• BIST 116.908
  • Altın 391,235
  • Dolar 6,8483
  • Euro 7,6890
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 24 °C

TUROYD: Türk turizmi büyük bir fırsat yakaladı

TUROYD: Türk turizmi büyük bir fırsat yakaladı
TUROYD Başkanı Ali Can Aksu: Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy projeleri ile Türk turizmi büyük bir fırsat yakaladı ve yanında olmalıyız.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL- Türkiye’de 81 il ve dünyada 17 ülkenin turizm profesyonellerini 2 yıl gibi kısa bir sürede bir çatı altında toplayan ve 2.380 üyeye ulaşan Turizm Otel Yöneticileri Derneği-TUROYD, Türkiye’nin turizminin gelişmesinde önemli bir yere ulaştı. Yenilikçi çalışmalarıyla dikkat çeken ve Türk turizminin yeni dönemi için ümit ışığı olan TUROYD’un Başkanı Ali Can Aksu “Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy projeleri ile Türk turizmi büyük bir fırsat yakaladı. Turizmin tüm paydaşlarının turizmi bilen bakan Ersoy’un yanında olması lazım” dedi.

ali-can-aksu-mehmet-ersoy.jpg

turoyd-ali-can-aksu-005.jpg

TUROYD: TURİZMDE NİTELİK KONUSUNU ÖNEMSİYORUZ
TUROYD’un Başkanı Ali Can Aksu, Bakan Mehmet Ersoy, turizmden gelen biri olduğu için işin önemini bildiğini belirterek şunları söyledi: ”Türk turizminin sorunlarını v çözümlerini bilen, stratejik hamleler alan, turizmde markalaşma ve etkin tanıtım projelerini benimseyen, en önemlisi hizmet içi eğitime önem veren yapıya sahip olan Bakan Ersoy yöneticilere ve yöneticilerin fikirlerine önem veriyor. TUROYD olarak Bakan Ersoy'un turizmde nitelik konusunu önemsiyoruz ayrıca turizmde eğitime ve eğitimli personel anlayışına verdiği önemin sonuna kadar destekliyoruz.”

YENİ DESTİNASYONLARI ÖNE ÇIKARACAĞIZ
Başkan Aksu, Türkiye otelciliğinin uluslararası marka olması için bilinçli, profesyonel, dijital çağa ayak uydurabilen, yeni pazarlama tekniklerini kullanabilen, algı yönetimini yapabilen turizmcilere ihtiyacı olduğunu bildiklerini belirterek “Fuarlar tanıtım için yeterli olmuyor, bu nedenle hedefimizde bölgesel ve yöresel yeni destinasyonları güçlendirmek gibi projeler bulunuyor” dedi.

turoyd-ali-can-aksu-002.jpg

TUROYD’UN ULUSLARASI İLİŞKİLERİ ARTIYOR

Başkan Ali Can Aksu, TUROYD’un sürekli proje geliştirirken akademik düzeyde uluslararası ilişkiler geliştirmek için önemli projelerde yer aldığını belirterek şunları anlattı:
“Turizm Otel Yöneticileri Derneği-TUROYD olarak Turizm Bakanlığı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Turizm Akademisyenleri Derneği (TUADER), Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Kırgızistan Manas Üniversitesi ile turizm eğitimi ve tanıtım konusunda işbirliği çalışmaları için projeler geliştiriyoruz. Bu çalışmalarda Kırgızistan Horeca Birliği, Kazakistan Ahmet Yesevi Üniversitesi, Kazakistan Türkistan Valiliği, ve Kalitesert Uluslararası Belgelendirme Denetim ve Dış Tic. Ltd. Şti. işbirliği ile gerçekleştirilecek “TİKA’nın İlişkide Olduğu Ülkelerde Turizm Sektöründe Mesleki Yeterlilik Potansiyelinin Geliştirilmesi Projesi” projesinde yer alıyoruz. Bu projenin duyurulması, tüm organizasyon, eğitim salonlarının sağlanması, TUROYD üyeleri Genel Müdürleri tarafından seminer verilmesi ve teknik gezinin düzenlenmesi ile ilgili proje onaylandı. "

TÜRK TURİZMİNİN DÜNYA TANITIMINDA ETKİN OLDUK
Başkan Ali Can Aksu, TUROYD’un hızlı büyüme yakalayarak Türkiye sınırları dışında görev yapan Türk otel yöneticilerini kucaklayan bir yapıya ulaştığını belirtirek “Sadece bunlarla kalmadık. Çin, Azerbaycan, İran, Rusya, Kazakistan, Katar, Kıbrıs gibi ülkelerin turizm profesyonelleri ve bakanlıkları ile bir araya gelerek Türk turizminin tanıtımında tanıtımında etkin olduk. Bu sayede Türkiye turizminin gelişmesi çalışmalarını artıyoruz.’”

turoyd-ali-can-aksu-003.jpg

ANADOLUNUN EN ÜCRA KÖŞESİNE YÖNETİMDE KALİTEYİ TAŞIYORUZ

Başkan Ali Can Aksu, TUROYD’un Türk otel yöneticisi üyelerinden aldığı güçle iyi şeyler yaptığını ve yönetim kurulu olarak bölgesel toplantılarını Anadolu’nun çeşitli illerinde yaparak moral verip ümit ışığı olduğunu sözlerine ekleyerek şunları söyledi:
“Anadolu’da yaptığımız toplantılarda her bölgenin arz ve talep dengesini belirledik. Projelerimizi ona göre geliştirdik. TUROYD’un kuruluş amaçlarının başında yurtiçi ve yurtdışında etkin tanıtım yapmak, Türkiye’nin turizm tesislerinde yüksek donanıma sahip otel yöneticilerinin aktif rol almasını sağlamak geliyor.

turoyd-ali-can-aksu-004.jpg

YENİLİKÇİ BAKIŞIMIZI KABUL EDEMEDİLER

Kurulduğumuz günden bu yana Türkiye’nin turizm geleceğini oluşturmak adına yapılan tüm çalışmalarda yer almak istedik. Koltuklarımızdan kalkıp birer gönüllü turizm elçisi olarak katkı vermeye gayret ettik. Bu hızlı yükselişimiz ve yenilikçi bakışımız turizmin yıllardır kronikleşmiş yapıya sahip olan bazı STK’lar tarafından nedendir bilinmez ağır eleştirilerine maruz kaldı. Türkiye turizminin en önemli birimi olan otel yönetimlerinde görev alan arkadaşların kalitesini yükselterek turizmin kalitesini daha ileriye taşımak adına yaptığımız çalışmalar önemsenmedi. Hatta bu çalışmalarımızı dönemin Kültür ve Turizm Bakanları ile paylaşmak istedik. Fakat hepsinde önemsenmeyerek, kapıdan çevrildik ve randevu dahi alamadık. Bu engellemelerde bazı turizm STK’larının dahli varmaydı diye sorarsanız, maalesef kesinlikle vardı diye belirtmek isterim.”

YILMADIK TÜRK TURİZMİNİN KALİTESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ VE ÇALIŞACAĞIZ
TUROYD Başkanı Ali Can Aksu, “Cesurduk ve Türk turizmini zirveye taşımak uğruna cesur demeçler vermekten kaçınmadık” diyerek yaptıkları açıklamalardan şu örnekleri verdi:
“Cesur bir şekilde ‘Turizm Bakanı liyakat sistemine göre seçilmelidir’, “Mesleği bilen Turizm Bakanı istiyoruz” şeklindeki açıklamaları yaptık. Cesaretimizi doğruluğumuza ve üyelerimiz arasında bulunan Türk turizminin çok değerli yöneticilerinin mesleki tecrübelerine borçlu olduğumuzu biliyoruz. Ama yılmadık ve Türk turizminin kalitesi için çalışmalarımıza devam ettik. Yaptığımız cesur açıklamalar bazı turizm STK’larının pek hoşuna gitmedi ve engellemeler sürdü. Çünkü o dönemin Turizm Bakanları turizmden gelmedikleri için kendilerini turizmin patron sanan STK’ların kronikleşmiş yöneticileri tarafından yanlış yönlendiriyorlardı. Her gelen Bakanda onları turizmde kanaat önderi görüp fikirlerine başvuruyordu. Doğruyu gördükleri zaman ise iş işten geçiyordu.”

BAKAN ERSOY’UN TURİZM TANITMA PROJESİ’Nİ DESTEKLİYORUZ
TUROYD Başkanı Ali Can Aksu, kendilerinin engellenmesinin ‘sektörden’ gelen ve ‘liyakat’ sahibi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un göreve gelişine kadar sürdüğünü söyledi.
Yıllardır her ortamda gündeme taşımaya gayret ettikleri görüşlerinin benzerini yeni bakanın ağzında duymaya başladıklarında değişimi gördüklerini belirten Aksu, “Bakan Ersoy’un ilk hamlesi ‘Turizm Tanıtma Projesi’ oldu ve TGF Yasa taslağını hazırlattı. Türkiye’nin turizm tanıtımı geçmişten bu güne kadar yapılan en kronik hastalıklarından bir tanesi idi. TUROYD olarak TGF’ye açıktan destek verdiğimizi ve Türk turizminin bu başlangıçla hak ettiği noktaya geleceğini bildirdik. Bu açıklamalarımızla bazı STK’lardan tepki almaya başladık. Ancak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un projelerine olan güvenimiz ve aynı dili konuştuğumuzu biliyoruz. İçimiz rahat ve çalışmalarımıza devam ediyoruz.

DÜNYAYA ‘TÜRK TİPİ OTEL YÖNETİCİLİĞİNİ’ ÖĞRETİYORUZ
Bütün bu açıklamalar ışığında Turizm Otel Yöneticileri Derneği-TUROYD’un her gün biraz daha serpilip, gelişmesini ve Türk turizminde önemli bir misyonu üstlenmesini kimse engelleyemiyor. Çünkü TUROYD Türk turizminin, Türk otel yöneticileri ile dünyaya “Türk tipi otel yöneticiliğini öğrettiğini” ve bir çok ülkenin turizmde Türkiye’yi izleyerek örnek almasında en büyük etken olan Türk otel yöneticilerinden ders aldığını biliyor.

TUROYD’U CESUR KILAN ÖZELLİKLER
Başkan Ali Can Aksu, TUROYD’u cesur kılan ana etkenleri ise şöyle sıraladı.
TUROYD yenilikçidir, profesyoneller ordusudur, mesleki donanıma sahiptir, projeler üretir, turizm sevdalısıdır, misyonunda kar elde etme veya kasasını doldurma endişesi yoktur, koltuk kaygı ve sevdası yoktur, kazanç elde etmek için sanal yarışmalar düzenlemez, bölgesel elitistliğe karşıdır. Tüm Türk turizmini kucaklayıcı bir yapısı vardır. TUROYD’ta Türk turizminin geleceği ve gelişimi, dernek menfaatlerinden önceliklidir.”

Bu haber toplam 3349 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler