• BIST 10739.94
  • Altın 2490.697
  • Dolar 32.8007
  • Euro 35.1041
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 23 °C
  • Antalya 26 °C

Türkler ilk kez ucuza konakladı

Türkler ilk kez ucuza konakladı
Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, "İlk kez 2006 yazında vatandaşlarımız kendi otellerinde yabancılardan ucuza tatil yaptı" dedi..

İSTANBUL- Türk halkının erken rezervasyona alıştığını söyleyen Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, "İlk kez 2006 yazında vatandaşlarımız kendi otellerinde yabancılardan ucuza tatil yaptı"
dedi..
Bayramda Antalya ve KKTC yine önde diyen Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar ve Yönetim Kurulu Üyesi Mert Vardar, Türkiye'de 2006 yılından sonra erken rezervasyon sisteminin oturduğunu söyledi. Mete Vardar, ilk kez 2006 yılında Türkler'in tatil yörelerinde 'yabancılardan' bile ucuza konakladıklarını belirterek, "Eskiden erken rezervasyon olmadığı için otelciler bizimle masaya oturmuyordu. Ancak artık erken rezervasyon oranı yüzde 28'lere çıktı. 2008 yılında bu daha da artacak. Artık bizim tatilcilerimiz de otellerde yabancı ile aynı fiyata kalıyor. Çünkü erken rezervasyon yaptırdığınızda yüzde 40'a varan oranda sezona göre daha ucuz konaklama imkânına sahip olabiliyorsunuz. Erken rezervasyon yaptıran 100 YTL'ye tatil yaparken, son dakikada tur alan 180 YTL'ye aynı otelde kalıyor" diye konuştu.

 

ANADOLU TATİLCİ OLDU

Türkiye'de seyahat acenteleri aracılığı ile tatil yapan 3.5 milyon kişi bulunduğunu kaydeden Vardar bu rakamın Türkiye gibi bir ülke için yine de çok düşük olduğunu söyledi. Vardar, ikinci evlerinde tatil yapanlarla birlikte yaklaşık 10 milyon kişinin tatil amaçlı seyahat ettiğini dile getirdi. Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan da Anadolu'dan da ciddi talep aldıklarını kaydederek, "Eskiden tatilcilerin yüzde 80'ini büyük şehirlerde yaşayanlar oluşturuyordu. Şimdi Anadolu'dan gelen talep oranı yüzde 40'lara vardı" dedi.

"2008'de fiyatlar % 20 artacak"

2008 yılında iyi bir sezon beklediklerini söyleyen Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, "Fiyatlar yüzde 20 artacak gibi görünüyor" diye konuştu. Şirket olarak 2007 yılında 100 milyonYTL ciro yaptıklarının altını çizenVardar, eskiden otellerle mayıs ayında masaya oturulurken, bu tarihin mart ayına doğru çekildiğini söyledi. Genel Müdür Figen Erkan da KKTC'nin giderek tüketici için cazip hale geldiğini ifade ederek, "Tüketici oraya da herşey dahil sistemi götürüyor. Şu anda bir otel uyguluyor, ama çoktan yarım pansiyondan tam pansiyona geçtiler bile" dedi.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.