• BIST 8339.6
  • Altın 1676.598
  • Dolar 27.2467
  • Euro 28.8905
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C
  • Antalya 31 °C

Turizmde sert iniş bekleniyor

Turizmde sert iniş bekleniyor
Konvansiyonel sistemlerini sonunun geldiğini ve insanların yeniden maliyet ve kar hesapları yapmalarının zamanı olduğu düşünülüyor.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL- Türk turizmindeki sıkıntının Ekim ve Kasım aylarında giderek artacağını söyleyen Turizm eski Bakanı Bahattin Yücel, “Hazıran sonrası turizim gelirinde yüzde 14 gelen turistte yüzde 6 düşüş var. Turizm nakit ödeme zorluğuna düşecektir. Bir sert iniş bekliyorum. Sonuçta konvansiyonel sistemlerini sonunun geldiğini ve insanların yeniden maliyet ve kar hesapları yapmalarının zamanı olduğunu düşünüyorum”dedi.

panel2.20150806162446.jpg

Türk turizminin bölgede meydana gelen olaylar nedeniyle sıkıntılı günler yaşaması ve kötü bir turizm yılı geçirmesi nedeniyle Küçük Oteller derneği tarafından Sultanhan Oteli’nde düzenlenen “2015’I kaybettik, 2016’yı kurtarabilir miyiz?” başlıklı panelde Turizm eski Bakanı Bahattin Yücel, turizm danışmanı Mehmet Ata Tansuğ ile Age Turizm’in sahibi Burak Ertung değerlendirme yaptılar. Durum tespitinden sonra önümzdeki süreçte karşılaşılacak sorunlar ve çözüm yolları konuşuldu.

kucuk-otel2.jpg

faruk-boyaci.20150806190113.jpg

Küçük Oteller Derneği Başkanı Faruk Boyacı açılış konuşmasında “Sıkıntı var. sıkıntı yok demek gerçek olmaz. Türkiye’nin turizm gelirindeki düşüşü yüzde 15 olarak gazeteler yazdı. Yıl sonunda bunun daha yüksek olduğunu göreceğiz” dedi.

bahattin-yucel.20150806162150.jpg

BAHATTİNYÜCEL: TOPLANTI İLERİYE DÖNÜK UMUTUN İŞARETİDİR
Söz alan Bahattin Yücel, insanoğlunun en büyük buluşunun birlik ve beraberliği sağlayan örgütlenme olduğunu belirterek “durum zannedildiği kadar parlak değil. Ancak çok ta umutsuz değil” dedi. Tartışılarak gündeme getirilmesinin bile ileriye doğru umut olduğunu belirten Yücel dünyanın konvansiyonel turizmi bitirdiğini ve Türkiye’nin bunu geç okuyan bir toplum olduğunu söyledi. Herşeyin güneş deniz vekuma göre dizayn edildiğini söyleyen Yücel, bunların toptan alıcıarı ve satıcıları bulunduğunu belirterek Türkiye’nin turizmdeki biçimlendirmesinin böyle olduğunu söyledi.

bahattin4.jpg

KONVANSİYONEL YÖNTEMLER SONA ERDİ
Konvansiyonel yöntemlerin sona erdiğini belirten Yücel, 1989’da yavaş yavaş bittiğini 2000’li yıllarda tamamen ortadan kaltığını belirterek “Geçmişte tur operatörleri belirledikleri distinasyonları ayaga kaldırmak için satın alma politikaları yürütürlerdi. Fiyatı kara gire belirleme sistemi bitti. Artık elektronik hayatımıza girdi. Heberleşme arttı. Bu dönem bizler için bir fırsat anlamına geliyor. Gecikmeyi ve geri kalmayı olumlu bir gelişme olarak değerlendirmeliyiz. Aslında bizim pazar olarak hedeflediğimiz her yer eşit uzaklıktadır. Türkiye yeteri hızda davranmazsa fırsatı kaçırabilir. Tüketicilerle elektronik rekabet doğdu. Sistemi kontrol eden daha güçlü sistemler ortaya çıktı. Türkiye’de 385 milyon doarlık satış yapan off shore şirketler Türkiye’de bir kuruş vergi ödemiyorlar.
Başka platform yönetimi ortaya çıktı. Google 2014’te 500 milyon dolar ciro yaptı. Öne çıkardığı kurumlardan kontur hesabıyla para topladı. Keşke Türkiye ağırlıklı olarak bu yazılım sistemlerine gençleri yöneltse diyorum.

bahattin-yucel1.20150806190033.jpg

CHARTER’IN YERİNİ LOW COST UÇAK FİRMALARI ALDI
İstanbul dışına çıkılınca taşıma ortaya çıkıyor. Türkiye’ye gelen toplam turist sayısı ve harcama kapasiteleri düşüktür. Charter şirketlerinin yerine dahadüük hizmetle ekonomik fiyatlarla uçan low cost havayolları ortaya çıktı.
Ancak yatakların düzeni konvansiyonel sisteme göre tasarlanmıştır. Anadoluda yabancı işletme şirketleri gelip otel işletiyorlar. Bununla otellerin daha rahat çalışacaklarını sanıyoruz. Ancak bu şirketlerin risk taşımadıklarını unutuyoruz. Yatırımcılar için yeterli kar sağlayacaklarını sanmıyorum.
Dünyada insanlara yakan kafa kesen bir takım insanların en büyük destekçisi olarak algılanıyoruz. Biz ne yazık ki bu örgütün dünyadaki en büyük lojistik destekçisi ve insan kaynağı olarak görülüyoruz. Mevcut yönetim yeniden iktidar olabilmek için toplumda korku yaratılıyor.
Türkiye’de tehlike konvansiyonel ve otomasyon değildir. Bu durumu değerlendirmek gerekiyor. Afyon’da içki şehir dışında içilirken nasıl turist beklersiniz ve bu duruma tepki göstermezsiniz.

bahattin-yucel2.jpg

ARAPLARA KURTARICI GÖZÜYLE BAKILIYOR
Araplara kurtarıcı gözüyle bakılıyor. Ama gündelik yaşamımızı değiştirmek istemiyoruz. Yerel yönetimler turizme özel geçim kaynağı olarak bakıyorlar ve yeterince destek olmuyorlar.
Elektroniğe dönmeliyiz. Haziren sonu itibarıyla gelirde yüzde 14 gelen turistte yüzde 6 düşüş var. turizm nakit ödeme zorluğuna düşecektir. Bir sert iniş bekliyorum. Sonuçta konvansiyonel sistemlerini sonunun geldiğini ve insanların yeniden maliyet ve kar hesapları yapmalarının zamanı olduğunu düşünüyorum. Her kriz fırsattır denilir. Ama daha güçlü olan kurtaracaktır. Daha fazla dayanışma ve zararları en aza indirerek kurtulmak mümkündür.
Türkiye önemli bir girişemde bulundu. Ünlü holywod yıldızı Julien Moore Türkiye’nin tanıtım yüzü olarak seçildi. Sonra lezbiyen olduğunu öğrendiler. Sözleşmesini iptal ettiler. Haftasında Julien Moore Oscar ödülü aldı. Böylece tanıtım yüzü rezaleti yaşadık.

age-burak.20150806162216.jpg

BURAK ERTUNG: KONVANSİYONEL TURİZMİ BIRAKTIK
Faruk Boyacı, Türkiye’de Çin, Avustralya ve Güney Amerika pazarında artış yaşandığını ve değişilm yaşandığını belirterek “Bu değişimde Avrupa pazarının yerini yeni pazarlar aldı. Yeni pazarlara yatırım yapmak gerekiyor” dedi.
Bu konuda söz verilen Age Turizm ve MediTravel Platformun sahibi Burak Ertung, konvansiyonel sistemleri bıraktıklarını belirterek MediTravel Platformu’nun acentelere yönelik olarak b2b şeklinde faaliyette bulunduğu söyledi. Burak Ertung, acenteden çıkan müşterinin geri gelme ihtimalinin yüzde 2 olduğu üzerinde hareket ederek çalışmalarını geliştirdiklerini ve turizmde bir düşüşü olacağını ve bunun sonuçlarının kasım ayında görüleceğini söyledi.

mehmet-ata-tansug.jpg

MEHMET ATA TANSUĞ: FABRİKA OTELLERLE BİR YERE VARAMAYIZ
Mehmet Ata Tansuğ günümüzde sanayi tipi yapılan turizmin çöktüğü sırada fabrika oteller yaptığımızı belirterek “Bunları hangi hesaba dayanarak yaptıklarını merak ediyorum. Fabrika otellerin peşinden giderek bir yere varamayız. Bir gün onların birbirlerine yiyeceklerini düşünüyorum” dedi.
Yaşadığımız coğrafyada küçük otellerin şansının olduğunu belirten Tansuğ, uiyi para veren ve özellik arayan turist tipinin çoğalmaya başladığını belirtti. 
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.