• BIST 3.272,30
  • Altın 969.779
  • Dolar 18.5301
  • Euro 17.7488
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 25 °C
  • Antalya 26 °C

TÜRSAB, 6 aydır neredeydi?

TÜRSAB, 6 aydır neredeydi?
T.C.Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Daire Başkanı Mustafa Erdil, Ulusoy’a “6 aydanberi neredeydiniz?” diye sordu.

Özkan Altıntaş-Türkiye Turizm


İSTANBUL- TÜRSAB  Başkanı Başaran Ulusoy’un  Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Haliç Salonu’nda, “Turizm Sektöründe KDV Konusundaki Değişiklikler ve Yeni Yasa” konulu bilgilendirme toplantısına katılan T.C.Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Daire Başkanı Mustafa Erdil, Ulusoy’a “6 aydanberi neredeydiniz?” diye sordu.
TÜRSAB’ın KDV’deki sorunlardan şikayetçi olmaya hakkı olmadığını belirten Erdil, TÜRSAB’ın kanunun hazırlanması döneminde katılımcı olmadığını, aksine turizmin diğer kuruluşlarının birlikte çalıştığını söyledi.

Toplantıya, T.C.Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Daire Başkanı  Mustafa Erdil; T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdür Yrd.  Cemil Turan, T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı Kontrolörler Kurulu Başkanı  Enver Öncü, TÜRSAB Genel Merkez Danışmanı Ali Rendan, TÜRSAB Mali Müşaviri  İsmail Kökbulut ve TÜRSAB Baş Hukuk Müşaviri  Şükran Tezel   İstanbul acenteleri katıldı.

Toplantı ile ilgi gözlemlerini IATA Seyahat Acenteleri Derneği-İSAD  Başkanı ve Glory Tour sahibi Selma Yılmaz yaptı.
Selma Yılmaz’ın KDV toplantısı hakkında gözlemleri şöyle:


TÜRSAB KDV TOPLANTISI 


İstanbul Lütfi Kırdar'da yapılan Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Daire Başkanı Sayın Mustafa Erdal ve Turizm Bakanlığı Kontrolörler Kurulundan Sayın Enver Önü ve de Sayın Fikri Kökenoğlu'nun katılımıyla yapılan Türsab KDV toplantısına biraz gecikerek te olsa gidebildim.

 

Ben katılıncaya kadar meslektaşlarım % 18 ve % 8 ayrımının zorluğunu ve acentelere haksızlık yapıldığını ve acente faturalarının da % 8 olmasının zorunlu olduğunu anlatmışlardı.

TÜRSAB NERELERDEYDİ?
Türsab danışmanlarından Deniz Tüfekçi en iyi konuşmayı yaptı. % 8 KDV’nin tüm seyahat acenteleri faturalarında geçerli olması gereklidir dedi.
Gelir İdaresi Daire Başkanı Mustafa Erdil de "Bu KDV indirimi 6 ay önceden belliydi. Bugüne kadar neredeydiniz? Mayıs ayında kararname çıktı. Ocak ayında yürürlüğe girdi. Seyahat acenteleri ve Türsab neden daha önce girişimlere başlamadınız?" dedi.

 

UÇAK BİLETLERİ OLAYI NE OLACAK?
Bu arada Başaran Ulusoy benim Sun Express servis bedeli ile ilgili soru sormama müsaade etmeden toplantının KDV bölümünü kapattı. Sayın Tüfekçi'nin de dediği gibi % 8 KDV oranı, bizim uçak bileti servis bedeli faturalarında da geçerli olması gerekmektedir. Oysa THY, Onur, Atlas, Pegasus uçak biletlerinde % 18 KDV uygulanıyor. İç hat uçak biletlerindeki % 18 KDV yi % 8 e inmesini Sayın Maliye Bakanımızın düşündüğünü de hiç zannetmiyorum. O zaman iç hatlarda servis bedelini ayrı tahsilat etmemizi zorunlu kılan Sun Express olayı ne olacak?

 

ULUSOY KİMSEYİ KONUŞTURMADI
Seyahat acentelerin faturalarında KDV % 8 olacak, bizim Sun Express servis bedelinde % 18 olacak böyle bir şey olabilir mi? Bunu soracaktım ama başkan Ulusoy müsade etmedi.


Daha sonra Turizm Bakanlığı kontrolörler Kurulundan Fikri Kökenoğlu kısaca konuştu. Acenteleri sorunlarından çok, tüketicilerin yanıltıcı reklamlardan mağduriyetinin bakanlıkta en önemli sorun olduğunu söyledi. Onun konuşmasına başkan Ulusoy müdahale etti. Soruların kendisine sorulmasını istedi.


ACENTELER DEMOKRATİK ORTAMDA SORU SORAMIYOR
Bu sırada bende bakanlık kontrolörüne sormak istediğimi belirterek, yıllardır bakanlık yetkilileri ile acentelerin demokratik bir ortamda soru sorabilecekleri şekilde karşı karşıya getirilmediğini söyledim. İlk defa soru sorma fırsatımızın elimize geçtiğini, bu yüzden kontrolörün sorularımızı yanıtlaması gerektiğini ayrıca ekledim. Konu 1618 sayılı yasa olduğu için, bu yasanın sektörle paylaşılmadan hazırlandığını ve
acentelere ceza üzerine kurulu olduğunu ayrıca belirttim.


ULUSOY SİNİRLENDİ VE 800 ACENTEDEN BAHSETTİ
Başkan Ulusoy'un bana ve sevgili arkadaşım Sibel Eronç'a biraz sinirlendiğini zannediyorum. Böylelikle Turizm Bakanlığında Turizm Bakanlığında Seyahat Acenteleri  Daire Başkanlığı’nda 800 acentenin dosyasının beklediğini ve bu acentelerin belge iptalinin söz konusu olduğunu söyledi. Türkiye'nin en büyük acentelerinin da bu 800 acente arasında olduğunu  ayrıca belirtti. Bu acentelere işlem yapmadığı için Daire Başkanlığı ve Acenteler Genel Müdür Yardımcısının şu anda soruşturma geçirdiğini de ekledi.

 

ULUSOY KANUNUN TIKANDIĞINI İTİRAF ETTİ
Böylece kanunda değişiklik yapılması zorunludur. Buna çalışıyoruz dedi. Süleyman Gök arkadaşımız da sektörün fikrinin alınmamasını, bir site hazırlanarak herkesin önerilerini Bakanlığa sunması gerektiğini söyledi.

1618 sayılı kanunun tıkandığını istemeyerek de olsa itiraf etti. Bana göre dünkü toplantının en önemli konusu Ulusoy'un konuşmasıdır.
Çıkışta Tursab Hukuk Servisi Sorumlusu Şükran Hanım 1618 sayılı kanun için T.B.M.M komisyonlarında yapılan değişikliğin Tursab ın çabaları ile olduğunu anlattı.

KANUNDAKİ DEĞİŞİKLİĞİ TÜRSAB YAPMADI
 Oysa kanunda son anda yapılan birkaç değişiklik ISAD, INTURSAB, ARO, İZRO nun çabalarıyla olmuştur. Çünkü kanun alt komisyondan geçmiş, üst komisyonun son kararını verip, T.B.M.M. ne gönderileceği günün tespit aşamasındaydı. Eğer Aydın Yaylacıklılar'ın yönlendirmesiyle Osman Özbuldu, Yalçın Ulukaya,  Ahmet Ziya İbrahimoğlu ve ben Ankara'ya gidip kanunu tekrar alt komisyona göndertmeseydik o değişiklikler yapılamayacaktı. E ğer Tursab Hukuk ve Sayın Başkanımız değişiklik isteselerdi kanun onların bilgisi dahilin de önceden alt komisyondayken yaparlardı. …

 

ULUSOY'UN BÜROKRASİDE TANIDIKLARI VAR MI?
ISAD ın baskılarıyla havayolu ve müşteri şikayetiyle acente belgesinin iptalini değiştirtmeseydik, şu anda belge iptali için bekleyen acente sayısının en az 1500 olacağından hiç kimsenin kuşkusu olmasın….

Başkan Ulusoy'un; madem bürokrasi ve mecliste tanıdıkların vardı, diğer sorunlu maddeleri "niçin değiştirtmedin" demesine de şaşırdım…. Ben yanlışlık olduğunu fark ettiğim için düzeltilme istedim… Bunlardan sadece ikisinde başarılı olduk.

Aslında bu işler benim işim mi! benim vazifem mi?

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.