• BIST 11060.15
  • Altın 2636.701
  • Dolar 33.0651
  • Euro 36.0704
  • İstanbul 32 °C
  • Ankara 31 °C
  • Antalya 33 °C

Turizm ve dijitalleşme

Doç,Dr.Yetkin Bulut

Teknoloji baş döndüren bir hızla değişiyor. Teknolojinin değişimi ve gelişimi tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarını da yakından etkiliyor. 1980’li yılların sonlarında ülkemizde teknoloji kullanım düzeyi çok sınırlı iken bugün artık herkes akıllı telefonları aracılığı ile tüm işlemlerini, tüm ihtiyaçlarını da akıllı telefonlar sayesinde giderir hale geldi.

Turizm de bu değişimden oldukça etkilendi ve etkilenmeye de devam ediyor. Eskiden tüketiciler herhangi bir otel ile ilgili bilgiyi oteli arayarak veya seyahat acentaları aracılığı ile ediniyor idi. Bugün bu durum tamamıyla değişti. İnsanlar artık gidecekleri yer ve konaklayacağı otel ile ilgili tüm bilgileri en ince detayına kadar internetten edinebiliyorlar.

Tüketiciler bugün artık çeşitli internet siteleri aracılığı ile konaklama işletmeleri en ucuzdan en pahalısına veya yıldız sayısına veya başka herhangi bir faktöre göre sıralama yapabiliyorlar. Dolayısı ile turizm işletmeleri de dijital çağa ayak uydurmak zorunda kaldılar.

Bu sayede oteller artık kendilerini rakiplerinden daha iyi ifade edebilmek ve tercih edilmek için internet sitelerini daha aktif şekilde kullanmaya başladılar. Oteller internet sitelerini daha güzel hale getirmek için ciddi yatırımlar yapmak durumunda kaldı.

Tüketicinin konaklamak istediği bölge, işletme ile ilgili olarak kullanıcı yorumları da bu manada önemli bir yer teşkil etti. İnsanlar kullanıcı yorumlarını baz alarak bölge ve konaklama işletmesi tercih eder hale geldi. Nitekim yapılan akademik çalışmalar da bunları doğrular nitelikte.

Dijitalleşme konusunda vurgulanması gereken bir diğer nokta da tüketicilerin şikayetlerini hızlı cevap verebilme konusu. Tüketiciler her an ve her yerden yorumda bulunup deneyimlerini arkadaşları ve sosyal medyada herkes ile paylaşınca işletmeler de müşterilerini şikayetlerine hızlı cevap vermek zorunda kaldı. Yavaş cevap veren müşterisinden kötü puanlar aldı.

Dijitalleşme ile birlikte işletmelerin elince çok ciddi bir veri bankası oluştu. Çünkü artık tüm değerlendirmeler dijital platformlarda yapılır hale geldi. Gerek internet sitesinden gerekse de otellerin uygulamaları aracılığı ile müşterilerin beklentileri ve memnuniyetleri sürekli izlenir ve takip edilir hale geldi. İşletme açısından çok faydalı sonuçlar ortaya çıkardı ve toplana veriler segmentasyon analizlerine kadar birçok yerde kullanılır hale geldi.

Dijitalleşme kuşkusuz tüm sektörleri yakından etkiledi ancak turizm gibi sektörlerde dijitalleşmenin etkileri çok daha farklı şekillerde hissedilecek. Bu etkileri ve dijitalleşmenin unsurlarını sırası ile alacağız.

Bu yazı toplam 11241 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.