Dinliyoruz” buluşmasına katılan 150’ye yakın acente mesleklerini korumak adına “birlik, beraberlik ve ortak akıl”da buluşma mesajları verdi.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL-
Türkiye’nin 1000 acente ile lideri olan TÜRSAB Asya BTK’nın “Sizleri Dinliyoruz” buluşmasına katılan 150’ye yakın acente mesleklerini korumak adına “birlik, beraberlik ve ortak akıl”da buluşma mesajları verdi. Yaptığı bir dizi toplantı ile acentelerle buluşan “TÜRSAB Asya BTK, sessiz kalan BTK’larının sesi oldu’ ve sorunlarını dile getirdi. Bostancı Green Park Otel'de yapılan toplantıda Söz alan acenteler mevcut yönetimden şikayet ederek, kendileri için yeterli gayreti göstermediğini ve acenteleri yalnız bıraktığını söylediler. Acenteler Turistik Doğu Ekspresi’nde yer bulamamaktan, kendi öz malları araçlarla taşıma yapamamaktan, 1618 Sayılı Yasa’nın eksikliklerine, sağlık turizmine kadar herşeyi konuştular.
tursab-asya-btk-001.jpg
tursab,-asya,-btk’,-saglik-turizmi-calistayi-011.jpg

TÜRSAB ASYA BTK TARAFSıZLıĞıNı KORUYOR

TÜRSAB Asya BTK Başkanı Sedat Başalan, Asya Bölge Temsil Kurulu olarak Anadolu yakası acentelerle bölgesel sorunlar ve çözüm önerilerini üretmek üzere yaptıkları ‘ortak akıl’ toplantılarını anlattı.
Sedat Başalan, Asya BTK Türkiye’oe ilk kurulan olduğunu belirterek “Mesleğe sahip çıkmak adına karşı toplantıların çok katılımlı olmasını istiyoruz. Acenteler bu toplantılara katılarak duyarlılıklarını gösteriyorlar” şeklinde konuştu.
Sedat Başalan, TÜRSAB Asya BTK Başkanlığı adaylığını önümüzdeki günlerde açıklayacağını belirterek “TÜRSAB genel seçimleri için TÜRSAB Asya BTK olarak biz tarafsızlığımızı koruyoruz. Biz kendi mesleğimizle ilgileniyoruz. Kimsenin oyuna ipotek koymuyoruz. Türkiye’deki tüm BTK’ların bizi örnek almasını umuyoruz. Herkes oyunu demokratik bir şekilde özgür iradesiyle kime isterse ona kullansın diyoruz” dedi.

tursab,-asya,-btk’,-saglik-turizmi-calistayi-012.jpg
tursab-asya-btk-002.jpg

UNUTULMAZLAR ARASINDA YER ALIN

Toplantıda acentelerden biri ‘gelenin gideni arattığını’ belirterek “Hiç oy vermediğim Başaran Ulusoy ile tanışma şerefine nail oldum. Şerefine diyorum. Çünkü, çok tanrılı dinlerde tanrılar çoğalınca tanrının dünyadan elini ayağını çektiği gibi oldu. Ama TÜRSAB’ı 5 yıl boyuca yönettiklerini zannedenler unutmasın ‘Sel gider, kum kalır’ Önemli olan iyi şeyler yaparak unutulmazlar arasında yer alabilmektir” dedi.

tursab,-asya,-btk’,-saglik-turizmi-calistayi-013.jpg

ALI BILIR: BU SEÇIM KONUŞMASı DEĞILDIR

TÜRSAB Asya BTK’nın “Sizleri Dinliyoruz” buluşmasına TÜRSAB Disiplin Kurulu Başkanı İbrahim Canatan, TURSAV Başkan Vekili Yusuf Yazıcı, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜRSAB Başkan Adayı Ali Bili ve TÜRSAB eski yönetim kurulu üyesi Semih Selimoğlu katıldı.

tursab-asya-btk-003.jpg

ALI BILIR: SORUNLARı ÇÖZSEYDIK, DAHA ILERIYE GIDERDIK

Toplantıda söz verilen Ali Bilir şöyle konuştu: “Bu seçim konuşması değildir” diyerek başladığı konuşmasında bölge acentesi olduğunu belirterek acentelerle aynı sorunları birlikte yaşadığını söyledi. Uçak bileti sorununun çözmek için devlet ve havayolları ile işbirliği kurulması gerektiğini belirterek “Bu sorunları çözseydik, şimdi daha ileriye giderdik” dedi.

DEVLETLE IYI GEÇINEMEZSEK KAYBOLMAYA MAHKUMUZ
Ali Bilir, “Oyunuzu kime verirseniz verin, size en yakın kişiye verin. Ama mutlaka sandığa gelin. Bu şekilde mesleğimize sahip çıktığımızı gösterirsiniz. O kadar güçlü olursunuz. Devletle birlikte olmak ve kahısında olmak zorundayız. Eğer devletle iyi geçinemezsek kaybolmaya mahkumuz.
Devletin tek ürettiği şey hac ve umredir. Bu yıl yüzde 50’ye 50 olacak. Gelecek yıl Diyanet 40 olacak. Bu devetin işi değildir. Bunu acente yapmalıdır. Ofis giderleri acentelerin belini büyüküyor. Artık kurallar değişmeli ve ortaklaşa paylaşılan ofis olmalıdır.

tursab-asya-btk-004.jpg

AIDAT DESTEĞI YAPıLMALıDıR

Acentelere baskı ve yük getirmek değil aidat desteği yapılmalıdır. BTK’lar ve personel bu işlere sokulmamalı. Ayrımcılık yapılmamalıdır. Tehditle bu işler olmaz. Türsab’ın imkanları herkese eşit olmalıdır. Kötü örnek bizim için örnek olamaz. TÜRSAB personellerine eziyet etmeyin. Kardeşlik ve dostluk sekliyorum”

tursab-asya-btk-007.jpgASYA BTK’NIN ‘ORTAK AKIL’ TOPLANTILARI
Başalan, 29 Haziran’da Üsküdar Nevmekan’da Üsküdar, Ümraniye, Çekmeköy acenteleri, 02 Ağustos’ta Elite Worl Hotel’de Kadıköy, Adalar acenteleri, 12 Ağustos’ta Green Park Bostancı’da Ataşehir, Beykoz, Maltepe ,16 Ağustos’ta Movenpick Asia Airport Hotel’de Tuzla, Kartal, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile acenteleri ile buluşmalar yaptıklarını söyledi.

tursab-asya-btk-006.jpg

SAĞLıK TURIZMI TOPLANTıSıNıN RAPORU

TÜRSAB Asya BTK Başkanı Sedat Başalan 06 Eylül’de Dedeman Bostancı Otel’de yapılan Asya BTK Sağlık Turizmi Toplantı’sına TÜRSAB Sağlık İhtisas Komitesi’nin davetli olduğu halde katılmadığını hatırlattı.
Daha sonra TÜRSAB Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Linda Urhan Türsab 06 Eylül’de Dedeman Bostancı Otel’de yapılan Asya BTK Sağlık Turizmi Toplantı Raporu’nu okudu.
Raporun bir örneğinin TÜRSAB Genel Merkezi’ne iletildiği belirtildi. Asya Bölge Temsil Kurulu olarak Anadolu yakası acenteleriyle yapılan Sağlık Turizmi toplantısının raporu şöyle:

1. Sağlık turizmi kapsamında faaliyette bulunmak isteyen acentelerimizin yönetmelik ve teşvikler konusunda bilgi eksikliği yaşadığı dile getirildi.

2. Kaçak veya yetkin olmayan acenteler nedeniyle Sağlık Turizmi konusunda Ülkemizin kötü bir imajının olduğu ; biran önce bu konuda kamu kuruluşları işbirliğiyle mücadele edilmesinin elzem olduğu vurgulandı.

3. Sağlık Turizmi alında çok avantajlı bir ülke olarak Ülkemizin doğru ve etkili tanıtılması ve bu alanda uluslararası fuarlar, kongreler takip edilip katılım sağlanmasının Türkiye’nin sağlık turizminde olan payının arttırılması için hayati olduğu belirtildi.

4. Sağlık Turizmi kapsamında çalışan bazı yetkin acentelerimizden TURSAB’A gelen bazı raporların incelenmediği ve hiç üstünde durulmadığına yönelik eleştiri mevcuttur

5. Hem acenteler arası işbirliğini arttırmak hem de acente faaliyetlerinin kalitesini arttırmak amacıyla bu tür organizasyonların daha sık yapılması gerektiği belirtildi.

6. Sağlık Turizminde istatistiklerin gerçeği yansıtmadığı ve bu alanda ülke olarak reel anlamda payımızın ne olduğu , hedefimizin ne olacağını belirlemek anlamında istatistiklerin daha gerçekçi olması gerektiği belirtildi.

7. Otellerin günden güne fiyat değiştirmesi , Sağlık Turizmi paket programı yapan acenteleri güç durumda bırakmaktadır , TURSAB’ın oteller ile sağlık turizmi kapsamında çalışan acenteler arasında daha uzun süreli fiyat anlaşmaları yapması için desteği bekleniyor.

8. Merdiven altı tabir edilen işletmelerin kayıt dışı işlem yapması sağlık turizmine zarar verdiği ve beraberinde de haksız kazancı getirdiği , bu alanda ilgili kamu kuruluşlarıyla ortaklaşa yaptırımı yüksek kontrollerin yapılması gerektiği belirtildi .

Bu haber toplam 2451 defa okunmuştur
Etiketler:
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.