• BIST 9722.09
  • Altın 2428.571
  • Dolar 32.5199
  • Euro 34.8
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 19 °C
  • Antalya 21 °C

Tonbul: Sektör üçlü kıskaçta

Tonbul: Sektör üçlü kıskaçta
Diana Tur Genel Müdürü Diana Turizm Yönetim Kurulu Üyesi ve Burak Tonbul, turizmin ''Yüksek kur, vergiler ve istihdam'' kıskacı içinde olduğunu söyledi..

Türkiye'ye en çok turist getiren tur operatörleri arasında gösterilen Diana Tur Genel Müdürü Diana Turizm Yönetim Kurulu Üyesi ve Burak Tonbul, turizmcinin acilen çözümlenmesi gereken üç ana sorunu var olduğunu bildirdi ve bu sorunları ''Yüksek kur, vergiler ve istihdam'' olarak sıraladı.

 

Aynı zamanda Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği -TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi de olan Burak Tonbul, düzenlediği basın toplantısında turizm sektörünün kış sezonuna girmesiyle acil çözüm bekleyen sorunlarıyla bir kez daha baş başa kaldığını söyledi.

 

Sezonun sona ermesiyle birlikte nakit akışının durduğunu, çok sayıda turizm çalışanının işsiz kaldığını bildiren Tonbul, sektördeki ekonomik sorunların sosyal sorunlara yol açmasından endişe ettiklerini ifade etti.

 

Burak Tonbul, şöyle konuştu:

 

''Türk turizminin acil sonuçlandırılması gereken üç ana sorunu vardır. Düşük kur politikası, yüksek vergiler ve istihdam sorunu, maalesef turizm sektörünün çıkmaza girmesine sebep olmuştur. Bu sorunların bir an evvel çözüme kavuşturulması ve sektörü destekleyecek kararların alınması gerekmektedir. Düşük kur politikası, şu anda sektörün belini büken en olumsuz etkendir. Acentecilikte personel maliyetlerine, telekomünikasyona, elektriğe, otelcilikte bunlara ilaveten tüm yiyecek ve içecek maddelerine ve sarf malzemelerine yılda yüzde 15-25 arasında zam gelirken, kur daha da geriye gitmekte.''

 

50 dolar bozduran bir küçük esnafla milyonlarca dolar bozduran bir acente ya da otelin aynı kuru aldığından yakınan Tonbul, küreselleşme ve rekabet nedeniyle fiyatların artırılamadığını da belirtti.

 

VERGİLER

 

Turizm sektörüne destek amacıyla getirilen yüzde 10'luk KDV indiriminin acentelara da uygulanmadığından şikayet eden Tonbul ''Bu da otellerden alınan fiyatlar yurt dışına pazarlanırken acentecilik hizmetlerinin de ilave edildiği paket programlarda yansıtılamamaktadır. Bu sebeple sadece otellere değil, acentecilik hizmetlerine de KDV indirimi uygulanmalıdır'' dedi.

 

Turizmde Türkiye'nin rakibi olan Akdeniz ülkeleri arasında turizm sektöründe uygulanan en yüksek vergilerin Türkiye'de olduğunu belirten Tonbul, bu nedenle otelcilerin kazançlarının çok azaldığını ifade etti.

 

Tonbul sözlerine şöyle devam etti:

 

''Yüksek vergiler nedeniyle ürünlerimiz hem rekabetçiliğini kaybetmeye başlayacak, daha da önemlisi kazançlar azaldığı için yenileme, bakım, onarım yeterince olmayacak ve tesisler çekim gücünü kaybedecek. Türkiye'deki tesislerin tamama yakını herşey dahil konseptiyle çalıştığı için ve bu tür tesislerde özellikle alkollü içecekler önemli tüketim kalemi olduğundan ve asıl yüksek vergiler bu tür kalemlere uygulandığından, yukarıda ifade edilen kaygı daha da büyümektedir. Sadece devlet vergileriyle değil, yerel yönetimlerin ve müzik eserleri sahipleri dernekleri gibi kuruluşların otelcileri altın madeni gibi görüp bitmek tükenmek bilmeyen talepleri dayanılmaz hale gelmektedir.''

 

İSTİHDAM

 

Kur ve vergi baskıları yüzünden maliyetlerini kırmak zorunda kalan turizm yatırımcısının, en önemli yatırım olan insan unsurunda da tasarrufa yöneldiğine değinen Burak Tonbul, sezon başında artan talep ve tansiyonla milyonlarca kişiye iş sağlayan sektörün sezon sonunda milyonlarca insanı işsiz bırakabildiğini ifade etti.

 

Tonbul, daha sonra şunları kaydetti:

 

KURLAR

 

''Dolayısıyla sektörde çalışanların sektöre güveni kalmıyor ve sektörden ayrılıyor. Bu da kaliteli ve iyi yetişmiş eleman kaybına sebep oluyor. Bu durum sektörün geleceği için tehdit oluşturuyor. Kış boyunca işsiz kalmış on binlerce kişi önemli sosyal sorunlara neden oluyor. Tüm bunların ekonomik, sosyal, kültürel bir paket olarak değerlendirilip gereken önlemler imaj kaybına meydan vermeden, derhal alınmalıdır."

 

2008 yılı taleplerinin 2007 yılına göre bazı pazarlarda ciddi şekilde artacağına işaret eden Tonbul "Diğer yandan konaklama tesislerindeki maliyetlerin durumu, kurdaki erime de ortada. Elbette bu değişiklikler bizleri olumsuz etkiliyor." dedi.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.