• BIST 11075.9
  • Altın 2636.701
  • Dolar 33.0651
  • Euro 36.0704
  • İstanbul 32 °C
  • Ankara 31 °C
  • Antalya 33 °C

TUROB:329 bin turist gelecek

TUROB:329 bin turist gelecek
TUROB İspanyolların İstanbul’a yoğun ilgi gösterdiğini ve İspanya’dan bu yıl 329 bin turist beklendiğini açıkladı.

İSTANBUL- Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB), 31 Ocak ile 3 Şubat tarihleri arasında, İspanya Madrid Fitur 2008 Turizm Fuarı’na katıldı. Madrid Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’nin organizasyonu ile İstanbul standında, TUROB ve  İstanbul Büyükşehir Belediyesi ortak organizasyonunda, 600 m2’lik Türkiye standında ülkemiz ve İstanbul Destinasyonunun tanıtımı yapıldı.

Fuarın ilk iki günü sadece profesyonellere açık olup, son iki günü halka da açıldı. Profesyonellerin yoğun ilgisi fuarın giderek uluslararası bir turizm borsasına döneceğini göstermektedir. Toplam 170 ülkenin katıldığı fuar, 90 bin 122 metrekarelik bir alanda gerçekleşmiş olup, Türkiye bu sene diğer yıllardan farklı olarak 600 metrerakerlik geniş bir alana sahipti.  Fuar idaresi tarafından yapılan açıklamaya göre fuarı 80 bin ziyaretçi, 83 bin 274 turizm profesyoneli ve 4 bini aşkın basın mensubunun ziyaret ettiği açıklandı.

Yılda ortalama 7 milyon İspanyol, yurt dışına tatile gitmektedir. Yurtdışına seyahat edenlerin ise yüzde 77,8’i Avrupa ülkelerini tercih etmiştir. Bu ülkeler arasında yüzde 24,6 ile Fransa birinci sırada yer almaktadır. Fransa’yı, yüzde 13,5 ile Portekiz izlemektedir. Yurtdışına seyahat eden İspanyol turistlerin yüzde 45’i kültürel amaçlı tatil yapmaktadır. İspanya Pazarını analiz ettiğimizde İspanyollar; Akdeniz insanı olma yönüyle Türkiye’ye yakın insanlar, seyahat etmeyi seven dışa dönük insanlar olarak değerlendiriliyor. İspanyolların, Türkiye’de tercih ettikleri ilk destinasyon İstanbul’dur. Daha uzun süreli konaklamalar için Kapodakya’yı tercih ediyorlar. Ayrıca; İspanyolların dışa dönük yaşantısı, evde çok fazla vakit geçirmeme özellikleri seyahatlerine de yansımaktadır ve gittikleri bölgelerde otel dışında da harcama yapmaktadırlar.

 

THY, Haftada 7 gün karşılıklı uçuyor

 

İspanya, 20’yi aşkın low-cost uçuş yapan havayolu şirketi ile Avrupa’nın bu konudaki en önde gelen ülkelerindendir. Dolayısıyla , low- cost uçuşların desteklenmesi seyahat eğilimini artırmaktadır. Aynı zamanda, THY’nin haftada 7 gün, İstanbul-Madrid ve Madrid-İstanbul, İstanbul-Barcelona ve Barcelona-İstanbul uçuşu yapması pazarı desteklemektedir.

Yaptığımız görüşmelerde Paskalya döneminde, İstanbul’daki birçok otelin bu dönem için satışını kapadığını öğrendik. Bu vesile ile geçtiğimiz yıl 280 bin civarında olan İspanyol turistin, 320 bin’i geçmesi bekleniyor.

Fuar boyunca Türkiye standı içerisinde, İstanbul destinasyonu standın en çok ilgi gören standları arasında yer aldı. Türkiye’yi tercih eden İspanyolların en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelen İstanbul, kültürel ve tarihi dokusuyla, oldukça ilgi çekmektedir. İspanya’nın, deniz-güneş-kum turizminin dünya üzerindeki önemli destinasyonlarından biri olması, İspanyolların yurtdışı tatil eğilimlerini kültür üzerine odaklamalarının sebebidir.

 

TUROB, İstanbul Destinasyonunu tanıtmaya devam ediyor

 

TUROB tarafından tüm yurtdışı fuarlarında İstanbul'u tanıtmak amacıyla hazırlanan İstanbul Guide ve İstanbul CD'si çok büyük ilgi görmüş,  katılımcı ve turizm profesyonellerine dağıtılmıştır. Özellikle İspanyolca İstanbul kitapları standın en çok ilgi gören ürünü olmuştur. 500 İspanyolca kitap, 500 İngilizce kitap, 500 adet İstanbul CD’si ve 500 adet oteller broşürü, standı ziyaret edenlere verilmiştir.

Fuar sırasında, IH&RA ( Uluslar arası Oteller ve Restoranlar Birliği ) Başkanı  Ghassan Aidi’de, TUROB’un standını ziyaret etmiş ve Şubat ayı sonuna doğru İstanbul’a ziyaret yapmayı düşündüğünü ifade etmiştir.  Pazarın önde gelen internet tur operatörlerinden Expedia Pazar Koordinatörü Louise Dreisig ve Rosa Lopez ile görüşülmüştür. Dünya genelinde önümüzdeki dönemlerde online rezervasyon pazarının sürekli artış göstereceği üzerine fikir alışverişinde bulunulmuştur.

Fuarda standımızı ziyaret eden turizm profesyonellerinin İstanbul destinasyonu üzerinde önemle durduğu gruplarını 12 aya yaydığı ve özellikle Temmuz ile Eylül döneminde sejur grupları üzerinde çalıştıkları gözlemlenmiştir.

 

SONUÇ :

 

TUROB, içeriği giderek bir turizm borsasına dönen FITUR’a katılarak., İspanya pazarında önemli bir yere sahip olan İstanbul destinasyonunu tanıtmıştır. Fuar sırasında İspanya’dan başta İstanbul olmak üzere, ülkemize yoğun bir ilginin olduğu gözlenmiştir. Bu yıl Hall 10’da bulunan standımız merkezi konumu itibari ile yoğun ilgi çekmiştir. İstanbul ile ilgili her türlü bilginin içinde yer aldığı İspanyolca ve İngilizce Kitaplar, CD’ler, oteller broşürü ile ziyaretçilere aradıkları kilit bilgiler verilmiştir. Fuar sırasında, dağıtılan malzemelerin bölgesel özellikler içermesi ve dökümanların bilgi verici nitelikte olmasının önemi bir kez daha anlaşılmıştır. Ayrıca fuarlarda dağıtılan materyallerin ait olduğu pazarın dilinde olmasının önemi tespit edilmiştir. Bu yönüyle İstanbul standı, dağıtılan ürünlerin talebe cevap veren nitelikte olması sebebi ile yoğun ilgi çekmiş ve başarılı bulunmuştur.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.